S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci PC

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat, STALKER: Call of Pripyat

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci jest trzecią odsłoną postapokaliptycznej serii gier akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby, rozwijanej przez deweloperów ze studia GSC Game World. W trybie single-player gracz wciela się w Aleksandra Degtyareva, funkcjonariusza Ukraińskiej Agencji Ochrony, który wysłany zostaje do Zony w celu ustalenia przyczyn niepowodzenia operacji Fairway. Twórcy nie zapomnieli również o funkcjonalnym multiplayerze.

Akcji, FPP, postapokalipsa, FPS, multiplayer, strzelanki.

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci - screen - 2009-11-26 - 172126S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci - screen - 2009-11-26 - 172125S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci - screen - 2009-11-26 - 172124S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci - screen - 2009-11-26 - 172123S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci - screen - 2009-11-26 - 172122S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci - screen - 2009-11-26 - 172121S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci - screen - 2009-11-26 - 172120S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci - screen - 2009-11-26 - 172119S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci - screen - 2009-11-26 - 172118

wersja językowa:
pełna polska wersja

Data premiery gry S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat | PC

2października2009

27listopada2009

premiera PL

PC Windows
Okładka S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat (PC)
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat jest trzecim, po Clear Sky i Shadow of Chernobyl, przedstawicielem serii gier akcji z elementami RPG autorstwa ukraińskiej firmy GSC Game World. Twórcy znani są nie tylko z gier należących do omawianego cyklu osadzonego w postapokaliptycznym świecie - przygotowali również kilka historycznych strategii, między innymi serię Cossacks.

Akcja Call of Pripyat ponownie przenosi nas do skażonej Zony, czyli obszaru wokół dobrze znanej elektrowni jądrowej. Jak się okazuje wkrótce po wydarzeniach znanych z pierwszego S.T.A.L.K.E.R.-a ukraiński rząd znalazł sposób na przedarcie się do samego centrum tego niebezpiecznego obszaru. Rozpoczęto tajną militarną operację znaną jako Fairway, która miała na celu odzyskanie kontroli nad elektrownią. Zgodnie z planem wyruszyła więc pierwsza grupa, której zadaniem było opracowanie szczegółowych map Zony. Szybko jednak misja zakończyła się niepowodzeniem – większość biorących w niej udział helikopterów z niewiadomych przyczyn rozbiła się. W tym momencie wkracza do akcji nasz główny bohater, Alexander Degtyarev, czyli agent Ukraińskiej Agencji Ochrony, którego zadaniem jest odkryć, co naprawdę było przyczyną porażki Fairway.

W trakcie dochodzenia eksplorujemy trzy rozległe obszary, udając się między innymi do wschodniej dzielnicy Prypeci, fabryki Jupiter, stacji kolejowej Janów czy wioski Kopachi. Wszystkie lokacje bazują na ich prawdziwych odpowiednikach i zostały wiernie oddane pod względem geograficznego ułożenia terenu.

Eksploracja otoczenia stała się jeszcze bardziej niebezpieczna, a to dlatego, że przeciwnicy posiadają więcej umiejętności specjalnych, a modele ich zachowania zostały nieznacznie zmienione. W dodatku do znanych już wrogów dołączyły dwa nowe monstra - skoczna i wytrzymała Chimera oraz cechujący się światłowstrętem i niepozornym wyglądem Burer. Oczywiście nie zabrakło także nowych, interesujących postaci niezależnych, spotykanych nie tylko w głównych bazach wypadowych stalkerów ale i podczas przemierzania świata gry.

Najpoważniejszą zmianą w stosunku do wcześniejszych S.T.A.L.K.E.R.-ów jest udoskonalony system zadań pobocznych, które nie są już generowane w sposób losowy. Zlecane questy są dłuższe, ciekawsze i niejednokrotnie oferują możliwość wyboru rozwiązania. Inne interesujące nowości to przemodelowany interfejs użytkownika (nowy inwentarz i większe ikonki informujące o zniszczonym pancerzu, napromieniowaniu czy głodzie) oraz opcja snu, pozwalająca na zregenerowanie sił czy przeczekanie nocy.

Call of Pripyat wykonany został na tym samym silniku co jego poprzednicy, niemniej X-Ray Engine rozbudowany został do wersji 1.6. Usprawnienia wizualne objęły przede wszystkim poprawę jakości wolumetrycznego oświetlenia w trybie DirectX 10 oraz dodanie obsługi DirectX 11. Całość przygotowano jednak w taki sposób, by i posiadacze słabszych konfiguracji sprzętowych mogli uruchomić grę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena gry 8.3 / 10 na podstawie 2756 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 7.7 / 10 na podstawie 458 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 119,90 PLN

Gry podobne do S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Klasyfikacja PEGI S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Rekomendowane: Core 2 Duo 2.83 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce GTX 260 lub lepsza), 6 GB HDD, Windows XP/Vista/7

Do tej gry rekomendujemy

ASUS ROG GL552VW

Procesor: Procesor Intel® Core™ i7 6700HQ | Procesor Intel® Core™ i5 6300HQ
Pamięć: DDR4 2133 MHz SDRAM, 2 x SO-DIMM umożliwiające rozszerzenie do 32 GB SDRAM
Grafika: NVIDIA® GeForce® GTX 960M z 2G/4G GDDR5 VRAM
Wyświetlacz: 15.6" 16:9 HD (1366x768)/Full HD (1920x1080)/IPS FHD (1920x1080) przeciwodblaskowa
Magazyn danych: SSD - 128GB (M.2 2280) | SSD - 256GB (M.2 2280)

Sprawdź ceny w:

* Uwaga! specyfikacja może się różnić w zależności od modelu i sprzedawcy.

[2:03]

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci - recenzja gry

Recenzja 27 listopada 2009, 13:41

Trzeciej części serii udało się zachować specyficzny klimat, dzięki któremu dwa poprzednie S.T.A.L.K.E.R.-y cieszyły się tak dużym zainteresowaniem na całym świecie, a w szczególności w państwach dawnego bloku wschodniego. Na końcowy efekt pozytywny wpływ niewątpliwie ma to, że wizyty w dwu najciekawszych lokacjach, czyli Prypeci i fabryce Jupiter, nie zaliczają się do krótkich i nie ograniczają do rozwiązania prostego questu czy przemierzenia serii liniowych korytarzy (vide nieszczęsny Limańsk w Czystym niebie). Jest czas na zwiedzanie i jest co zwiedzać. Zapewniam, że nie raz i nie dwa zignorujecie aktualne priorytety, trawiąc wolny czas na eksploracji i zapominając o wynikających z tego tytułu zagrożeniach. Szczególnie okolice wspomnianej fabryki są pod tym względem nieprzyjazne, bo obecność dzikiej zwierzyny siłą rzeczy zmusza do zachowania maksymalnej czujności. Niezmiernie cieszy, że producenci nie ugięli się w obliczu narastających trendów i nie obniżyli poziomu trudności rozgrywki, przez co gra w znacznej mierze przypomina autentyczną walkę o przeżycie. Poza kilkoma wyjątkowymi sytuacjami jesteśmy zdani wyłącznie na siebie, zadawane przez potwory i wrogich bojowników obrażenia w błyskawicznym tempie obniżają pasek zdrowia i powodują krwotok, medykamenty zawsze występują w niedoborze, a naprawianie sprzętów kosztuje fortunę. Jakby tego było mało, emisje w Zewie Prypeci przybrały na znaczeniu, tu i ówdzie pojawiają się pola minowe, a wiele pobocznych lokacji jest napromieniowanych lub wypełnionych niebezpiecznymi anomaliami.

Komentarze Czytelników (502)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
27.09.2014 22:53
odpowiedz
Srebrnobury
14
Chorąży

mierzyliśmy! Przeciwnicy za to nie mają problemu z trafianiem nas ze znacznej odległości, pełną serią, nawet w biegu, niezależnie od rodzaju broni. Nie rzadko też widzą nas przez ściany, nawet, jeżeli się skradamy. To jest jedna, wielka katastrofa. Sporo elementów jest na plus. System modyfikacji sprzętu cieszy, ale przy tak skopanej walce, która irytuje i wymaga od nas bezustannego wciskania klawisza "quick load" jest nie do przyjęcia. Nie spodziewałem się, że zamiast poprawić błędy, które w Cieniu Czarnobyla doprowadzały mnie czasem do zgrzytania zębami, w kolejnej części je pogłębią.
To jest po prostu jedna, wielka strata czasu. Jedyne co można zrobić, to pooglądać sobie screeny, bowiem wspomniany już klimat jest naprawdę warty uwagi. Niestety, element growy już nie.

02.10.2014 20:04
odpowiedz
PC MISTRZ
19
Chorąży

niech ktoś w multiplayer zagra !

03.10.2014 18:14
1
odpowiedz
HyperGames
2
Legionista
9.0

Polecam zagrać w serie Stalker A co do tej Części To ona jest Chyba Najlepsza Z Całej Serii "MOIM ZDANIEM"

16.11.2014 21:48
odpowiedz
doctor_greenthumb
42
Pretorianin

Platforma: PC, bez „towarzystwa” - to już nieco mówi o tym czego można się spodziewać po grze S.T.A.L.K.E.R. Ale po zaaplikowaniu Misery robi się jeszcze ciekawiej tzn. Call of Pripyat na prawdę staje w opozycji do popularnych, wysokobudżetowych produkcji. Zabawa tylko dla cierpliwych i wytrwałych osób (najlepiej zaznajomionych z serią), również w sensie negatywnym, jednak nadal satysfakcjonująca. Tak powinna wyglądać ta gra od początku? No pewnie, pomijając fakt, że mało kto byłby skłonny zapłacić za to pieniądze.
Pozytywna strona jest jasna: fani dostają jeszcze więcej tego samego, autorzy się realizują i pewnie zdobywają też jakieś doświadczenie. Negatywna strona: Stalker jakoś nie może się doczekać godnego następcy i zdeterminowani gracze próbują brać sprawy w swoje ręce (przykład Lost Alpha).
Formuła, która jeszcze kiedyś była ciekawa nadal się sprawdza, ale już się nieco zestarzała, tak samo jak X-Ray, a z gówna bata nikt nie ukręci … choć niektórzy to potrafią.
GSC bez wątpienia wykreowało dobre uniwersum (nie wiem czy to zasługa książki), niestety nigdy nie zaoferowało żadnej interesującej historii, mało tego, nawet nie nakreśliło żadnego ciekawego tła historycznego dla wydarzeń z kolejnych części gry. Widać, że ekipa założyła, że nie warto się wysilać, w grach i tak przecież wszystko jest umowne, szczególnie w strzelankach. Wystarczy, że w wyniku nieszczęśliwego ciągu wydarzeń powstała sobie Zona, a w jej obrębie egzystują sobie różne frakcje składające się osobników obowiązkowo płci męskiej. Hmm, a co to właściwie jest ta „Zona”? Tego chyba nie wie nikt, ale gdyby ktoś odważny podjął się pracy nad Stalker 2 … to ma nadal duże pole do popisu.

12.03.2015 15:37
odpowiedz
n0rbji
35
Siedzący Byk
8.5

Bardzo wciągnał mnie ten STALKER. Grałem w niego około poł roku temu i nie mogłem się oderwać. Graficznie ładny ale największą zaletą jest klimat zwłaszcza gdy eksplorujemy opuszczone budynki. Ta cisza, światło latarki, czasami jakieś stuknięcie czy inny niepokojący odgłos buduje napięcie.

13.04.2015 14:42
odpowiedz
pronx18 [rhs]
1
Junior

Jeśli chodzi o mechanikę i wykonanie tak mógłby być właśnie zrobiony Czyste Niebo. Ciekawe i satysfakcjonujące zadanie poboczne, ulepszanie uzbrojenia, jeszcze większa wolność, w miarę ciekawa fabuła i prypeć który jest o niebo lepiej zrobiony od tego z Cienia Czarnobyla zadecydowały, że jest to dla poniektórych najlepsza część z serii. Dla mnie i tak Cień lepszy, ale Zew Prypeci też jest świetny ;) Ocena 9.0

12.05.2015 16:25
odpowiedz
Distructio
14
Chorąży
6.5

Mam wrażenie że ta gra jest nie dopracowana.
Zdarzają się bugi i dziwne teksty.
Na przykład, gdy zbieraliśmy ekipę w podróż do Prypeci, zapytawszy sprzedawce czy z nami pójdzie powiedział:
"Bardzo chętnie bym z tobą poszedł i rzucił to wszystko ale jestem bardzo zajęty".
Albo gdy prosiliśmy kapitana grupy Stalkerów czy kilku ludzi poszło by z nami, uznał że nie może wysyłać swoich ludzi bo są potrzebni tutaj a gdy mamy misje aby znaleźć kogoś aby ochraniał naukowców ten wysyła ich bez słowa.

12.05.2015 19:35
odpowiedz
grish_em_all
151
Grish

Na przykład, gdy zbieraliśmy ekipę w podróż do Prypeci, zapytawszy sprzedawce czy z nami pójdzie powiedział:
"Bardzo chętnie bym z tobą poszedł i rzucił to wszystko ale jestem bardzo zajęty".

To nie bug, żaden z handlarzy czy mechaników nie jest po prostu przewidziany jako towarzysz. Takich jest w sumie czterech:

spoiler start

Wano, Włóczęga, Sokołow, Zulus

spoiler stop

Żaden inny nie przyłączy się i odmówi w ten czy inny sposób.

09.07.2015 18:25
odpowiedz
T20
38
Pretorianin
8.0

Zew Prypeci ma świetny klimat i całkiem fajną historię, ale moim zdaniem gra jest zdecydowanie za krótka.
Końcówka wątku głównego mnie trochę rozczarowała, bo w zasadzie od pojawieniu się w Prypeci za wiele nie ma do roboty. W poprzednich mapach spędziłam bardzo dużo czasu na zwykłym szukaniu artefaktów i włóczeniu się od questa do questa, a sama prypeć oferuje już zdecydowanie mniej tych misji.
Ogólnie gra jest bardzo fajna i czuć w niej klimat jedynki, ale jakoś brakowało mi większej akcji.
O ile w Cieniu Czarnobyla było do kogo postrzelać tak tutaj przychodziło mi zabijać w większości mutanty i do biedy zombiaki+ kilku gości z monolitu co stawało się strasznie monotonne. Nie chodzi mi o rozwałkę rodem z CODa, ale fajnie by by było gdyby było więcej "myślących" przeciwników. Jakoś średnio mi się to podobało bo w większości korzystałam ze strzelby, a inne fajne bronie się marnowały bo niby po co dźwigać snajperkę skoro praktycznie do niczego się nie nadawała.
Fajny był też system osiągnięć :)

26.07.2015 23:19
odpowiedz
saito123
33
Sam Fisher
10

Super gra!
Polecam również poprzednie części :)

03.10.2015 17:52
odpowiedz
eliotroman
6
Legionista
8.0

gra dobra,ale sporo gorsza od cienia czarnobyla.Nie wiem,ale ja w tej grze niazauwazylem fabuly ;) lokacje to juz tez nie to co S.T.A.L.K.E.R Cien Czarnpobyla.Dla fanow serii jak najbardziej,dla reszty zreszta tez.

