Grand Theft Auto III [PC]

Jedna z najpopularniejszych gier akcji w historii elektronicznej rozrywki, a zarazem pierwsza produkcja, która oddaje do dyspozycji graczy w pełni trójwymiarowe, tętniące życiem miasto z początku XXI wieku. Alias: GTA 3 , Grand Theft Auto 3.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Grand Theft Auto III data premiery gry na PC:

21 maja 2002 ( światowa data premiery )

14 czerwca 2002 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do Grand Theft Auto III:

Mafia: The City of Lost Heaven
GTA 2
Grand Theft Auto: Vice City

Akcji, TPP, samochodowe, gangsterskie, sandbox, TPS

Grand Theft Auto III to trzecia odsłona kontrowersyjnej gry akcji, w której wcielamy się w pozbawionego wyrzutów sumienia amerykańskiego przestępcę. Rewolucyjna pod względem technologii produkcja została stworzona przez szkockie studio Rockstar North, a wydano ją kolejno na PS2, PC i pierwszej konsoli Xbox.

Rzeczą odróżniającą GTA III od poprzednich odsłon serii jest w pełni trójwymiarowa, wyznaczająca w 2001 r. nowe standardy, oprawa graficzna, wykonana przy użyciu silnika RenderWare. Dzięki niej możliwe było wygenerowanie bogatego w obiekty i sterowanych przez AI ludzi, którzy tworzą razem wielkie, tętniące życiem miasto.

Owa metropolia to Liberty City, wirtualna adaptacja Nowego Jorku, zaś osobnikiem, jakim możemy w grze sterować, jest wiecznie milczący Claude Speed. Młodzian ten jak każdy bohater w serii GTA, pragnie stać się bossem przestępczego półświatka. Chłopak ma do zrealizowania kilka istotnych celów, jak chociażby zemstę na swojej byłej dziewczynie, Catalinie, która o mało co nie wpędziła go do więzienia.

Swoje zadania Claude otrzymuje od kilkunastu charyzmatycznych szefów, których poznajemy w wykreowanych z pomysłem cutscenkach. Wśród zleceń trafiają się niekiedy zadania zaprojektowane z przymrużeniem oka (np. zbieranie porozrzucanych na ulicy „świerszczyków”), a także liczne aluzje do innych gier akcji, np. misja „Two-faced Tanner”, w której autorzy nabijają się z dwuwymiarowego policjanta, bohatera Drivera 2.

Fabuła GTA III jest nieliniowa, co oznacza, że większość misji (szczególnie pobocznych) można wykonywać w dowolnej kolejności, a nawet zrezygnować na jakiś czas ze zleceń i oddać się swobodnej eksploracji Liberty City. Do swojej dyspozycji bohater ma całą przestrzeń trzech połączonych ze sobą wysp (Portland, Staunton Island i Shoreside Vale). Odległości między nimi może pokonywać za pośrednictwem mostów i tuneli bądź też dzięki kilku rodzajom motorówek (Claude nie posiada umiejętności pływania).

Fundamentalną rolę w GTA III spełniają dziesiątki nielicencjonowanych pojazdów, które podzielić można m.in. na auta dostawcze, rodzinne czy sportowe. Część z nich ma specjalne właściwości (np. unikalny, kuloodporny odpowiednik Humvee - Patriot), inne są bardzo rzadko spotykane (np. samochód-lodziarnia). Pojazdy mogą poszczycić się kilkunastoma strefami uszkodzeń oraz nadzwyczaj intuicyjnym modelem sterowania. Oferują także możliwość prowadzenia ostrzału w trakcie jazdy (drive-by) oraz opcję słuchania ośmiu stacji radiowych (większość puszczanych w nich utworów nagrano specjalnie na potrzeby Grand Theft Auto III). Każdy z wozów dane jest nam przechowywać w garażach, umiejscowionych przy kryjówkach Claude’a w poszczególnych dzielnicach.

W walkach z oponentami pozwolono nam używać m.in. pistoletu, uzi, strzelby, koktajlów Mołotowa oraz snajperki, przydatnej np. w eliminowaniu stróżów prawa, którzy zjeżdżają po linie z helikoptera, aby nas aresztować. GTA III posiada ponadto silnie zarysowany kontekst seksualny – w grze można odbywać stosunki z prostytutkami, a także pracować dla właściciela domu publicznego, opiekując się na jego polecenie pannami lekkich obyczajów.

Swoją konstrukcją i rozmachem GTA III wyprzedziło o klasę większość dostępnych w latach 2001-2002 gier akcji, co znalazło odzwierciedlenie w doskonałych recenzjach i świetnej sprzedaży gry. Produkcja Rockstar North zainspirowała również inne firmy do tworzenia podobnych tytułów (np. serie True Crime i Saint’s Row). W odniesieniu do nich zaczęto stosować określenie „klon GTA”.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 8.7 / 10 na podstawie 7014 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 99 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium II 400MHz, 64MB RAM, akcelerator 3D

Grand Theft Auto 3 - recenzja gry

Grand Theft Auto 3 - recenzja gry (PC)

"Policja to nasze główne zmartwienie w mieście. Ilekroć coś przeskrobiemy będziemy ją mieli na karku. Jeśli kogoś przejedziemy, ostrzelamy, ukradniemy samochód w pobliży policyjnego patrolu, panowie policjanci ruszą za nami. O ile nasz wskaźnik przestępczości (sześć możliwych gwiazdek) będzie oscylował w okolicach jednej, dwóch nasze szanse na ucieczkę są dość spore. Policjanci nie kwapią się do pościgów czy urządzania strzelaniny na środku ulicy. Jednak w miarę jak stajemy się coraz bardziej poszukiwaniu do akcji zaczynają angażować się kolejne jednostki. I tak w przypadku posiadania na swoim koncie 3 gwiazdek zobaczymy latające nad naszą głową helikoptery policyjne, nie wspominając już o niezwykle agresywnych jednostkach naziemnych. Gdy kolejna „gwiazdka” zawita do naszego statusu, niewątpliwie drogę zajedzie nam niejeden pojazd z oddziałami specjalnymi, które to nie zważają za bardzo na przechodniów tylko strzelają do nas z automatów. Kolejna „gwizdka” (piąta), to FBI swoich czarnych limuzynach. Ci panowie są już naprawdę niebezpieczni i ucieczka przed nimi jest naprawdę trudna. Powodem tego jest fakt, iż dysponują dużą ilością bardzo szybkich samochodów, co skutecznie utrudnia nam ucieczkę czy wręcz poruszanie się po ulicach. Dodatkowo, gdy zostaniemy zmuszeni do opuszczenia pojazdu posypie się na nas grad kul z ich służbowych M16. Szósta i zarazem ostatnia gwiazdka to… wojsko. Tu w zasadzie sprawa jest jasna, gdyż na ulicę wyjeżdżają czołgi, przed którymi jest naprawdę ciężko uciec. Przyznam, iż mi nigdy się to jeszcze nie udało."  więcej

Tydzień z GTA - rewolucja w Grand Theft Auto 3

Tydzień z GTA - rewolucja w Grand Theft Auto 3 [18:12]

Nowy etap w historii gier. Tym razem sięgamy do wielkiego przełomu w historii Rockstara, całej serii GTA i w ogóle gier na konsole i komputery. Grand Theft Auto 3 i wielki trójwymiariowy świat.

Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

Zagraj za Darmo!

War Thunder

War Thunder

Zagraj za Darmo!

Far Cry Primal Edycja Specjalna + DLC - PC - 134,90 zł

kup w sklepie

PC 134,90 zł

Assassin's Creed: Rogue - PC - 52,90 zł

promocja

PC 52,90 zł

Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4 - PC - 149,50 zł

kup w sklepie

PC 149,50 zł

Komentarze Czytelników (491)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
07.06.2014 12:59
odpowiedz
Bartek8000
6
Pretorianin

Pierwsze GTA w 3D wywarło na mnie głębokie wrażenie. O wiele ciekawsza fabuła pięknie wykonane Cut-scenki. Mnogość i wielkość miasta oraz muzyka. Rise FM rządzi! :D Ja mam to szczęście że nawet na moim starym lapku gra śmiga spokojnie na wysokich z Frapsem. :)

12.06.2014 17:39
odpowiedz
AcidDrinker
3
Legionista
7.5

Ehh... GTA 3... Co tu mówić. Pierwsze GTA w 3D... Bez mapy dużej, bez motorów, bez ciekawej muzyki w radiu, bez bohatera który mówi... Co tu dużo gadać słaba gra dla mnie ale z sentymentu 7.5/10

13.06.2014 11:45
odpowiedz
7oxiney
6
Legionista

Daję 8. Była to już druga część serii w jaką grałem (zacząłem od Vice City). Jak tutaj kolega AcidDrinker napisał "Bez mapy dużej, bez motorów, bez ciekawej muzyki w radiu" nie było czym się napawać. No ale gra dawała radę, i choć grałem w nią już w roku ~2007, to nie była wcale taka straszna

29.06.2014 09:18
odpowiedz
jarecki1231
4
Legionista

vc-mp.ugu.pl Zapraszam na jedyny polski serwer VCMP :) Razem stańmy się potęgą w VCMP!

