Grim Dawn [PC]

Mroczne cRPG autorów Titan Quest. Gra należy do kategorii hack-n-slash, więc zabawa polega głównie na mordowaniu hord potworów. Mocną stroną tej produkcji jest wyjątkowo rozbudowany system rozwoju bohatera. Do wyboru jest pięć klas postaci i każda posiada kilka unikalnych drzewek umiejętności. Dodatkową atrakcją jest możliwość modyfikowania przedmiotów, a nawet tworzenia nowych.

wersja językowa:
angielska

Grim Dawn data premiery gry na PC:

25 lutego 2016 ( światowa data premiery )

25 lutego 2016 ( gra dostępna dla Polski )

25 lutego 2016 ( premiera w USA )

gry podobne do Grim Dawn:

Diablo II
Titan Quest
Exanima

RPG, fantasy, hack'and'slash, Kickstarter, indie, RPG akcji

Grim Dawn na platformie PC Windows to mroczne połączenie gry akcji z elementami cRPG, stworzone przez studio Crate Entertainment, w którego skład wchodzą weterani z Iron Lore, pracujący wcześniej nad osadzonym w antycznych realiach Titan Questem.

Fabuła

Fabuła Grim Dawn rzuca gracza w sam środek mrocznego, ogarniętego wojną świata Cairn. To niegdyś dumne imperium, zostało doprowadzone do upadku w wyniku walki pomiędzy dwiema potężnymi siłami. Choć każda z nich kieruje się odmiennymi celami, to rywalizacja pomiędzy nimi okazała się być zabójcza dla gatunku ludzkiego, który znalazł się o krok od wymarcia. Podłożem konfliktu pomiędzy najeźdźcami stała się walka o ciała ludzkie, które dla jednej ze stron stanowią zasoby pozwalające rosnąć w siłę. Druga, aby do tego nie dopuścić, dokonuje eksterminacji rasy ludzkiej pozbawiając swoich wrogów możliwości czerpania korzyści z powłok cielesnych mieszkańców Cairn.

Wojna pomiędzy najeźdźcami okazała się katastrofalna dla całej krainy. Zaciekła rywalizacja wypaczyła bowiem strukturę rzeczywistości budząc do życia przerażające potwory. Tym spośród ludzi, którzy przeżyli pogrom udało się stworzyć małe, rozsiane po całym świecie enklawy. Ponadto nieliczni z ocalonych posiedli niezwykłe zdolności i to właśnie one dają nadzieję, że ludziom dzięki pomocy dzielnego bohatera uda się zorganizować ruch oporu i uratować to, co pozostało z dawnego Cairn.

Mechanika

Pierwszym zadaniem, przed którym staje gracz pragnący zmierzyć się w walce z potężnymi siłami wroga, jest stworzenie bohatera. Do naszej dyspozycji oddano pięć klas postaci, przy czym możemy je łączyć, tworząc hybrydy. Każda ma dostęp do kilku drzewek umiejętności. W trakcie rozwoju postać może osiągnąć maksymalnie 85 poziom doświadczenia.

Każdy ogólny poziom doświadczenia zapewnia trzy punkty do wydania na ulepszenie bohatera, które można przyporządkować albo do poziomów klasowych, albo wydać na podniesienie wartości opartych na nich umiejętności. Jest to dość ciekawe rozwiązanie, ponieważ wymaga dokonania wyboru pomiędzy rozwojem klasy - co zapewnia wyższe atrybuty, więcej zdrowia i energii magicznej - a unikalnymi umiejętnościami walki, bez których szanse na wygranie starć znacznie maleją.

Każda postać opisania jest również za pomocą trzech atrybutów: sprytu, budowy ciała i ducha. Jest to klasyczny podział na wyższą szansę trafienia/trafienie krytyczne, większą liczbę punktów życia/szansę na unik oraz większą ilość energii magicznej/wyższe obrażenia magiczne. Poza wspomnianym wcześniej podnoszeniem atrybutów za pomocą awansowania w klasie, każdy poziom ogólny zapewnia możliwość podniesienia jednego z nich o kilka punktów. System ten, choć uproszczony, działa całkiem sprawnie i jest intuicyjny. Istotnym elementem zabawy jest również kolekcjonowanie przedmiotów, z których część można modyfikować i zestawiać (crafting) tworząc nowe.

Kwestie techniczne

Od strony graficznej Grim Dawn na PC Windows prezentuje się podobnie do swego poprzednika, gdyż wykorzystuje udoskonalony silnik Iron Lore, ten sam, który użyto podczas tworzenia Titan Quest. Poza rozwiniętym pod względem fabuły wątkiem dla jednego gracza, gra oferuje także tryb multiplayer, w którym nacisk położony został na rozgrywkę kooperacyjną.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna  
Ocena gry 8.2 / 10 na podstawie 292 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.0 / 10 na podstawie 662 głosów czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Core i5-4670 3.80 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 1.5 GB GeForce GTX 570/Radeon HD 6870 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 7/10
Minimalne: Intel Core i5-2500K 3.70 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 6800/Radeon X800 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows XP/Vista/7/8/10

Recenzja gry Grim Dawn - Titan Quest ma godnego następcę

Recenzja gry Grim Dawn - Titan Quest ma godnego następcę (PC)

"Na szczęście na zawartość singla w Grim Dawn nie sposób narzekać. Nawet po ukończeniu głównego wątku fabularnego na normalnym poziomie trudności nie ma sensu od razu przerzucać się na Elite, czyli trudniejszą Nową Grę Plus. Pierwsze przejście gry, które zajęło mi ok. 20 godzin, oznaczało bowiem w moim przypadku odnalezienie zaledwie połowy kapliczek – drugie tyle czeka w nieodkrytych jeszcze przeze mnie miejscówkach, lochach i jaskiniach. Odważniejsi, którzy od razu ruszą do elitarnego trybu, mogą się srodze przejechać – zgodnie z nazwą gra przestaje bawić się fair, obniża naszą odporność, wzmacnia potwory, dodaje nowe wyzwania. Świat Grim Dawn w wyższych trybach to jednak rozrywka innego rodzaju – postać, pomimo rozpoczęcia historii od nowa, posiada nie tylko zdobyte graty, ale też zachowuje stan swojej reputacji, co pozwala szybciej dotrzeć do unikatowych zadań."  więcej

Podwójna wideorecenzja Grim Dawn - hack'n'slasha, który nie bał się Diablo 3

Podwójna wideorecenzja Grim Dawn - hack'n'slasha, który nie bał się Diablo 3 [13:06]

Punkty do rozdania! Grim Dawn to hack'n'slash, na którego czekali wszyscy fani klasycznych rozwiązań w gatunku. Mamy tutaj wiele punktów do rozdania, świetny system rozwoju postaci oraz bardzo klimatyczne, mroczne uniwersum. Arasz i Gambrinus recenzują wielkiego następcę Titan Questa.

3:59

Video Grim Dawn

pre-alpha - wojownik

4:24

Video Grim Dawn

Occultist Class

3:00

Video Grim Dawn

It's Listening to Us

Clash of Swords

Clash of Swords

Zagraj za Darmo!

Dragon Knight

Dragon Knight

Zagraj za Darmo!

Drakensang - Dragon Edition - Dobra Gra - PC - 8,90 zł

promocja

PC 8,90 zł

Royal Quest - Edycja Premium  - PC - 45,90 zł

kup w sklepie

PC 45,90 zł

World of Warcraft: Legion Edycja Kolekcjonerska - PC - 289,90 zł

kup w sklepie

PC 289,90 zł

Komentarze Czytelników (212)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
04.03.2016 09:27
odpowiedz
Dragoon84
14
Legionista
9.0

:)

post wyedytowany przez Dragoon84 2016-03-04 09:35:05
06.03.2016 01:09
odpowiedz
Rukasu
3
Legionista

Bardzo dobra produkcja. Polecam.

06.03.2016 01:42
odpowiedz
1 odpowiedź
Bandi_90
67
Konsul

Szkoda że nie ma PL... :( Jeszcze lepiej by się grało.

06.03.2016 18:21
odpowiedz
1 odpowiedź
Trzepiskor
88
Generał

Orientuje sie ktos czy jest mozliwosc kupienia klucza poza steamem ?.

08.03.2016 09:09
odpowiedz
KrisQs
9
Legionista
8.5

Trochę za mało zróżnicowany świat, przeciętna grafika i animacje, ale i tak jest lepsza niż Diablo. Przypomina mi trochę grę Sacred. System rozwoju postaci wymiata. ;>

08.03.2016 11:17
odpowiedz
power89
31
Pretorianin

jak dla mnie Grim Dawn to świetna produkcja która w mych oczach nie musi mieć wywalonej w kosmos grafiki bo grafika w grach to nie wszystko a obecni producenci zbyt bardzo stawiają na grafikę w obecnych grach, ja osobiście bym się nie obraził gdyby powstał nowy GOTHIC na bazie grafiki z GOTHICA 2

08.03.2016 12:16
-1
odpowiedz
Malaga
46
ma laga
6.5

gra mocno...średnia.
Chyba za bardzo przyzwyczaiłem się do mechanik w Diablo 3 i choć tutaj system rozwoju postaci jest świetny, daje dużo możliwości to jednak całość psuje drewniana walka (a myślałem że gorzej niż w PoE być nie może) i system lootu...

Przypominają się czasy D3V gdzie często przedmioty żółte były znacznie mocniejsze od legendarnych albo co gorsza item który dropnął na 10 lvl postaci jest lepszy niż tej samej kategorii item legendarny na 30lvl. Zaczyna wtedy docierać do nas, że system lootu w Grim Dawn jest najzwyczajniej w świecie skopany.

08.03.2016 12:27
-1
odpowiedz
vakram
9
Legionista

Trochę za duzo zalatuje Titan questem i czuje się jakbym grał w kilkunastoletnią grę, okno postaci, spora część animacji są takie same.

Na plus klimat, róznorodność skilli i przedmioty które mozna ulepszać i dostając dodatkowe skille, trochę jak z runami w D2 przez co gra nie jest tak monotonna jak bablo 3 a biorąc pod uwagę ile środków mieli twórcy GD a ile bablo 3 które jechało na fejmie dwójki to Grim Dawn jest całkiem niezłą gierką.

10.03.2016 12:49
odpowiedz
Titakk
3
Legionista

Dobra gra jeszcze nie ukończyłem, ale do końca zostało już nie wiele. Dla mnie lepsza od D3, ale co kto lubi. Jak poprawią balans (tzw. lootu). Będzie, się grało jeszcze lepiej na tę chwilę, daje ocenę 8.5

10.03.2016 14:05
odpowiedz
1 odpowiedź
ivaldir
31
Centurion

Wiadomo coś na temat spolszczenia ? kupiłbym dla ojca bo lubi Diablopodobne produkcje, ale brak PL przekreśla moje chęci :/

10.03.2016 22:58
odpowiedz
FanBoyFrytek
12
Konsul

@Malanga pokazujesz że nie grałeś w diablo 2 życie ^^ Diablo 3 to shit i nie ma systemu walki ogólnie mechanika jest zbyt sztywna najlepsza byla w diablo 2 i torchlight 2 potem jest patch of exile :)

Choć w diablo 2 unikat np na 10 lvl był lepszy od takiego na max lvlu zalezy jak cięzko było go wydropić i jak z buildem ^^

Ale ogólnie grim dawn to titan quest jedynie mroczny .

post wyedytowany przez FanBoyFrytek 2016-03-10 22:59:32
11.03.2016 20:02
odpowiedz
SID_0000
1
Junior

Dobra gra na rozrywkę po męczącym dniu, odrobina relaksu dla każdego.
Dodam że właśnie fani tworzą spolszczenie do tej gry. I można go już używać w takiej formie jak jest, aktualizacja spolszczenia nie wymaga reinstalacji gry.
Więcej informacji o spolszczeniu w temacie na oficjalnym forum gry w dziale:
Grim Dawn Forums > Grim Dawn Community Section > Translations >Spolszczenie grim dawn - polish translation for grim dawn

12.03.2016 23:33
-1
odpowiedz
1 odpowiedź
Mwa Haha Ha ha
11
Konsul
6.5

Gram od kilku dni, gra niezla, ale dupy nie urywa. Przede wszystkim- to Titan quest w innym settingu, z wszystkimi jego wadami i zaletami. Po drugie- gra jest poki co za prosta. Wiem ze dalej bedzie trudniej i na wyzszych poziomach to olaboga zyc sie nie da, ale zanim tam dojde to sie musze meczyc z gra bez wyzwania, co szybko staje sie meczace.
Po trzecie- gra zapewne sie spodoba hardkorowym fanom D2, ze wzgledu na podejscie do buildow, mnie sie jednak to rozwiazanie wydaje juz archaiczne. Chodze i uzywam w kolko 3 skilli, co powoli staje sie nudne. Rozwiazanie z Diablo 3 podobalo mi sie znacznie bardziej, mianowicie ciagle dostajemy nowe skille i mozemy je sobie dowolnie zmieniac, kombinowac, eksperymentowac. Tu za to jest klepanie malych punkcikow w kilka skilli, bo jak je rozrzucisz za bardzo na wiele umiejetnosci to beda one zbyt slabe i na wyzszym poziomie trudnosci nie powalczysz. Troche szkoda, bo oprocz tworzenia uber-buildu chcialbym jednak przyjemnie spedzac czas z gra i bawic sie w odkrywanie kombinacji, a tu tego nie ma. Niby respec jest, ale ceny potrafia byc kosmiczne.
Nie wiem, moze sie jeszcze poprawi, ale jak na dzis siedem z minusem.

16.03.2016 00:23
odpowiedz
Kisielnik
2
Junior
7.0

Moja opinia po 30 godzinach - przecietne; gra sie przyjemnie bo hack'n'slasha ciezko spitolic, przynajmniej dla mnie - wielkiego fana gatunku... Diablo III bez zmian na 1wszym miejscu wsrod nowej generacji rabaninek, mimo ze klimat nie lezy mi w ogole i te kolosalne liczby ktore totalnie pokomplikowaly balans w trybie pvp, ktorego rzec mozna nie ma. Nic tylko czekac na remastera D2 :D

27.03.2016 12:56
odpowiedz
1 odpowiedź
Vlad Tepes
24
Centurion

Czy ktoś może mi podpowiedzieć, jak rozwiązać problem migającego ekranu? Podczas gry co jakiś czas na ułamek sekundy ekran robi się czarny, dłubałem w ustawieniach, ale nic nie wskórałem. Nadmieniam tylko, że sprzęt mam wystarczający do wszelkich farcrajów, crysisów. Obecnie grać się nie da...

29.03.2016 13:43
odpowiedz
karvimaga
70
Generał

Jesli ktoś jest zaintesowany spolszczeniem to tutaj macie postep prac :)

http ://www.grimdawn.com/ forums/showthread.php?t=34600

usunąć spacje.

04.04.2016 09:53
odpowiedz
ScovyT
20
Konsul

Witam. Mam takie wrażenie,że Grim Dawn to jest gra już zapomniana, pomimo iż nowa. Nie ma wokół Niej rzeszy fanów, a w sumie szkoda.To pewnie przez dość słabe multi. Ja osobiście w multi nie gram wcale więc dla mnie to nie minus. Gra jest świetna. Rozwój postaci, fabuła, ciekawy mechanizm frakcji, długa.Dla mnie jedno tą grę zabija albo zabije w najbliższym czasie.Chodzi o levelscallling. Sam się już łapię na tym, że mi to cholernie przeszkadza teraz.Na początku było ok. Ale teraz nie czuję już potęgi swojej postaci, a czucie się coraz potężniejszym to esencja gier H&S. Pozdrawiam.

14.04.2016 17:35
odpowiedz
power89
31
Pretorianin

mam pytanie, nie potrafię nigdzie znaleźć zapisów, SAVE, moich zawodników gdzie są one ukryte na kturyms z dysków czy też na STEAM-ie

16.04.2016 12:47
odpowiedz
kucyk222
18
Chorąży

juz dawno jest spolszczenie pelne wpiszcie sobie w google podmieniacie tylko pliki i macie full spolszczenie wiem bo mam je.

16.04.2016 12:48
odpowiedz
kucyk222
18
Chorąży

link do spolszczenia
http://www.grimdawn.com/forums/showthread.php?t=34600
tworzony przez brodatego i kogos tam jeszcze ciagle jest uaktualniane
dodam jeszcze ze mam orginalna wersje na steam gry i spolczenie dziala.

post wyedytowany przez kucyk222 2016-04-16 12:49:50
19.04.2016 11:00
odpowiedz
turek33
7
Legionista

Gra potrafi wciągnąć na długie godziny (pierwsze pół dnia po pracy zarwane :) klimatyczna muzyka ale to już wielu pisało, że jest po prostu świetna. Polecam każdemu miłośnikowi Titan Quest

19.04.2016 17:23
odpowiedz
Przem998
1
Junior

Podsyłam wszystkim zainteresowanym link do oficjalnego spolszczenia.

[link]

Jest naprawdę dobre.

20.04.2016 18:50
odpowiedz
1 odpowiedź
ksiaze510
1
Junior

Czy gra gdzieś jest do kupienia w jakimś polskim slepie?

22.04.2016 14:36
odpowiedz
.:Jj:.
80
         SICARIO        

Gra jest Steamowa, ale oczywiście można kupić na różnych stronach, nie tylko w sklepie Steam.

Można np. na stronie Humble Store albo na oficjalnej stronie gry.

23.04.2016 10:57
1
odpowiedz
DesPhero
2
Junior
9.0

Witam . A Ja zastanawia się nad jednym. Czy kupić grę czy grać w pirata. Po tym jak Crate potraktowali Brodatego który prosił ich o to żeby można było język polski mieć od razu na Steam, odnoszę wrażenie,że Nas generalnie mają w d..... To może Ja też będę miał ich w d.....? Jestem starym graczem, i akurat z angielskim problemów nie mam, ale inne języki są na steam ,a My musimy sobie wklejać osobno.Niby prosta sprawa,ale chodzi o zasadę.A tak wogóle, to spolszczenie jest już gotowe.Zostały tylko itemy do przetłumaczenia nad czym Brodaty mozolnie pracuje :) Gregory_portman, gregorius i brodaty odwalili kawał solidnej pracy :) Na razie grywam u znajomego, On już kupił. A Ja się zastanowię.....A póki co dla mnie gra na 9,0. Pozdrawiam :)

25.04.2016 19:25
odpowiedz
swist18
28
Centurion
9.5

Ludziska czy was pogięło? Przeca na GOG ta gra jest o ponad dwie dychy tańsza niż na STEAM. Jak dla mnie gra świetna i jak ktoś wyżej napisał, tak i w mojej opinii jest lepsza od D3. W pierwszym podejściu z mieczem w garści i dobrą strzelbą gra się super. Zobaczymy jak będzie w drugim gdzie zamierzam czarować wszystkich milusińskich do ubicia. Jak dla mnie gra warta zakupu kto lubi ten gatunek.

post wyedytowany przez swist18 2016-04-25 19:44:04
25.04.2016 21:25
-1
odpowiedz
4 odpowiedzi
ScovyT
20
Konsul

@up Na GOG ta gra kosztuje dokładnie tyle samo czyli 24,99 euro. Pozatym GOG to moim zdaniem najgorsza platforma do gier(gorsza nawet niż Origin) Więc kto nie kupił, niech trzyma się z dala od tego czegoś.

26.04.2016 18:01
odpowiedz
kucyk222
18
Chorąży
30.04.2016 18:11
odpowiedz
1 odpowiedź
alistair80
40
Chorąży

Jak dla mnie, to gra niczego wielkiego sobą nie reprezentuje. W TQ grałem godzinami, tej gry nie chce mi się odpalać na 5 minut. Umiejętności sprawiają na mnie wrażenie ubogich w zawartość. Po prostu idziesz i napierdzielasz przeciwników, nuda jak cholera. Może przesadzam, ale jak dla mnie ta gra jest słaba. Lepiej pograć kolejny raz w Sacreda.

10.05.2016 12:12
odpowiedz
ScovyT
20
Konsul

Qrczę. Co prawda nie grywam zazwyczaj w multi w grach.Ale tu chciałem z ciekawości zobaczyć. I tu zonk. Wchodzę wczoraj w różnych porach dnia by dołączyć do jakiejś gry i nikt nie gra.Wchodzę dziś kilka razy i nikogo nie ma.Założyłem więc grę w nadziei,że ktoś dołączy i też nikogo nie ma :( Gra jest martwa chyba definitywnie.W sumie nie wiedzieć czemu się nie przebiła. No nic, idę dalej ogrywać single w taki razie :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze