futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 23 października 2016, 15:55

autor: Łukasz Szliselman

PlayStation 4 Pro będzie wyposażone w dwa bliźniacze GPU oraz dodatkowy RAM

O PlayStation 4 Pro można myśleć jak o rozszerzonej czwórce. Zamiast jednej, konsola ma być wyposażona w dwie bliźniacze jednostki GPU. Ponadto urządzenie otrzyma dodatkowy RAM, przeznaczony do obsługi aplikacji działających w tle.

Jak wiemy, PlayStation 4 Pro będzie szybsze od pierwowzoru, ale to wciąż ta sama konsola, oparta na dotychczasowej architekturze. W praktyce oznacza to, że urządzenie zachowa pełną kompatybilność z grami wypuszczonymi do tej pory na PlayStation 4, ale jednocześnie umożliwi wsparcie dla rozdzielczości 4K i szybszych animacji. Jaką metodą zostanie to osiągnięte? Sprawę w bardzo prosty sposób wyjaśnił jeden z producentów konsoli z firmy Sony, Marc Cerny, w wywiadzie dla serwisu Eurogamer.

W przypadku starszych tytułów, PS4 Pro będzie zwykłą czwórką, ale gdy uruchomimy na niej nową grę, konsola sięgnie po dodatkowe zapasy mocy. - PlayStation 4 będzie wyposażone w dwa bliźniacze GPU oraz dodatkowy RAM - wiadomość - 2016-10-23
W przypadku starszych tytułów, PS4 Pro będzie zwykłą czwórką, ale gdy uruchomimy na niej nową grę, konsola sięgnie po dodatkowe zapasy mocy.

Otóż PlayStation 4 Pro ma być wyposażone w dodatkowy procesor graficzny (GPU), identyczny do tego używanego w standardowej wersji. W momencie, gdy będziemy grali na PS4 Pro w jeden z 700 tytułów nie posiadających wsparcia dla 4K i nie potrzebujących dodatkowej mocy obliczeniowej, jeden układ będzie nieaktywny. Jeśli jednak odpalimy grę oferującą graficzne fajerwerki w edycji Pro, konsola skorzysta z obu GPU naraz, osiągając docelowo moc 4,2 TFLOPS (w porównaniu do 1,84 TFLOPS na zwykłym PS4).

Innym usprawnieniem w PS4 Pro ma być dodatkowy RAM – 1 GB DDR3. Ta nieco wolniejsza kość pamięci obsłuży procesy aktywne w tle, pozostawiając szybsze 8 GB GDDR5 do ważniejszych zadań. W momencie gdy przełączymy się z jednej aplikacji (np. Netflix) na inną, powiedzmy grę, to ta pierwsza wciąż będzie aktywna, dzięki czemu będzie się dało szybko do niej powrócić – zresztą tak jest i teraz. Różnica polegać ma na tym, że obsługa aplikacji działającej w tle powierzona zostanie mniejszej kości, bez obciążania głównego RAM-u. Rozwiazanie proste, ale eleganckie.

PlayStation 4 Pro trafi na rynek w przyszłym miesiącu – 10 listopada. Europejska cena konsoli to 399 euro, natomiast w Polsce prawdopodobnie będzie ona kosztować około 1699 zł, tyle co początkowo oryginalne PS4.

  1. Oficjalna strona internetowa PlayStation
  2. Czy warto kupić PlayStation 4 Pro? Specyfikacja techniczna, plusy i minusy konsoli