Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 czerwca 2022, 13:00

Wywiercą 20-kilometrowy otwór w ziemi, by pozyskać energię

Naukowcy mają pomysł na rezygnację z wykorzystania węgla w energetyce. Chcą go zastąpić ciepłem wnętrza Ziemi – zapewnić możliwość budowy elektrowni geotermalnej niemal w każdym miejscu.

Źródło fot. powyżej: Quaise / YouTube

Firma Quaise Energy ma pomysł, jak z kopcących elektrowni węglowych zrobić ekologiczne, zeroemisyjne placówki. Oczywiście nadal wytwarzające elektryczność. Chcą wykorzystać pracę naukowca z MIT (Massachusetts Institute of Technology), Paula Woskova i wywiercić rekordowo głębokie, 20-kilometrowe otwory w Ziemi.

Rekordowe odwierty w celu pozyskania energii

Choć może słowo „wywiercić” niezbyt tu pasuje. Konwencjonalne metody tworzenia odwiertów mają swoje ograniczenia, ponieważ wraz z głębokością rośnie temperatura i twardość skał, co niszczy urządzenia wiercące. Technicy z Quaise zamierzają skorzystać z sowieckiego wynalazku zwanego żyrotronem.

To urządzenie wykorzystujące wiązki mikrofal do ogrzewania plazmy w syntezie jądrowej. Można więc powiedzieć, że żyrotron jest rodzajem masera (lasera działającego w paśmie mikrofal) o specyficznym przeznaczeniu i na ogół dość dużej mocy, nawet kilku megawatów.

Wywiercą 20-kilometrowy otwór w ziemi, by pozyskać energię - ilustracja #1
Paul Woskov prezentuje wypalone żyrotronem otwory. Źródło: MIT / Paul Rivenberg

Paul Woskov prowadził badania nad nieco innym wykorzystaniem żyrotronu. Okazało się, że przy odpowiedniej mocy może on spowodować odparowanie skały. Firma Quaise chce więc zbudować odpowiednio potężne żyrotrony i użyć ich do „wypalenia” otworów znacznie głębszych niż dotychczasowe. Mowa tutaj o głębokościach rzędu 3 – 20 kilometrów.

Dlaczego tak głęboko?

W jakim celu jednak potrzebne są tak głębokie otwory? Aby wykorzystać energię wnętrza Ziemi do przekształcenia elektrowni węglowych i budowy nowych elektrowni geotermalnych. Takie placówki do tej pory były możliwe do wykorzystania tylko w niektórych miejscach, tam gdzie niezbyt głęboko występują baseny magmy.

Choć w zasadzie elektrownię geotermalną da się wybudować gdziekolwiek, warunkiem jest dotarcie do skał o odpowiedniej temperaturze. Żyrotrony mają umożliwić wykonanie odpowiednio głębokiego otworu w każdym miejscu. A ponieważ prąd w elektrowniach węglowych powstaje w turbinach parowych, zmieniłoby się tylko źródło ciepła.

Quaise planuje uruchomić pilotażowe placówki geotermalne w 2026 roku i jeśli pomysł się sprawdzi, zacząć proces redukcji spalania węgla oraz innych paliw kopalnych. Firma szacuje, że maksymalna 20-kilometrowa głębokość otworu powinna być wystarczająca, by umożliwić budowę placówek geotermalnych w 90% dostępnych miejsc na świecie.

Wywiercą 20-kilometrowy otwór w ziemi, by pozyskać energię - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.