Wiedźmin: Edycja Rozszerzona [PC]

The Witcher: Enhanced Edition. The Witcher: Enhanced Edition jest poprawioną i rozbudowaną wersją udanej polskiej gry action-RPG, opartej na twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Deweloperzy ze studia CD Projekt RED usunęli większość mankamentów oryginału, wprowadzili oczekiwane przez fanów udoskonalenia oraz dodali nowe misje. Atutami wersji rozszerzonej są m.in. edytor modułów D’jinii, dodatkowe płyty z muzyką i 50-stronicowe opowiadanie.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Wiedźmin: Edycja Rozszerzona data premiery gry na PC:

19 września 2008 ( światowa data premiery )

19 września 2008 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do The Witcher: Enhanced Edition:

Neverwinter Nights 2
Dungeon Siege II

RPG, TPP, fantasy, książki, polskie, RPG akcji

The Witcher: Enhanced Edition to poprawiona i usprawniona odsłona bardzo udanej, polskiej gry cRPG, opartej na twórczości popularnego pisarza fantasy, Andrzeja Sapkowskiego. Twórcy skupili się przede wszystkim na gruntownej optymalizacji kodu źródłowego oraz doszlifowaniu tych aspektów rozgrywki, co do których gracze i recenzenci mieli najwięcej uwag. Wiele wysiłku włożono także w dopracowanie angielskich i niemieckich wersji językowych, znacząco podnosząc ich jakość w stosunku do podstawowej edycji programu.

Do najbardziej oczekiwanych poprawek z pewnością możemy zaliczyć wprowadzenie licznych łatek programistycznych, które dawały się we znaki głównie niestabilną pracą aplikacji oraz męcząco długim czasem ładowania się lokacji. Obie te kwestie nie powinny już nękać odbiorców w Edycji Rozszerzonej Wiedźmina – wedle autorów, długość wczytywania się poziomów została skrócona o 80%, zaś trudności związane ze stabilnością gry (szczególnie dotkliwie odczuwane na słabszych lub bardziej nietypowych konfiguracjach sprzętowych) raz na zawsze przeszły do historii. Programiści dogłębnie przeanalizowali także te fragmenty kodu, które odpowiadały za realizację starć i interakcję z bohaterami niezależnymi, wydatnie poprawiając sugestywność tych aspektów rozgrywki.

Wiele nowości odnajdujemy także w zakresie merytorycznym programu. Graficy z CD Projekt RED stworzyli nowy system dywersyfikacji i kolorowania bohaterów niezależnych, znacznie ubogacając oryginalną paletę postaci. Istotnie ulepszono także sceny dialogowe, które, dzięki dodaniu ponad 250 nowych gestów oraz opracowaniu niemal od podstaw systemu synchronizacji ruchów twarzy z wypowiadanymi kwestiami, są teraz znacznie bardziej przekonywujące i realistyczne. Wreszcie, autorzy zdecydowali się na uatrakcyjnienie graficznego interfejsu użytkownika, oferując spragnionym świeżości graczom udoskonalony ekran ekwipunku głównego bohatera oraz odnowione menu główne gry. Warto także zauważyć niebagatelne innowacje w zagranicznych wersjach językowych. Angielska odsłona Wiedźmina nie jest już dłużej pozbawiona części linii dialogowych, zaś niemieckie wydanie zawiera szereg nowych, poprawionych głosów postaci, co w obu przypadkach bardzo pozytywnie wpływa na klimat świata gry.

Nie sposób negować zasadność usprawnień technicznych i merytorycznych omawianej pozycji, warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż Wiedźmin: Edycja Rozszerzona jest sprzedawany wraz z szeregiem smakowitych dodatków. Do najciekawszych z pewnością należy zaliczyć bonusową płytę DVD, zawierającą edytor modułów D’jinii oraz dwie przygody. Fanów Geralta z pewnością zainteresuje także dodatkowy dysk DVD z filmami opisującymi proces tworzenia omawianego tytułu. Melomanów z pewnością ucieszą dwie płytki CD Audio – jedna z oficjalnym soundtrackiem z gry (29 ścieżek dźwiękowych), druga z muzyką inspirowaną losami wiedźmina z Rivii (15 utworów). Ponadto, w pudełku z W: ER znajduje się również drukowana, licząca 80 stron instrukcja, 112 stronicowy poradnik napisany przez twórców gry, oryginalne 50 stronicowe opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego oraz barwna mapa świata przedstawionego. Oczywiście, gracze posiadający już podstawową wersję gry mają możliwość ściągnięcia za darmo specjalnej paczki aktualizacyjnej, dzięki której przeobrażą pierwotną wersję programu w edycję po liftingu (podobny manewr widzieliśmy już wcześniej np. w przypadku gry Sacred i jej późniejszej odsłony Sacred Plus).

Tryb gry: single player   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 8.8 / 10 na podstawie 6678 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 99 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core 2 Duo 2.13 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 7900 lub lepsza), 8.5 GB HDD, Windows XP SP2/Vista

Wiedźmin: Edycja Rozszerzona - przed premierą

Wiedźmin: Edycja Rozszerzona - przed premierą (PC)

"Drugą grupą zmian, o której wcześniej wspomniałem, są poprawki techniczne. Dotyczą one w głównej mierze czasu ładowania poszczególnych lokacji. Jak zapewniają twórcy, uległ on skróceniu nawet o 80%. Brzmi to dość niewiarygodnie, ale nie pozostaje nic innego, jak uwierzyć. Ponadto w menu znajdziemy opcję wyłączenia autozapisu, co również przyczyni się do skrócenia czasu, który poświęcaliśmy na oglądanie ekranów ładowania (chyba nikt za nimi tęsknić nie będzie… prawda?)."  więcej

Wspominamy Wiedźmina [2/2]

Wspominamy Wiedźmina [2/2] [19:06]

Dawno, dawno, dawno temu... Druga część wspominkowego Gramy o Wiedźminie. Tym razem czas na trochę walki, trochę alkoholu i trochę kobiet. Ot, wiedźmińskie życie.

2:30

Video Wiedźmin: Edycja Rozszerzona

nowe modele postaci

3:02

Video Wiedźmin: Edycja Rozszerzona

nowe gesty i dialogi

1:30

Video Wiedźmin: Edycja Rozszerzona

komentarze czytelników (572)


kylo19  2014-06-25 - 18:47

Cieszę się, że wiele osób odświeżyło Wiedźmina z Full Combat Rebalance, jak dla mnie to nowa gra.Wszystko co kulało zostało naprawione. Zmodowana wersja Wiedźmina pierwszego jest jedyną grą, której mogę wystawić prawdziwe 10/10. A co do Rise of The White Wolf to mi się nie spodobał. Zmienia interfejs na bardziej dwójkowy, który moim zdaniem jest nieporównywalnie gorszy. Niektóre tekstury są zbyt kolorowe, ale twarz Geralta moim zdaniem prezentuje się najgorzej. Irek22 ---> Jeśli chodzi o trudność to "pazura" pokazują mutanty. W Starym Dworzyszczu na poziomie Trudnym wczytywałem grę chyba z 10 razy :). Póki co życzę miłego grania ;)

8.5

SharkH4L  2014-07-10 - 21:53

Gra zdecydowanie warta zagrania!Polecam.

8.5

kaczmarrasta  2014-08-26 - 13:54

Witam! Wiedźmina nabyłem stosunkowo nie dawno tzn. początek 2014. Grafika (mimo głosów hejterów) całkiem spoko (gdybym odpalił w 2008 to pewnie by zatkało ;) ) Bardzo podobał mi się polski dubbing (którego na co dzień jestem wrogiem i w grach i w filmach). Świetna, ciekawa fabuła (nieco odbiega od książkowej serii, ale nie zmienia sensu). Oczywiście dużą zaletą jest to, że produkt w 100% POLSKI (począwszy od pomysłu-książki skończywszy na samej produkcji). Mankamentem są średnio wkręcające w grę akcje/misje poboczne (nie wszystkie, ale większość). Według mnie ten sam problem występuje również w kilku misjach głównego wątku. Troszkę na siłę chciano wydłużyć rozgrywkę ilością NPC-ów. No ale poza tym wszystko ładnie, pięknie. Podoba mi się bardzo prosty system ekwipunku i korzystania z pokarmów/napitków i eliksirów (w drugiej części już przy tym namieszali ;) ) Ogólnie bardzo udana produkcja, POLECAM i pozdrawiam.

daro7557  2014-09-07 - 23:01

Edycja rozszerzona poprawiła wiele z tego co stworzyło wersję premierową bardzo średnią grą. Teraz jest to bardzo dobra gra akcji-RPG pomijając sterowanie, które jest okropne jak na grę takiego gatunku.

piotrman3  2014-09-21 - 19:26

Czy edycja rozszerzona różni się od zwyczajnego tak jak Gothic 2 od Nocy Kruka? Bo mam zwykłego i nie wiem czy się opłaca kupić edycje rozszerzoną :/

Irek22  2014-09-21 - 19:33

piotrman3 [557] Czy edycja rozszerzona różni się od zwyczajnego tak jak Gothic 2 od Nocy Kruka? W aż takim stopniu się nie różni - bardziej poprawia pewne niedociągnięcia zwykłej wersji, niż dodaje coś nowego (no, poza minidodatkami, ale one i tak w żaden sposób nie wiążą się z podstawką i uruchamia się je osobno z poziomu menu). Niemniej jednak Wersja Rozszerzona z wielu względów jest po prostu lepsza.

kylo19  2014-09-21 - 19:55

[557] Edycja Rozszerzona nie różni się bardzo od podstawki, niemniej jednak poprawia sporo błędów i dodaje naprawdę bardzo dobre nowe przygody. Poprawia też trochę tekstury postaci i ich ruchy (dodaje nowe). Za obecną cenę na rynku moim zdaniem warto kupić nawet wtedy, kiedy posiada się wersję podstawową, chociażby dla samej przygody "Cena Neutralności" Ponadto jeśli masz zamiar grać w podstawową wersję (nie w przygody, bo tam FCR nie działa) to nie zapomnij o modach, a szczególnie o wyżej wspomnianym FCR. Edycja Rozszerzona Wiedźmina Pierwszego włącznie z modami to jedyna gra, której wystawiam pełne 10/10. EDIT: Irek22 jak tam spodobał Ci się Wiedźmin z FCR'em?

Irek22  2014-09-21 - 21:43

kylo19 [559] Irek22 jak tam spodobał Ci się Wiedźmin z FCR'em? Z FCR daję 10/10. Po prostu rewelacja i arcydzieło w jednym! (Szkoda, że nie mogę zmienić "dużej" oceny, no ale...)

kylo19  2014-09-21 - 22:01

Racja, mod jest naprawdę niesamowity, gra z nim jest jak inna produkcja :)

Irek22  2014-09-21 - 22:11

kylo19 Za niedługo zabiorę się za Wiedźmina 2 z FCR 2. Na pewno nie dam mu 10/10, bo tak czy siak nawet "goły" Wiedźmin 1 podoba mi się bardziej od Wiedźmina 2 (klimat jedynki jest po prostu fenomenalny, świetny, niesamowity, znakomity, rewelacyjny, kapitalny i niepowtarzalny), niemniej jednak jestem ciekaw, jak bardzo na plus (bo to jest oczywiste) ów mod wpłynie na mój odbiór "dwójki". :)

kylo19  2014-09-22 - 17:30

Ja zaś przestrzegam Cię przed FCR 2. Ma też dobre strony, ale przede wszystkim czyni rozgrywkę bardziej archaiczną i prostą. Można się przełamywać przez blok, autoblokowanie Geralta i inne tego typu uproszczenia. Nie wprowadza on takiego zróżnicowania całej gry, jak FCR jedynkowy. Nie wymaga przygotowania się do potyczki i nie rozwija całej mechaniki walk, wręcz ją niestety archaizuje. Jedynym plusem jest lepsza ekonomia (również pozbycie się zbroi i mieczy, co jest jednocześnie plusem [brak ciągłej wymiany ekwipunku], jak i minusem [przy tej konstrukcji i mechanice gry, wywalenie niektórych elementów jest czasem irytujące i również archaizuje rozgrywkę]) i bardziej finezyjna walka. Chociaż ja mogę polecić (wierząc w słowa jednego użytkownika w wątku seryjnym Wiedźmina, który założyłem) moda Rise of the Sword (jeśli chcesz przeczytać opinię jednego z użytkowników- posty 175, 180 i 182 to daję linka : http://www.gry-online.pl/S043.asp?ID=13294319). Jednak jest to jedynie mod ingerujący w mechanikę walki, nie zmienia on jednak całej gry, tak jak to (zresztą idealnie) zrobił FCR to jedynki.

8.0

Nixerek  2014-11-10 - 13:54

Może być.

AFRAN_  2014-11-10 - 23:31

Pierwsza część przygód Białego Wilka jest jak dla mnie mistrzem w swoim gatunku. Fabuła, klimat, ścieżka dźwiękowa, rewelacyjnie zagrane dialogi, nieliniowe misje... wszystko to jak i reszta ocierają się o perfekcję. Kilka dni temu ponownie zainstalowałem Wiedźmina i mimo, iż grę przechodzę już któryś raz z kolei to zabawa nadal jest przednia. Mogę mieć tylko nadzieję, że trzecia część również będzie tak dobra co pierwsza.

9.0

Damix199  2014-11-11 - 00:08

No i stało się, po 49h ukończyłem wieśka prawie że na 100%, może ze 2-3 qesty pominięte. Powiem tak, gra jest bardzo rozbudowana, posiada wspaniałą ścieżkę dźwiękową i wysoką grywalność. Kuleje jednak animacja i denerwujące błędy ze stabilnością gry. Mimo tych mankamentów Wiedźmin jest grą rewelacyjną i oceniam go na 9/10! Polecam!

Irek22  2014-11-11 - 10:56

Damix199 [566] denerwujące błędy ze stabilnością gry He? Jakie "błędy ze stabilnością"? Grałem w tę grę... bo ja wiem... z 8 razy i ani razu nie miałem żadnego zwisu, ani ani razu mnie nie wywaliła do pulpitu; żadnych zauważalnych i rażących przycinek też nie miałem. Debiutancka gra CDP Red jest bardziej stabilna niż wiele współczesnych gier tzw. AAA, w które są ładowane dziesiątki/setki milionów $. Piszemy pod EE, więc zakładam, że grałeś w tę wersję, a nie w zwykłą (w której może takie problemy były - nie wiem). Zresztą chyba nie ma nikogo, kto by w 2014 r. grał w wersję zwykłą, a nie EE. Oczywiście zakładam też, że grasz na porządnej maszynie, a nie laptopie sprzed 10 lat...

panTicTac  2014-11-13 - 18:31

Wiedźmin jest fenomenalny! Właśnie po raz pierwszy ukończyłem. Zaryzykuję stwierdzeniem, że jest to najlepszy RPG zaraz za Deus Ex i Gothiciem 2! Bawiłem się wprost genialnie. Przez około 45 godzin gry nie nudziłem się ani przez chwilę. Do plusów zaliczam wielowątkową fabułę, która powala na kolana. Klimat Wyzimy Klasztornej i Handlowej to cudo, w jednej ponury klimat, a w drugiej sielanka i występy na ulicach. Dialogi są wyborne, są pieczołowite, dopracowane a dubbing jest tak świetny, że po przeczytaniu danego dialogu nie chcę się przewijać dalej :D Również system walki wywarł na mnie dobre wrażenie. Wklikiwanie się w combosy daję dużo frajdy, a dochodzą znaki, eliksiry, unikanie ciosów, coś wspaniałego! jeszcze słówko o muzyce: GE-NIA-LNA!! Aż chce się grać. Moja ocena bez zaskoczenia: 10/10!

AFRAN_  2014-11-16 - 20:01

@up, ja pierwszą część przygód Białego Wilka przeszedłem z 6 albo 7 razy (teraz gram ponownie :) i nie wyobrażam sobie, żebym mógł przewijać kwestie dialogowe. Uważam, że dla tak genialnego dubbing'u trzeba oddać należyty hołd i szacunek mimo iż teksty z gry znam na pamięć ;)

10

Juliana  2014-11-18 - 18:27

up> Ta gra jest piękna, taka swojska o wiele lepsza od dwójki :) Świetna historia, też przeszłam ją kilka razy, ale zawsze neutralnie. Niesamowity klimat ma ta gierca, oby trójka była podobna pod tym względem do jedynki, trzymam za to kciuki i pozdrawiam wszystkich fanów Geralta z Rivii:)

9.0

guziut  2015-03-28 - 09:58

Ta gra jest zajebista.Uwielbiam szczególnie muzykę,walkę,fabułę,system rozwoju postaci,dialogi,modele potworów i ludzi,przerywniki itd.

8.5

cycu2003  2015-03-31 - 13:31

W końcu udało mi się zagrać w Wiedźmina (po uprzednim przeczytaniu całej serii). Grafiki nie oceniam bo ciężko 8 lat po premierze mówić że jest ładna, ale tragiczna też nie, do używania ataku mieczem trzeba się było przyzwyczaić a potem już szło z górki. Fabuła jest niezła choć dosyć typowa dla tego typu gier (uber zły i jeszcze większy zły chce zdobyć władzę nad światem) i na pewno nie bije pod tym względem książkowego oryginału, jest gorsza po prostu. Mimo tego dobrze jest poznać dalsze losy Geralta i spotkać starych kompanów. PS. Do dwójki bardziej się przyłożono fabularnie (głównie chodzi mi o powroty pamięci) a Dziki Gon zapowiada się miodzio :)