World of Warcraft [PC]

Gra z gatunku cRPG przeznaczona do rozgrywki w trybie massive multiplayer online. Akcja przenosi tysiące graczy z całego świata do fantastycznego świata Warcraft’a, gdzie mogą poznawać jego tajemnice i legendy, odkrywać nigdy wcześniej nie widziane tereny oraz uczestniczyć w wielkich przygodach i krwawych bitwach. Alias: WoW.

wersja językowa:
angielska

World of Warcraft data premiery gry na PC:

23 listopada 2004 ( światowa data premiery )

11 lutego 2005 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do World of Warcraft:

ArcheAge
Final Fantasy XIV: A Realm Reborn
Dark Age of Camelot

gry MMO, fantasy, PvP, PvE, MMORPG, sieciowe

World of WarCraft to pozycja, która należy do gatunku cRPG. Przygotowana została specjalnie z myślą o rozgrywce w trybie massive online multiplayer, gdzie w szranki stanąć może tysiące graczy z całego świata. Gra przenosi nas do starganego różnymi wojnami i zniszczeniem fantastycznego świata Azeroth - znanego z serii WarCraft.

Minęło zaledwie kilka lat od wydarzeń znanych z WarCrafta III: The Frozen Throne. Pomimo zażegnania minionych konfliktów świat Azeroth nie zaznał spokoju. Na przekór staraniom zmęczonych już nieustanną walką i pragnących spokoju mieszkańców, na horyzoncie pojawiły się nowe zagrożenia.

W Azeroth uformowały się dwie zwalczające się grupy: Sojusz, w skład którego wchodzą przedstawiciele ras: Ludzi, Krasnoludów, Nocnych Elfów oraz Gnomów. Na przeciwko nim stanęła zaś Horda skupiająca Orków, Taurenów, Nieumarłych oraz Trolli.

Świat World of WarCraft jest w całości zamieszkały, począwszy od zimnych lodowych pustyń Winterspring, aż po duszną dżunglę Stranglethorn. Na obszarach tych występują zarówno istoty inteligentne, jak i takie, którym rzeczonej inteligencji niestety brakuje. Tylko od nas zależy to, kim się staniemy. Możliwości jest wiele...

Osoby lubujące nutkę tajemniczości, klimaty nocy i otaczającą wszystkich przyrodę wybiorą najprawdopodobniej przedstawiciela rasy Nocnych Elfów zamieszkujących mistyczne lasy Kalidaru. Należy tutaj pamiętać jednak o tym, iż Nocnym Elfom strasznie trudno nawiązać jest kontakt z przedstawicielami innych ras ze względu na wyższość jaką w stosunku do nich odczuwają.

Z Khan Modan pochodzą natomiast potężne i harde Krasnoludy, które przez wiele lat zamieszkiwania gór ich ojczyzny wyuczyły się niemal do perfekcji fachu kowalskiego. Ich dość skromny wzrost nie przeszkadza wcale w dzierżeniu potężnych i śmiercionośnych toporów. Strategię ich walki cechuje forma defensywna - ich twierdze są praktycznie nie do zdobycia. Szczególną renomą wśród pozostałych ras cieszą się precyzyjni strzelcy oraz gryfi jeźdźcy wywodzący się właśnie z rodu Krasnoludów.

Główny człon Hordy stanowi zaś nikt inny, jaki zielonoskórzy Orkowie. W przeszłości ich umysły opętane były przez potężne moce Płonącego Legionu, jednakże teraz Orkowie kierują się swoim własnym rozsądkiem. Stali się uduchowionymi istotami, które nie utraciły jednak swojej mocy i potęgi.

Taureni to kolejni przedstawiciele Hordy. Są to silni wojownicy, którzy wyglądem bez wątpienia przypominają byki. Pomimo tężyzny fizycznej przedstawiciele tej rasy potrafią również dość skutecznie posługiwać się wszelakimi czarami i zaklęciami. Ponadto Taureni przejawiają silne przywiązanie do Matki Ziemi, z której to właśnie czerpią poniekąd swe szamańskie moce.

Jeśli jednak jesteś godną i prawą osobą wybrać możesz także przedstawiciela Ludzi i miecz koło miecza, tarcza koło tarczy, stanąć do walki aby godnie reprezentować mieszkańców Lordaeronu.

Tworzenie naszego bohatera nie kończy się jednak wyłącznie na określeniu jego rasy i wyglądu. Równie ważnym aspektem jest wybranie profesji. Podobnie jak ras jest ich równie dużo: Wojownicy, Magowie, Szamani, Warlockowie, Druidzi, Łowcy, Paladyni, Łotrzykowie, Kapłani.

Świat World of WarCraft to przeogromne miejsce, największymi zaś krainami oprócz Azeroth są: Kalimdor, Khaz Modan, Lordaeron, Northrend, Quel'Thalas oraz Stranglethorn. Wszystkie zamieszkane są natomiast przez różne stworzenia. Jedne mniej niebezpieczne, drugie wręcz przeciwnie. Podczas przemierzenia np. Stranglethornu napotkać można bazyliszka, przed którym mniej doświadczeni bohaterowie powinni uciekać, gdzie pieprz rośnie, jeśli oczywiście życie im miłe. W krainie Elfów, tj. Kalidarze uważać należy na latające Harpie, które na swoją przekąskę wybrały już niejednego walecznego podróżnika. To tylko skromna część bestiariusza, jaki występuje w World of WarCraft. Uzupełniają go takie potwory, jak: Defias Thief, Frostmane Troll, Gnoll, Green Dragonspawn, Harvest Golem, Jungle Troll, Kobold, Rockjaw Trogg, Skeleton, Venom Spider, Furbolg.

Należy zaznaczyć również to, iż nieustannie nad rozwojem świata gry i tworzeniem kolejnych jeszcze bardziej interesujących i ekscytujących zadań czuwa ogromna grupa osób. Oczywiście wszystko po to, aby World of WarCraft cieszył każdego gracza przez długie dni, miesiące a może nawet i lata. Niestety taki stan rzeczy wiąże się również z uiszczaniem comiesięcznej opłaty abonamentowej. Jednak jak to się mówi za przyjemności trzeba płacić...

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: tysiące   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 9.1 / 10 na podstawie 5738 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

wymagania sprzętowe:

Pentium III 800 MHz, 256MB RAM, karta grafiki 32MB (GeForce 2 lepsza), 4 GB HDD, podłączenie do Internetu

notebook dla gracza ASUS G53SW

Intel Core i7-2630QM, 8192 MB RAM, GeForce GTX 460M, LCD 15.6"

112 fps - 1024x768 wysokie detale

109 fps - 1366x768 średnie detale

86 fps - 1366x768 wysokie detale

notebook standardowy ASUS K53E

Intel Core i3-2310M, 4096 MB RAM, Intel GMA HD 3000, LCD 15.6" 1366 x 768

40 fps - 800x600 średnie detale

78 fps - 1024x768 niskie detale

62 fps - 1366x768 niskie detale

Zobacz pełne testy wydajności gry World of Warcraft na notebookach na serwisie gramynawynos.pl

World of Warcraft - recenzja gry

World of Warcraft - recenzja gry (PC)

"Od 10 poziomu doświadczenia uzyskujemy dostęp do specjalnych talentów (przypomina to drzewka umiejętności w Diablo 2, tylko trochę bardziej rozbudowane), gdzie za każdy zdobyty poziom dostajemy jeden punkt, który inwestujemy w talenty, co pozwala wzmocnić już posiadane umiejętności albo nawet uzyskać nowe, w inny sposób niedostępne. Niestety liczba punktów możliwych do zdobycia jest ograniczona do 51, czyli jest to tyle, ile możemy maksymalnie zainwestować w jedną z grup. Stajemy tu przed poważnym dylematem, czy chcemy mieć postać zbalansowaną, ale wtedy nigdy nie uda nam się uzyskać dostępu do najpotężniejszych talentów, czy też zostać mistrzem w jednej z dziedzin, ale inne będą wtedy dużo słabsze. Wszystko to jest jednak zależne od naszych preferencji i tego, jakie mamy priorytety. Dzięki takiemu rozwiązaniu gra nabiera całkiem nowych barw, bo nawet, jeżeli naprzeciw siebie w pojedynku staną dwie takie same na oko z wyglądu i klasy postacie, to ich taktyka walki może wyglądać całkiem inaczej i nigdy nie wiadomo, czego możemy się spodziewać po naszym przeciwniku. W przypadku, gdy stwierdzimy, że przydział punktów, jakiego dokonaliśmy nas nie satysfakcjonuje, jest możliwość ich ponownego rozdzielenia i to nawet wielokrotnie, ale za każdym razem będziemy musieli taką przyjemność opłacić coraz większą ilością złota."  więcej

World of Warcraft Ósma rocznica istnienia gry

World of Warcraft Ósma rocznica istnienia gry [3:35]

Film opublikowany z okazji ósmej rocznicy istnienia popularnej gry MMORPG - World of Warcraft.

2:40

Video World of Warcraft

Mists of Pandaria

0:30

Video World of Warcraft

Mohawk Grenade

3:51

Video World of Warcraft

Rage of the Firelands

komentarze czytelników (381)


Yeremiach  2013-10-06 - 12:23

Miałem chyba problem z MoPem. Kupiłem i nie dostałem 30 dni w gratisie. Na Battlechest jest 30 dni. Teraz to i sprzedają to razem z Cata. Szczerze polecam keye.pl. Sam poruszam się między keye, fabrykakluczy i gamecodes. Kupuję gdzie akurat jest taniej.

10

Frutiii  2013-10-31 - 15:12

Epicka gra wiadomo :) 10!

Sporek  2013-11-19 - 23:37

Kurcze, ta gra to dziwny przypadek. Grałem w Warcrafta 3 godzinami, w jedynke i dwójkę troszkę też ale nie miałem dłużej okazji, i 3 uważałem za moją ulubioną strategię/rts/nie wiadomo jaki gatunek ever. Do dzisiaj tak jest i 0 klimatu nie straciła ta gra (no, granie na starym monitorze dodaje klimatu tzn. nostalgii bardziej, ale i tak dobrze), ale od kiedy byłem mały to o WoW słyszałem pełno w telewizji i na początku myślałem, że to super hiper gra, potem gdy dostałem internet i grałem w jakieś gry przez internet (moją 1 był metin, tak, wstydze się tego, ale nie znałem się i grałem miesiąc, żałuję, nudy i w ogóle), potem sporo czasu grałem w runes of magic, ciekawa gra bo ma edytor domku itp. ale w końcu mnie lekko znudziła. Potem patrzyłem guild wars 2, super gra bez abonamentu, potem Tere (aktualnie free to play) i dość mi się podobały... Wreszcie przyszedł czas na tego nikczemnego warcrafta o którym same negatywne opinie mówiłem oprócz klimatu historii i postaci. Zainstalowałem Triala. 1 zetknięcie się z tą grą było lekko negatywne bo spodziewałem się innej lokacji startowej dla Taurenów, ale grafika mnie mocno zaskoczyła, bardzo mi się podobała, potem usunąłem postać, zrobiłem ...

HubertT  2013-11-20 - 00:06

@up Warto, spróbuj. Abonament to ok 70-80 PLN za 2 m-ce (na allegro znajdź dobry sklep). Teraz w "podstawce" jest wszystko do Cataclysmu włącznie. Czyli za chyba 40 PLN masz wszystkie dodatki aż do Cataclysmu (standard + TBC + WOTLK + Cata) i 30 dni grania w cenie. To za te 40 PLN gdy zmienisz konto ze startera na pełne, będziesz miał 30 dni na obejrzenie czy nadal Ci się podoba.

Sporek  2013-11-21 - 18:26

@up - czyli mogę zrobić tak - wbić 20 poziom postacią tak na poważnie już, potem dokupić starter i grać te 30 dni (więc nie dość, że będę mógł na początku grać dłużej to jeszcze dostanę na potem), i tak mogę zrobić ? Czy postacie ze startera tracę?

Sporek  2013-11-24 - 23:53

Ok, przepraszam, że piszę double posta, ale nie mogę edytować. Zdecydowałem tak: Wyjdzie Lords of Draenor, to wtedy kupię. Jak ? Będę zbierał cały rok na abonament, poza tym myślę, że coś się podzieje jednak z tymi cenami lub dostępnością, będzie na pewno coś inaczej, to będę miał na roczny abonament, ale biorąc pod uwagę to, że nie grałbym przez cały rok, kupowałbym np. na wakacje, albo gdy miałbym czas, więc starczyłoby na może nawet 2 lata. Po prostu ja nie lubię się śpieszyć, chciałbym poznać każdy zakamarek każdą postacią, skupić się na świecie i fabule i oddzielnie na komunikacji z innymi graczami. A żeby umilić sobie oczekiwania, zacznę grać w 1 i 2 część (3 znam na pamięć, ale też pogram), i może jakieś inne gry blizzarda, ale są też inne gry, nie tylko blizzard, a żeby się nie przejadło będę robił przerwy od tych gier :) Dzięki za dobre rady, ale poczekam, bo nowa grafika zapowiada się miodnie.

HubertT  2013-11-25 - 00:21

Odpowiadając na Twoje pytanie: nie tracisz postaci ze Startera przy konwersji na full :)

demon213  2013-11-25 - 10:22

Dawno nie grałem w wowa w jakie drzewko teraz idzie się hunterem i magiem? I czy warto znowu grać w wowa czy po prostu jakieś inne mmo? I na jakim serwie jest dużo osób i fajnych , odpada na pewno burning legion...

HubertT  2013-11-27 - 00:25

Do wszystkich wahających się: Blizzard zaczął zimową wyprzedaż, standard (Vanilla + TBC + WOTLK + CATA) za 5EUR, a Pandaria za 10EUR (w obu przypadkach dostajemy też 30 dni grania).

Lolu18  2013-12-03 - 23:12

ja przeszedłem z WOW-a do Lineage 2 na początku dziwnie się grało ale teraz nie mam zamiaru powracać :) SUPER gra MMO polecam wszystkim którym się przejadł WOW i szukają coś nowego zapraszam na oficjalny polski serwer Lilith.

10

kamil9595  2013-12-22 - 21:08

Gra jest świetna gram na prywatnych serwerach

panda_94  2013-12-22 - 21:14

Dawno nie grałem w wowa w jakie drzewko teraz idzie się hunterem i magiem? I czy warto znowu grać w wowa czy po prostu jakieś inne mmo? I na jakim serwie jest dużo osób i fajnych , odpada na pewno burning legion.. Hm ja bym czekał na kolejny dodatek gdzie będzie boost od razu na 90 lvl Jak dla mnie poziom Mop jest tragiczny a patche Wowa (za które można powiedzieć płace) też tragedia w tym miesiącu dostałem dodany sklep do menu

saito123  2014-01-14 - 17:20

mam pytanko - czy tą grę jak się kupi trzeba co miesiąc płacic ? - czy jak sie kupi to już nic nie trzeba płacic ?

Zawodowiec_M  2014-02-08 - 17:22

Jeszcze są abonamenty? Ile kosztują?

ThisPapa  2014-02-27 - 14:26

Abonament są i zawsze będą (oficjalne stanowisko Blizzarda). Koszt jak pamiętam to około 89,90 na 60 dni.

10

TheAgentStefan007  2014-04-10 - 23:07

Najlepsze MMO w historii.

7.0

Vamike  2014-07-16 - 03:59

Po prostu dobre klimatyczne MMO ...NIc wiecej :D

S0ul  2014-07-17 - 12:33

To jest najlepsze MMO.

10

power89  2014-08-07 - 16:11

zapraszam każdego na mój film Historia Arthasa wykonana w Skyrimie. link do pierwszego odcinku całego serialu: http://www.youtube.com/watch?v=uWgdZQ07Hyo&list=UUImjb9gr2ZoND8f_QVmStbA

5.5

misteriolalista  2014-09-16 - 10:38

Jeżeli chodzi o podstawke czyli tą gre . To jeśt średnia nić wyrózniającego się a na dodatek jest wiele lepszych a gra równa z metinem tyle ze tam mi sie bardziej system walki podoba . Pamiętać piszę tylko o podstawce WoW bo z dodatkami wszystkim jest wiele wiele no dobra wiecej niz sporo lepszy .