13.09.2014 00:31
odpowiedz
DawidDav
4
Junior
10

AcidDrinker GTA 3 słaba muzyka ? jedna z najlepszych tym bardziej że większość kawałków była specjalnie komponowana dla gry. Mapa hmm każdy kto grał w GTA3 nie potrzebował mapy w tamtym czasie spędziło się przy tej części tyle godzin że świat gry znało się na pamięć. Klimat gry niezapomniany, co z tego że bez motorów i innych bajerów. Dziesiątki godzin spędzonych na szwendaniu się po mieście rozwałce nie zapomniane. Wiadomo GTA3 nie można porównywać do dzisiejszych gier z bajeczna grafiką i bajerami ale świat,klimat,muzyka,misje na zawsze pozostaną mi w pamięci i na pewno co jakiś czas wrócę do tej gry. Sentyment w ch..uj

21.10.2014 20:52
odpowiedz
OneManArmyPL
2
Junior

Klasyk nad klasyki 10 !

18.11.2014 10:44
odpowiedz
n0rbji
23
Konsul
10

Współczesne gry nie dają tyle frajdy. Jak zobaczyłem GTA3 w tv to marzyłem żeby w to zagrać. Niedługo później już miałem i zagrywałem się godzinami. Ostatni raz grałem w styczniu tego roku i przeszedłem całe z wielką przyjemnością :) Świetna muzyka, klimat, ciekawe misje (kiedyś wydawały się trudniejsze :P ). Idealny przydkład że to nie grafika sprawia że gra jest hitem. Jeszcze kiedyś w nią zagram :)

20.11.2014 13:16
odpowiedz
Niszczyciel1984
1
Junior

Gra pełna agresji, nienawiści oraz przemocy. Młode osoby które grają w te marne i katastrofalne produkcje później mają problemy. Tylko zabijać, zabijać i zabijać. To jest cel tej chorej do szpiku gości gry i serii. Nie polecam.

20.11.2014 13:19
odpowiedz
The Art of Peer Pressure
2
Konsul

Jakiś niespełniony rodzic się zarejestrował? :v

Same problemy po takich grach. Normalnie teraz cały świat jest złożony z morderców, psychopatów z depresją, bo przecież cały świat zagrał w tę lub inną grę z serii w dzieciństwie albo później.

27.11.2014 16:05
odpowiedz
Rommel80
5
Legionista
10

Niszczyciel1984
Tak sobie czytam twoje komentarze i dochodzę do wniosku, że przegrałeś życie i w wieku 30 lat upadlasz się trollując w internecie, bo nic innego ci nie pozostało, a odreagować wszystkie stresy i życiowe niepowodzenia jakoś musisz. Druga opcja jest taka, żeś smark zwykły, głupi uczniak gimnazjum lub ogólniaka, który nie ma co robić z czasem i zgrywa starszego niż w istocie jest, wykorzystując w swoich prowokacjach stereotyp gry jako źródła zła na świecie.
Jakby na to nie patrzyć - wykazujesz objawy intelektualnej impotencji.

A jeśli o grę chodzi, to jest świetna i nadal bawi. Właśnie przechodzę na smartfonie po jakichś 9 latach.

11.12.2014 17:08
odpowiedz
johnny4657
3
Junior

Do The Art of Peer Pressure - depresja jest zaburzeniem psychicznym, który nie występuje u psychopatów

14.12.2014 15:00
odpowiedz
banan1000
14
Generał
10

Gra jest super super ekstra fajna.

A ty Niszczyciel1984 idź sobie do call of duty to gra dla takich dzieci jak ty.

14.12.2014 15:07
odpowiedz
banan1000
14
Generał

Zapomniałem jeszcze. Niszczyciel ty się zastanów co dzieci robią po call of duty. A tak wogóle to mam wrażenie że ty w tą grę nie grałeś.

21.12.2014 17:50
odpowiedz
qqqqad96
1
Junior

Według mnie fajne, u kuzyna w to sie grało kiedyś.

25.12.2014 22:20
odpowiedz
7oxiney
6
Legionista
9.0

Grałem pierwszy raz mając jakieś 10-11 lat. Powiem tak. Gra jest świetna. Mam jeszcze do przejścia Vice City (w którą grałem mając 6 lat i jeszcze ni razu nie przeszedłem) i po jej przejściu zabiorę się za trójkę. Daję mocne 9 bo w porównaniu do VC (część, którą uważam za najlepszą) czegoś brakowało i raczej nie chodzi o motocykle, po prostu ten klimat. Na fabułę w GTA nigdy nie zwracałem uwagi, bo jako dziecko po prostu rozjeżdżałem cywilów i latałem helikopterem, ale po to właśnie od 23.12 nadrabiam zaległości przed premierą V na PC

05.01.2015 17:52
odpowiedz
hakerek
1
Junior

z pewnością gra ta jest lepsza niż gta 4 kto sie ze mną zgodzi

10.01.2015 22:11
odpowiedz
Kulpiszon
6
Legionista
10

Nie przeszłem całej tej gry utknołem przy ostatnich misjach już nie pamiętam bo dawno grałem ale jak na jedną z pierwszych gta to i tak ciągnie po latach żeby grać

31.01.2015 00:35
odpowiedz
Migulo
7
Legionista

Mówcie co chcecie, ale to właśnie GTA 3 mnie powaliło klimatem. Vice City również ma świetny klimat, ale jednak ten mi bardziej przypadł do gustu. Dam 7.5/10, bo jednak w stosunku do nowszych części nie powala. Ale największa zaleta to klimat :).

04.02.2015 20:16
odpowiedz
saito123
21
Sam Fisher
10

Super klimat.

06.02.2015 23:28
odpowiedz
Ko-o-ast-y
25
Pretorianin
8.5

Gra świetna ale ma swoje wady jak np: milczący bohater, brak kucania, brak mozliwosci pływania, brak mapy(dużej), i parę innych mniej ważnych rzeczy...
ogólnie grę polecam bo ma fajny klimat, nawet ciekawe misje(które sie nie powtarzaja), duże miasto jak na 2001 rok, nie które piosenki są bardzo fajne...

28.02.2015 16:27
odpowiedz
tadan
10
Centurion
10

dobre

12.03.2015 17:23
odpowiedz
Sonic the Hedgehog Shadow
6
Centurion
10

Kwintesencja prawdziwego GTA

13.04.2015 15:12
odpowiedz
crafciak31
7
Legionista
10

Ja tam dopiero niedawno zagrałem w gta 3 i pomimo swojego sędziwego już wieku 13 lat na pc nadal może przyciągnąć na długie godziny. Niesamowita grywalność i wszystkie takie tam duperele :). Ja swoją przygodę tak naprawdę zacząłem od poobcinanej ze wszystkiego wersji vice city, ale tak mi się spodobała, że dorwałem się do normalnej wersji z kolekcji klasyki, w którą zagrałem u kolegi. Teraz postanowiłem zagrać w gta 3 i jestem zadowolony. Zasłużone 9.0, ja daje 10

13.04.2015 15:12
odpowiedz
crafciak31
7
Legionista

Tfu 8.7, nie 9.0

04.05.2015 19:01
odpowiedz
janek18189806785879876
1
Legionista

Grałem w tą grę na PC.
Grafika polepszona.

12.05.2015 19:45
odpowiedz
DawidDJ
2
Junior
10

Świetna gra :)

14.06.2015 15:12
odpowiedz
apollo12
1
Junior

Gra jest nawet fajna a poza tym podoba mi się do tej gry mod real. 9/10

21.06.2015 13:27
odpowiedz
Catfoos77
4
Junior
8.0

Wiecie coś mnie naszło ostatnio na wspominki i postanowiłem wrócić do GTA 3, nie robi już takiego wrażenia jak w 2002, to wiadomo, bo i grafika słaba i "fizyka" otoczenia jedno na plus idzie na Windows 8.1 a sądziłem że to zbyt nowy system na tak "starą" gierkę. Za całokształt daję 8

25.06.2015 23:19
odpowiedz
halucynek093
3
Legionista

Jak na tamte czasy to było coś a i teraz miło się wraca i wspomina 9/10

02.08.2015 14:04
odpowiedz
KrystianJGames
1
Junior

Jak gra wyszła to było wielkie bum! Świetna gra, tylko z optymalizacją zawsze miałem problemy.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze