Grand Theft Auto III [PC]

Jedna z najpopularniejszych gier akcji w historii elektronicznej rozrywki, a zarazem pierwsza produkcja, która oddaje do dyspozycji graczy w pełni trójwymiarowe, tętniące życiem miasto z początku XXI wieku. Alias: GTA 3 , Grand Theft Auto 3.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Grand Theft Auto III data premiery gry na PC:

21 maja 2002 ( światowa data premiery )

14 czerwca 2002 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do Grand Theft Auto III:

Scarface: The World is Yours
DRIV3R
Mafia: The City of Lost Heaven

Akcji, TPP, samochodowe, gangsterskie, sandbox, TPS

Grand Theft Auto III to trzecia odsłona kontrowersyjnej gry akcji, w której wcielamy się w pozbawionego wyrzutów sumienia amerykańskiego przestępcę. Rewolucyjna pod względem technologii produkcja została stworzona przez szkockie studio Rockstar North, a wydano ją kolejno na PS2, PC i pierwszej konsoli Xbox.

Rzeczą odróżniającą GTA III od poprzednich odsłon serii jest w pełni trójwymiarowa, wyznaczająca w 2001 r. nowe standardy, oprawa graficzna, wykonana przy użyciu silnika RenderWare. Dzięki niej możliwe było wygenerowanie bogatego w obiekty i sterowanych przez AI ludzi, którzy tworzą razem wielkie, tętniące życiem miasto.

Owa metropolia to Liberty City, wirtualna adaptacja Nowego Jorku, zaś osobnikiem, jakim możemy w grze sterować, jest wiecznie milczący Claude Speed. Młodzian ten jak każdy bohater w serii GTA, pragnie stać się bossem przestępczego półświatka. Chłopak ma do zrealizowania kilka istotnych celów, jak chociażby zemstę na swojej byłej dziewczynie, Catalinie, która o mało co nie wpędziła go do więzienia.

Swoje zadania Claude otrzymuje od kilkunastu charyzmatycznych szefów, których poznajemy w wykreowanych z pomysłem cutscenkach. Wśród zleceń trafiają się niekiedy zadania zaprojektowane z przymrużeniem oka (np. zbieranie porozrzucanych na ulicy „świerszczyków”), a także liczne aluzje do innych gier akcji, np. misja „Two-faced Tanner”, w której autorzy nabijają się z dwuwymiarowego policjanta, bohatera Drivera 2.

Fabuła GTA III jest nieliniowa, co oznacza, że większość misji (szczególnie pobocznych) można wykonywać w dowolnej kolejności, a nawet zrezygnować na jakiś czas ze zleceń i oddać się swobodnej eksploracji Liberty City. Do swojej dyspozycji bohater ma całą przestrzeń trzech połączonych ze sobą wysp (Portland, Staunton Island i Shoreside Vale). Odległości między nimi może pokonywać za pośrednictwem mostów i tuneli bądź też dzięki kilku rodzajom motorówek (Claude nie posiada umiejętności pływania).

Fundamentalną rolę w GTA III spełniają dziesiątki nielicencjonowanych pojazdów, które podzielić można m.in. na auta dostawcze, rodzinne czy sportowe. Część z nich ma specjalne właściwości (np. unikalny, kuloodporny odpowiednik Humvee - Patriot), inne są bardzo rzadko spotykane (np. samochód-lodziarnia). Pojazdy mogą poszczycić się kilkunastoma strefami uszkodzeń oraz nadzwyczaj intuicyjnym modelem sterowania. Oferują także możliwość prowadzenia ostrzału w trakcie jazdy (drive-by) oraz opcję słuchania ośmiu stacji radiowych (większość puszczanych w nich utworów nagrano specjalnie na potrzeby Grand Theft Auto III). Każdy z wozów dane jest nam przechowywać w garażach, umiejscowionych przy kryjówkach Claude’a w poszczególnych dzielnicach.

W walkach z oponentami pozwolono nam używać m.in. pistoletu, uzi, strzelby, koktajlów Mołotowa oraz snajperki, przydatnej np. w eliminowaniu stróżów prawa, którzy zjeżdżają po linie z helikoptera, aby nas aresztować. GTA III posiada ponadto silnie zarysowany kontekst seksualny – w grze można odbywać stosunki z prostytutkami, a także pracować dla właściciela domu publicznego, opiekując się na jego polecenie pannami lekkich obyczajów.

Swoją konstrukcją i rozmachem GTA III wyprzedziło o klasę większość dostępnych w latach 2001-2002 gier akcji, co znalazło odzwierciedlenie w doskonałych recenzjach i świetnej sprzedaży gry. Produkcja Rockstar North zainspirowała również inne firmy do tworzenia podobnych tytułów (np. serie True Crime i Saint’s Row). W odniesieniu do nich zaczęto stosować określenie „klon GTA”.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 8.7 / 10 na podstawie 6892 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 99 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium II 400MHz, 64MB RAM, akcelerator 3D

Grand Theft Auto 3 - recenzja gry

Grand Theft Auto 3 - recenzja gry (PC)

"Policja to nasze główne zmartwienie w mieście. Ilekroć coś przeskrobiemy będziemy ją mieli na karku. Jeśli kogoś przejedziemy, ostrzelamy, ukradniemy samochód w pobliży policyjnego patrolu, panowie policjanci ruszą za nami. O ile nasz wskaźnik przestępczości (sześć możliwych gwiazdek) będzie oscylował w okolicach jednej, dwóch nasze szanse na ucieczkę są dość spore. Policjanci nie kwapią się do pościgów czy urządzania strzelaniny na środku ulicy. Jednak w miarę jak stajemy się coraz bardziej poszukiwaniu do akcji zaczynają angażować się kolejne jednostki. I tak w przypadku posiadania na swoim koncie 3 gwiazdek zobaczymy latające nad naszą głową helikoptery policyjne, nie wspominając już o niezwykle agresywnych jednostkach naziemnych. Gdy kolejna „gwiazdka” zawita do naszego statusu, niewątpliwie drogę zajedzie nam niejeden pojazd z oddziałami specjalnymi, które to nie zważają za bardzo na przechodniów tylko strzelają do nas z automatów. Kolejna „gwizdka” (piąta), to FBI swoich czarnych limuzynach. Ci panowie są już naprawdę niebezpieczni i ucieczka przed nimi jest naprawdę trudna. Powodem tego jest fakt, iż dysponują dużą ilością bardzo szybkich samochodów, co skutecznie utrudnia nam ucieczkę czy wręcz poruszanie się po ulicach. Dodatkowo, gdy zostaniemy zmuszeni do opuszczenia pojazdu posypie się na nas grad kul z ich służbowych M16. Szósta i zarazem ostatnia gwiazdka to… wojsko. Tu w zasadzie sprawa jest jasna, gdyż na ulicę wyjeżdżają czołgi, przed którymi jest naprawdę ciężko uciec. Przyznam, iż mi nigdy się to jeszcze nie udało."  więcej

Tydzień z GTA - rewolucja w Grand Theft Auto 3

Tydzień z GTA - rewolucja w Grand Theft Auto 3 [18:12]

Nowy etap w historii gier. Tym razem sięgamy do wielkiego przełomu w historii Rockstara, całej serii GTA i w ogóle gier na konsole i komputery. Grand Theft Auto 3 i wielki trójwymiariowy świat.

komentarze czytelników (483)


7oxiney  2014-06-13 - 11:45

Daję 8. Była to już druga część serii w jaką grałem (zacząłem od Vice City). Jak tutaj kolega AcidDrinker napisał "Bez mapy dużej, bez motorów, bez ciekawej muzyki w radiu" nie było czym się napawać. No ale gra dawała radę, i choć grałem w nią już w roku ~2007, to nie była wcale taka straszna

jarecki1231  2014-06-29 - 09:18

vc-mp.ugu.pl Zapraszam na jedyny polski serwer VCMP :) Razem stańmy się potęgą w VCMP!

10

DawidDav  2014-09-13 - 00:31

AcidDrinker GTA 3 słaba muzyka ? jedna z najlepszych tym bardziej że większość kawałków była specjalnie komponowana dla gry. Mapa hmm każdy kto grał w GTA3 nie potrzebował mapy w tamtym czasie spędziło się przy tej części tyle godzin że świat gry znało się na pamięć. Klimat gry niezapomniany, co z tego że bez motorów i innych bajerów. Dziesiątki godzin spędzonych na szwendaniu się po mieście rozwałce nie zapomniane. Wiadomo GTA3 nie można porównywać do dzisiejszych gier z bajeczna grafiką i bajerami ale świat,klimat,muzyka,misje na zawsze pozostaną mi w pamięci i na pewno co jakiś czas wrócę do tej gry. Sentyment w ch..uj

OneManArmyPL  2014-10-21 - 20:52

Klasyk nad klasyki 10 !

10

n0rbji  2014-11-18 - 10:44

Współczesne gry nie dają tyle frajdy. Jak zobaczyłem GTA3 w tv to marzyłem żeby w to zagrać. Niedługo później już miałem i zagrywałem się godzinami. Ostatni raz grałem w styczniu tego roku i przeszedłem całe z wielką przyjemnością :) Świetna muzyka, klimat, ciekawe misje (kiedyś wydawały się trudniejsze :P ). Idealny przydkład że to nie grafika sprawia że gra jest hitem. Jeszcze kiedyś w nią zagram :)

Niszczyciel1984  2014-11-20 - 13:16

Gra pełna agresji, nienawiści oraz przemocy. Młode osoby które grają w te marne i katastrofalne produkcje później mają problemy. Tylko zabijać, zabijać i zabijać. To jest cel tej chorej do szpiku gości gry i serii. Nie polecam.

The Art of Peer Pressure  2014-11-20 - 13:19

Jakiś niespełniony rodzic się zarejestrował? :v Same problemy po takich grach. Normalnie teraz cały świat jest złożony z morderców, psychopatów z depresją, bo przecież cały świat zagrał w tę lub inną grę z serii w dzieciństwie albo później.

10

Rommel80  2014-11-27 - 16:05

Niszczyciel1984 Tak sobie czytam twoje komentarze i dochodzę do wniosku, że przegrałeś życie i w wieku 30 lat upadlasz się trollując w internecie, bo nic innego ci nie pozostało, a odreagować wszystkie stresy i życiowe niepowodzenia jakoś musisz. Druga opcja jest taka, żeś smark zwykły, głupi uczniak gimnazjum lub ogólniaka, który nie ma co robić z czasem i zgrywa starszego niż w istocie jest, wykorzystując w swoich prowokacjach stereotyp gry jako źródła zła na świecie. Jakby na to nie patrzyć - wykazujesz objawy intelektualnej impotencji. A jeśli o grę chodzi, to jest świetna i nadal bawi. Właśnie przechodzę na smartfonie po jakichś 9 latach.

johnny4657  2014-12-11 - 17:08

Do The Art of Peer Pressure - depresja jest zaburzeniem psychicznym, który nie występuje u psychopatów

10

banan1000  2014-12-14 - 15:00

Gra jest super super ekstra fajna. A ty Niszczyciel1984 idź sobie do call of duty to gra dla takich dzieci jak ty.

banan1000  2014-12-14 - 15:07

Zapomniałem jeszcze. Niszczyciel ty się zastanów co dzieci robią po call of duty. A tak wogóle to mam wrażenie że ty w tą grę nie grałeś.

qqqqad96  2014-12-21 - 17:50

Według mnie fajne, u kuzyna w to sie grało kiedyś.

9.0

7oxiney  2014-12-25 - 22:20

Grałem pierwszy raz mając jakieś 10-11 lat. Powiem tak. Gra jest świetna. Mam jeszcze do przejścia Vice City (w którą grałem mając 6 lat i jeszcze ni razu nie przeszedłem) i po jej przejściu zabiorę się za trójkę. Daję mocne 9 bo w porównaniu do VC (część, którą uważam za najlepszą) czegoś brakowało i raczej nie chodzi o motocykle, po prostu ten klimat. Na fabułę w GTA nigdy nie zwracałem uwagi, bo jako dziecko po prostu rozjeżdżałem cywilów i latałem helikopterem, ale po to właśnie od 23.12 nadrabiam zaległości przed premierą V na PC

hakerek  2015-01-05 - 17:52

z pewnością gra ta jest lepsza niż gta 4 kto sie ze mną zgodzi

10

Kulpiszon  2015-01-10 - 22:11

Nie przeszłem całej tej gry utknołem przy ostatnich misjach już nie pamiętam bo dawno grałem ale jak na jedną z pierwszych gta to i tak ciągnie po latach żeby grać

Migulo  2015-01-31 - 00:35

Mówcie co chcecie, ale to właśnie GTA 3 mnie powaliło klimatem. Vice City również ma świetny klimat, ale jednak ten mi bardziej przypadł do gustu. Dam 7.5/10, bo jednak w stosunku do nowszych części nie powala. Ale największa zaleta to klimat :).

10

saito123  2015-02-04 - 20:16

Super klimat.

8.5

Ko-o-ast-y  2015-02-06 - 23:28

Gra świetna ale ma swoje wady jak np: milczący bohater, brak kucania, brak mozliwosci pływania, brak mapy(dużej), i parę innych mniej ważnych rzeczy... ogólnie grę polecam bo ma fajny klimat, nawet ciekawe misje(które sie nie powtarzaja), duże miasto jak na 2001 rok, nie które piosenki są bardzo fajne...

10

tadan  2015-02-28 - 16:27

dobre

10

Sonic the Hedgehog Shadow  2015-03-12 - 17:23

Kwintesencja prawdziwego GTA