03.10.2015 18:47
odpowiedz
Predi2222
87
CROCHAX velox

up

31.10.2015 21:51
odpowiedz
Dziki-Aras
9
Legionista

Mi na windows 10 nic chodzi.
Instalka twierdzi że ten system nie obsługuje owej gry.

14.11.2015 00:49
odpowiedz
Dziki-Aras
9
Legionista
10

up
Działa na windows 10 nawet na direct x11 - wystarczyło kupić oryginał. Takie proste ;]

23.12.2015 23:35
odpowiedz
Dziki-Aras
9
Legionista

Gra rewelacyjna. Wkrętka na full!

02.01.2016 21:10
odpowiedz
KubaFifiarz
2
Junior
8.0

Gra dosc dobra, dobry system osiagniec, grafika nie najgorsza ale wrogowie potrafia przezyc kilka strzalow z dobrej strzelby w korpus. Schrzanili (bardzo) klimat bo w CS bylo tak ze jak chodziles po nocy to ciarki przechodzily. No i potrafi w niektorych momentach zanudzic. bardzo dobrze ze nie ida droga COD i nie ma skryptow:)

21.01.2016 23:00
1
odpowiedz
yarocorpse
35
Chorąży
9.0

Poproszę o STALKERA 4 tylko ma być co najmniej dwa razy większy. Obie części "METRO" razem wzięte nie dorównują jednemu STALKEROWI. Tu jest klimat pierwsza klasa, zwłaszcza z rosyjskimi dialogami i polskim lektorem. Najlepsze emocje to granie w ciemnym pokoju ze słuchawkami na uszach. Wycie psiarni przyprawia wtedy o ciarki na plecach.

15.04.2016 15:19
odpowiedz
kebab84
3
Junior
10

Kocham tą gre jej klimat... <3

26.04.2016 15:07
odpowiedz
Maldiniak
5
Legionista
9.0

Zdecydowanie najlepsza odsłona z serii gier "Stalker". Praktycznie same plusy z poprzednich części dodatkowo nasycone lepszą grafiką, większym światem i rozbudowaniem całego ekwipunku postaci. Dodatkowo wiekszy nacisk położony na relacje gracza ze światem i ludźmi którzy go zamieszkują. No po prostu perełka i arcydzieło, kto nie próbował a jest fanem strzelanek połącznych z elementami RPG jak najbardziej p o l e c a m !!!

26.04.2016 20:12
odpowiedz
Rozbo12
10
Centurion

Świetna gierka, największym plusem jest klimat, lecz chyba największymi minusami jest surowość gry, oraz długość(przeszłem w ok. 6h).

04.05.2016 00:24
odpowiedz
Hauka
45
Centurion
10

No powiem wam że 2 dodatek jest tak samo dobry jak cała seria.. Poprawiony silnik Czystego Nieba+Nowe Gigantyczne Plansze do Eksplorowania.. Powrócili też skasowani Przeciwnicy i Bronia z Buildów np. Burer, Chimera i Arms Protecta. Jedyne co jest trochę sknocone to udźwiękowienie , ilekroć w CC atmosfera była 10/10 bo przerażająca a w dodatku doszły tylko Combat Song`i to tutaj Muzyka bitewna jest dość sztywna a atmosfera jakaś dziwna jak bym grał w grę strategiczną..

14.05.2016 17:52
odpowiedz
1 odpowiedź
HoKy
1
Junior

Zdecydowanie najlepsza część z serii ! Wszystkie braki z poprzedniczek zostały zaspokojone :)

Zalety:
-Dużo większy świat
-Fabuła przejrzysta i doskonale prowadzona
-Świetnie odwzorowane i klimatyczne miasto Prypeć
-Modyfikacja broni i reszty rynsztunku
-Ciekawe zadania Poboczne

Wady:
-Sporadyczne bugi, łatka w 99% je eliminuje

Ogromnie Polecam! I liczę ,na reaktywację i czwartą część tej doskonałej Gierki :)

16.05.2016 15:59
odpowiedz
oskarito0112
1
Junior

Super gierka

07.06.2016 15:00
odpowiedz
1 odpowiedź
piter125
7
Legionista

Czy wiecie że stalkerzy potrafią tańczyć?
https://www.youtube.com/watch?v=b-YHA3ELbk8

20.06.2016 08:24
odpowiedz
szyszek5
29
Centurion
9.0

Jestem świeżo po zagraniu i o to moje wrażenia. Po pierwsze Klimat ! Grając w Zew Prypeci byłem pod wrażeniem klimatu w który dosłownie się wsiąka, coś niesamowitego. Szukanie schronów, aby przeżyć anomalie, stalkerzy pałętający się po świecie gry i wiele wiele innych smaczków. Dźwięk - również znakomity i idealnie pasujący do postapokaliptycznego świata. Zadania poboczne- moim zdaniem są one dużo ciekawsze i spychają główny wątek na dalszy plan. Fajnie prezentuje się ulepszanie broni, jest to dość rozbudowany element. Generalnie z całego serca polecam zagrać, bo naprawdę warto :)

16.07.2016 21:01
odpowiedz
Pan New Vegas
6
Junior
9.0

To zabawne.Mimo,iż STALKER to nie gra RPG ma lepsze questy od Fallouta 4.

21.07.2016 23:57
odpowiedz
Martin von Carstein
8
Junior
5.0

Gdy dziewięć lat temu po raz pierwszy zetknąłem się ze światem wykreowanym przez Ukraińców byłem oczarowany do tego stopnia iż Zona śniła mi się po nocach. Gęsty klimat, który buduje opuszczona, niszczejąca postkomunistyczna szarobura kraina z mutantami oraz anomaliami, śmiałkowie stawiający czoło zdegenerowanej naturze...

Zew Prypeci jest niestety nudny. Do bólu, był taki nawet w dniu premiery. Produkcja stawia nadal na klimat, na większe plansze ale zapomina o clou porządnej gry czyli fabule oraz misjach. Te są niestety słabe, a za motor napędowym służy chęć eksploracji... która szybko się kończy bowiem tutaj wystarczy jeden rzut oka aby ocenić dane miejsce. Żeby chociaż mogły nam opowiedzieć jakąś historię ale cóż, CoP nawet nie próbuje udawać gry rpg. Idź, obejrzyj, zabij itd. Od nudy oraz rutyny można zdechnąć mimo szczerych chęci i entuzjazmu.
Nie mogę jej odmówić jednak widoków oraz grafiki, zwłaszcza po usprawnieniu modami.

Lepiej bawiłem się przy dowolnej części Metra, produkcji stawiającej na imersję z bardzo dobrą, emocjonująca historią, interesującymi postaciami, nietuzinkowymi lokacjami. Sandbox nie zawsze okazuje się słusznym rozwiązaniem.

04.10.2016 15:34
odpowiedz
StalkerTeam
1
Junior

Stalker wiecznie żywy zapraszam na nasze forum jeśli gra się spodobała, każdy znajdzie coś dla siebie :)

05.01.2017 19:11
odpowiedz
Kimcio_PL
0
Legionista

Chyba najlepszy i najbardziej dopracowany stalker z całej serii. CHEEKI BREEKI IV DAMKE.

10.01.2017 16:20
odpowiedz
piotrxn
61
Konsul
8.0

Powrót do gry po tylu latach nadal daje niesamowita zabawę. Klimat momentami grozy nie doświadczymy w dzisiejszych grach, do tego polski lektor którego tez nie usłyszymy w żadnej innej grze poza serią stalker. Jedyny minus Call of Pripyat to optymalizacja na mocnych sprzętach potrafi przyciąć, najbardziej skopany silnik jaki widziałem w grach. Niedociągnięcia techniczne zmuszają do wgrania modów które ważą więcej niż sama gra. Polecam.
https://www.youtube.com/watch?v=r28Raffn8J4

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze