S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci [PC]

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat. S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci jest trzecią odsłoną postapokaliptycznej serii gier akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby, rozwijanej przez deweloperów ze studia GSC Game World. W trybie single-player gracz wciela się w Aleksandra Degtyareva, funkcjonariusza Ukraińskiej Agencji Ochrony, który wysłany zostaje do Zony w celu ustalenia przyczyn niepowodzenia operacji Fairway. Twórcy nie zapomnieli również o funkcjonalnym multiplayerze. Alias: STALKER: Call of Pripyat.

wersja językowa:
pełna polska wersja

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci data premiery gry na PC:

02 października 2009 ( światowa data premiery )

27 listopada 2009 ( data wydania w Polsce )

02 lutego 2010 ( premiera w USA )

gry podobne do S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat:

Project 5
CryZone: Sector 23
Fallout 3

strzelanki, FPP, postapokaliptyczne, FPS, multiplayer

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat jest trzecim, po Clear Sky i Shadow of Chernobyl, przedstawicielem serii gier akcji z elementami RPG autorstwa ukraińskiej firmy GSC Game World. Twórcy znani są nie tylko z gier należących do omawianego cyklu osadzonego w postapokaliptycznym świecie - przygotowali również kilka historycznych strategii, między innymi serię Cossacks.

Akcja Call of Pripyat ponownie przenosi nas do skażonej Zony, czyli obszaru wokół dobrze znanej elektrowni jądrowej. Jak się okazuje wkrótce po wydarzeniach znanych z pierwszego S.T.A.L.K.E.R.-a ukraiński rząd znalazł sposób na przedarcie się do samego centrum tego niebezpiecznego obszaru. Rozpoczęto tajną militarną operację znaną jako Fairway, która miała na celu odzyskanie kontroli nad elektrownią. Zgodnie z planem wyruszyła więc pierwsza grupa, której zadaniem było opracowanie szczegółowych map Zony. Szybko jednak misja zakończyła się niepowodzeniem – większość biorących w niej udział helikopterów z niewiadomych przyczyn rozbiła się. W tym momencie wkracza do akcji nasz główny bohater, Alexander Degtyarev, czyli agent Ukraińskiej Agencji Ochrony, którego zadaniem jest odkryć, co naprawdę było przyczyną porażki Fairway.

W trakcie dochodzenia eksplorujemy trzy rozległe obszary, udając się między innymi do wschodniej dzielnicy Prypeci, fabryki Jupiter, stacji kolejowej Janów czy wioski Kopachi. Wszystkie lokacje bazują na ich prawdziwych odpowiednikach i zostały wiernie oddane pod względem geograficznego ułożenia terenu.

Eksploracja otoczenia stała się jeszcze bardziej niebezpieczna, a to dlatego, że przeciwnicy posiadają więcej umiejętności specjalnych, a modele ich zachowania zostały nieznacznie zmienione. W dodatku do znanych już wrogów dołączyły dwa nowe monstra - skoczna i wytrzymała Chimera oraz cechujący się światłowstrętem i niepozornym wyglądem Burer. Oczywiście nie zabrakło także nowych, interesujących postaci niezależnych, spotykanych nie tylko w głównych bazach wypadowych stalkerów ale i podczas przemierzania świata gry.

Najpoważniejszą zmianą w stosunku do wcześniejszych S.T.A.L.K.E.R.-ów jest udoskonalony system zadań pobocznych, które nie są już generowane w sposób losowy. Zlecane questy są dłuższe, ciekawsze i niejednokrotnie oferują możliwość wyboru rozwiązania. Inne interesujące nowości to przemodelowany interfejs użytkownika (nowy inwentarz i większe ikonki informujące o zniszczonym pancerzu, napromieniowaniu czy głodzie) oraz opcja snu, pozwalająca na zregenerowanie sił czy przeczekanie nocy.

Call of Pripyat wykonany został na tym samym silniku co jego poprzednicy, niemniej X-Ray Engine rozbudowany został do wersji 1.6. Usprawnienia wizualne objęły przede wszystkim poprawę jakości wolumetrycznego oświetlenia w trybie DirectX 10 oraz dodanie obsługi DirectX 11. Całość przygotowano jednak w taki sposób, by i posiadacze słabszych konfiguracji sprzętowych mogli uruchomić grę.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 8.3 / 10 na podstawie 2440 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 119,90 zł

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core 2 Duo 2.83 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce GTX 260 lub lepsza), 6 GB HDD, Windows XP/Vista/7

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci - recenzja gry

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci - recenzja gry (PC)

"Trzeciej części serii udało się zachować specyficzny klimat, dzięki któremu dwa poprzednie S.T.A.L.K.E.R.-y cieszyły się tak dużym zainteresowaniem na całym świecie, a w szczególności w państwach dawnego bloku wschodniego. Na końcowy efekt pozytywny wpływ niewątpliwie ma to, że wizyty w dwu najciekawszych lokacjach, czyli Prypeci i fabryce Jupiter, nie zaliczają się do krótkich i nie ograniczają do rozwiązania prostego questu czy przemierzenia serii liniowych korytarzy (vide nieszczęsny Limańsk w Czystym niebie). Jest czas na zwiedzanie i jest co zwiedzać. Zapewniam, że nie raz i nie dwa zignorujecie aktualne priorytety, trawiąc wolny czas na eksploracji i zapominając o wynikających z tego tytułu zagrożeniach. Szczególnie okolice wspomnianej fabryki są pod tym względem nieprzyjazne, bo obecność dzikiej zwierzyny siłą rzeczy zmusza do zachowania maksymalnej czujności. Niezmiernie cieszy, że producenci nie ugięli się w obliczu narastających trendów i nie obniżyli poziomu trudności rozgrywki, przez co gra w znacznej mierze przypomina autentyczną walkę o przeżycie. Poza kilkoma wyjątkowymi sytuacjami jesteśmy zdani wyłącznie na siebie, zadawane przez potwory i wrogich bojowników obrażenia w błyskawicznym tempie obniżają pasek zdrowia i powodują krwotok, medykamenty zawsze występują w niedoborze, a naprawianie sprzętów kosztuje fortunę. Jakby tego było mało, emisje w Zewie Prypeci przybrały na znaczeniu, tu i ówdzie pojawiają się pola minowe, a wiele pobocznych lokacji jest napromieniowanych lub wypełnionych niebezpiecznymi anomaliami. "  więcej

Stalker: Zew Prypeci z modem Misery - Zona trudniejsza niż kiedykolwiek

Stalker: Zew Prypeci z modem Misery - Zona trudniejsza niż kiedykolwiek [7:25]

Fanowski mod pokazuje prawdziwe oblicze Zony. Trudniej się nie da! Seria Stalker nigdy nie należała do najłatwiejszych – zwiedzając Zonę musieliśmy uważać na promieniowanie, mutanty i ludzką chciwość. Garstka zapaleńców stwierdziła, że to za mało. Tak powstał mod Misery do gry Stalker: Zew Prypeci, który utrudnia praktycznie każdy aspekt rozgrywki. Tutaj ginie się na każdym kroku – to wyzwanie tylko dla najprawdziwszych stalkerów.

komentarze czytelników (472)


8.5

giermuś1972  2013-10-26 - 21:35

Ciut mniej mi się podoba od Cienia Czarnobyla, być może to dzięki słabszemu wątkowi głównemu ale za to tutaj zadania poboczne są świetne! Leże Pijawek jest tak "gęstą" lokacją, że klimatem z tej misji można by obdarzyć parę gier.

vergil11  2013-10-26 - 21:58

Procesor: AMD Athlon(tm) II X4 620 Processor 2.60GHz Ram: 4GB DDR2 Karta graficzna: ATI Radeon HD 4770 System: Windows 7 Home Premium 32-bitowy Jak to możliwe że ta gra przy takim sprzęcie na MINIMALNYCH nawet tnie, skoro "Battlefield Bad Company 2" chodzi mi na co najmniej wysokich albo "Skyrim" na wysokich/maksymalnych? Pomóżcie bo może coś zrobiłem i się tak schrzaniło.Wszystkie części STALKER'a mam na tym samym dysku.

aleCUDA  2013-10-27 - 19:32

vergil11 No sprzęt do najsłabszych nie należy. To najprawdopodobniej problem programowy, kłopot ze sterownikami karty graficznej, płyty etc. Może być tak że nowsze sterowniki źle współpracują z kartą, bo są robione z myślą o optymalizacji najnowszych kart. Trzeba wybrać optymalne dla tej karty. Jeszcze problemem może być hardware Lub nie wyczyściłeś komputera z kożucha kurzu zalegającego na wentylowanych radiatorach.

gizbornsow  2013-11-02 - 20:45

Bardzo słaba kontynuacja. Kupiłem na promocji w muve.pl za 5 zł i uważam, że przepłaciłem. W porównaniu do Cienia Czarnobyla Zew to wróbelek a Cień to Orzeł. Dziwie mnie ocena redakcji Bo Cień ocenili na 7 a Zew na 8. Mam wrażenie jakby redakcja przy ocenie i recenzowaniu wielu produkcji kopiowała dane z innych portali, nie koniecznie oceniających produkcję obiektywnie. Moja ocena dla Zew Prypeci 5/10

8.5

kuku823  2013-11-03 - 16:12

Moim zdaniem najlepszy stalker

5.0

mironen22  2013-11-05 - 20:32

Powiem tak , nie jestem zadowolony z gry w 100% bo niby to jest silnik nowszej generacji oparty na wtyczkach i dźwiękach PL jaki samych w sobie kwestiach mowy bo w grze jest polski narrator ale gra ogólnie słaba , marna grafika , no nawet nie ma na czym oka zawiesić , dźwięk jedynie dobry i też dlatego ocena 5.0 bo gdyby nie dźwięk dałbym tylko 2.0 , grywalność przeciętna i bardzo mało konstruktywna bo jak na taką grę mało ma zalet no nic oceniam na 5.0 i poczekam na coś lepszego

8.0

NokoV  2013-11-15 - 20:40

Po za tą częścią grałem też w Cień Czarnobyla, który bardziej mi się podobał. Co prawda w tej części nie zaszedłem jeszcze daleko, lecz wystarczająco dużo zobaczyłem, by wystawić ocenę :)

gramfgry  2013-12-04 - 23:46

Rozczarowało mnie zakończenie. Liczyłem na fajerwerki a tu taka lipa... Prypec od Cienia Czarnobyla odróżnia się większą ilością i jakością misji pobocznych na koszt wątku głównego. Mimo to bawiłem się przednio, gra nie jest zabugowana także nic tylko GRAC GRAC GRAC GRAC! 9/10.

10

Rozetko  2013-12-18 - 16:41

Jak zwykle ocena może być tylko jedna!

HCNOPS  2014-01-27 - 21:52

Założyłem tutaj konto po to, by napisać ten komentarz. Otóż, według mnie podstawowy Zew Prypeci jest praktycznie niegrywalny. Klimat jest po prostu strasznie ubogi, zaś wątek ekonomiczny praktycznie nie istnieje. Poziom trudności też zostawia baaardzo dużo do życzenia. Jedyny sposób, by uczynić grę naprawdę porządną produkcją, jest mod Misery 2.0.2., który przebudowuje całą grafikę i tło dźwiękowe, dodaje ogromne bogactwo zjawisk pogodowych, z ekranu wręcz wylewa się nam fetor gnijącego mięsa, zaś na karku czujemy ciężki zapach śmierci. W Misery 2.0.2. stado wygłodniałych psów to wyrok śmierci, zaś uzbieranie 100 szt. amunicji do broni to prawdziwy rarytas. Koniec z łażeniem z 1000 pestek, ulepszonymi na maksa giwerami i chimerą na dwa strzały. W Misery 2.0.2. ciuła się grosz jak tylko można, zaś broń naprawia się w polowych warunkach, bowiem usługi mechanika to istny luksus, na który bardzo często nas stać nijak nie będzie. Misery 2.0.2. to jedyny sposób, by uczynić Stalkera: Zew Prypeci takim, jakim powinien być od początku!

gizbornsow  2014-02-01 - 21:18

Najgorsza część Stalkera. Ciekawe dlaczego dostała wyższe noty od CC?

gizbornsow  2014-02-01 - 21:22

Gra jest bardzo krótka, a mając wrażenie, że już coś się rozkręca jest już po wszystkim. Grywałem w dłuższe dema gier.

9.0

mmaakkss  2014-05-30 - 00:28

[up] Bardzo krótka ? Ja już gram dość długo ( od paru dni) robię niemal wszystkie zadania i zwiedzam większość zakątków. Graficznie - mocno średnio, mogli przyłożyć się trochę do tekstur bo razi to oko strasznie. Sama gra OK, szkoda tylko że zamiast zwiedzać Prypeć chodzimy po jakiś bagnach, mogli odwzorować całe miasto, byłoby super wirtualnie pozwiedzać wszystko. Najmocniejszą stroną gry jest chyba prawa dźwiękowa, muzyka kojarzy się ostro z Falloutem 2 i jest to miód dla moich uszu, rózne dźwięki w zonie mega klimatyczne. Daję 9/10

sajan94  2014-06-14 - 20:17

Terz kupuje cd-a i bylem zadoolony jak zwykle fajny mroczny klimat.fajny patent z narzedziami i wiecznie nayebamym mechaniku ze skadowska ktory nie ulepszal poki nie dalo mu sie flaszki

daslav  2014-08-14 - 13:39

Grę można otrzymać za darmo na muve.pl Trzeba wejść na stronę [link] i wpisać mail. Na maila przyjdzie wam kod i trzeba go wpisać na [link] (klikacie kup i pobierz, wpisujecie kod, ściągacie muve downloadera i pobieracie grę) Gra jeszcze mi się ściąga, to później ocenię ;)

3.0

Srebrnobury  2014-09-27 - 22:52

Ta gra ma niesamowity, wychodzący z ekranu o własnych siłach i wgryzający się w mózg gracza, niepowtarzalny klimat! Niestety, jest to jedną z niewielu jej zalet, które giną pod stertą błędów uniemożliwiających swobodną, przynoszącą satysfakcję rozgrywkę. Główny element gry, czyli walka, został CAŁKOWICIE schrzaniony. Już na początku gry jesteśmy zmuszeni walczyć i robimy to bardzo często. Szybko więc wychodzą na jaw wszystkie bugi zawarte w mechanice walki. Broń zadaje zbyt małe obrażenia. Przeciwnicy, i to słabo opancerzeni, potrafią przeżyć strzał (a nawet kilka!) ze strzelby w korpus, z odległości mniejszej niż pół metra! Innym razem giną od jednego strzału z odległości kilkunastu metrów. Potrafią również - nie mając hełmu - przeżyć strzał w głowę z kałasza, co też nie zdarza im się wcale rzadko. Mało tego, zadane im obrażenia w żaden sposób nie modyfikują ich parametrów. Dopóki ich nie zabijemy, ci będą biegać i walić do nas z całą stanowczością, nie kulejąc czy choćy nie strzelając o wiele mniej celnie. Nawet celując z broni dokładnie, ta ma nieprawdopodobny rozrzut, i nawet pierwszy pocisk (przy ogniu pojedynczym) potrafi polecieć w zupełnie inne miejsce niż to, w które mierz ...

Srebrnobury  2014-09-27 - 22:53

mierzyliśmy! Przeciwnicy za to nie mają problemu z trafianiem nas ze znacznej odległości, pełną serią, nawet w biegu, niezależnie od rodzaju broni. Nie rzadko też widzą nas przez ściany, nawet, jeżeli się skradamy. To jest jedna, wielka katastrofa. Sporo elementów jest na plus. System modyfikacji sprzętu cieszy, ale przy tak skopanej walce, która irytuje i wymaga od nas bezustannego wciskania klawisza "quick load" jest nie do przyjęcia. Nie spodziewałem się, że zamiast poprawić błędy, które w Cieniu Czarnobyla doprowadzały mnie czasem do zgrzytania zębami, w kolejnej części je pogłębią. To jest po prostu jedna, wielka strata czasu. Jedyne co można zrobić, to pooglądać sobie screeny, bowiem wspomniany już klimat jest naprawdę warty uwagi. Niestety, element growy już nie.

PC MISTRZ  2014-10-02 - 20:04

niech ktoś w multiplayer zagra !

9.0

HyperGames  2014-10-03 - 18:14

Polecam zagrać w serie Stalker A co do tej Części To ona jest Chyba Najlepsza Z Całej Serii "MOIM ZDANIEM"

doctor_greenthumb  2014-11-16 - 21:48

Platforma: PC, bez „towarzystwa” - to już nieco mówi o tym czego można się spodziewać po grze S.T.A.L.K.E.R. Ale po zaaplikowaniu Misery robi się jeszcze ciekawiej tzn. Call of Pripyat na prawdę staje w opozycji do popularnych, wysokobudżetowych produkcji. Zabawa tylko dla cierpliwych i wytrwałych osób (najlepiej zaznajomionych z serią), również w sensie negatywnym, jednak nadal satysfakcjonująca. Tak powinna wyglądać ta gra od początku? No pewnie, pomijając fakt, że mało kto byłby skłonny zapłacić za to pieniądze. Pozytywna strona jest jasna: fani dostają jeszcze więcej tego samego, autorzy się realizują i pewnie zdobywają też jakieś doświadczenie. Negatywna strona: Stalker jakoś nie może się doczekać godnego następcy i zdeterminowani gracze próbują brać sprawy w swoje ręce (przykład Lost Alpha). Formuła, która jeszcze kiedyś była ciekawa nadal się sprawdza, ale już się nieco zestarzała, tak samo jak X-Ray, a z gówna bata nikt nie ukręci … choć niektórzy to potrafią. GSC bez wątpienia wykreowało dobre uniwersum (nie wiem czy to zasługa książki), niestety nigdy nie zaoferowało żadnej interesującej historii, mało tego, nawet nie nakreśliło żadnego ciekawego tła historycznego d ...