Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 marca 2023, 12:25

autor: Damian Miśta

Zwierzęta jak szpiedzy; naukowcy ostrzegają przed aplikacjami pet-tech

Wiele aplikacji mobilnych z dynamicznie rozwijającej się branży pet-tech okazało się niebezpiecznymi dla użytkowników. Twórcy programów wykazali się niedbałością o kwestie związane z bezpieczeństwem.

Źródło fot. Unsplash | Mikhail Vasilyev.
i

Rośnie liczba aplikacji wspomagających opiekę nad zwierzętami. Wiele z nich jednak stanowi zagrożenie dla ich użytkowników.

Nieprofesjonalne aplikacje

Wzięte pod lupę popularne aplikacje służące do m.in. sprawdzania miejsca przebywania psów i kotów okazały się niebezpieczne dla właścicieli tych zwierząt z powodu braku szyfrowania danych. Cyberprzestępcy mogli stosunkowo łatwo uzyskać informacje takie jak hasła czy lokalizacja urządzenia z powodu braku szyfrowania HTTP.

Ponadto twórcy aplikacji nie zadbali również o kwestię taką jak regulacje związane z polityką prywatności. Dane o użytkowniku były zbierane zanim udzielił on na to zgodę - co było sprzeczne z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych. Część programów została nawet porównana do oprogramowania szpiegującego.

Branża pet-tech szybko się rozwija

Scott Harper z Uniwersytetu w Newcastle przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa takich jak sprawdzanie uprawnień aplikacji czy stosowanie unikalnych haseł. Wyraża również niepokój tym, że branża pet-tech dynamicznie zyskuje na znaczeniu i coraz częściej będzie stanowiła wyzwanie dla ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Zachęcamy rozwijających tę technologię (pet-tech – przyp. red.) do zwiększenia bezpieczeństwa tych urządzeń i aplikacji w celu zmniejszenia ryzyka udostępnienia informacji personalnych i związanych z lokalizacją – powiedział Matt Leach z Uniwersytetu w Newcastle.

Pod pojęciem pet-tech kryje się szereg urządzeń wspierających właścicieli zwierząt domowych i gospodarczych w opiece nad nimi. Mowa tu o inteligentnych systemach karmienia, obrożach z GPS-em czy monitorach tętna i wzorców snu, które często współpracują z aplikacjami mobilnymi.

  1. Strona internetowa Uniwersytetu w Newcastle
Zwierzęta jak szpiedzy; naukowcy ostrzegają przed aplikacjami pet-tech - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej