Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 lutego 2023, 17:57

autor: Marek Pluta

Sony twierdzi, że prawie 30% aktywnych użytkowników PS5 nigdy nie używało PS4

PlayStation 5 jest świetnie sprzedającą się konsolą, jednak pewnym zaskoczeniem może być fakt, że całkiem spora część graczy dopiero od niej zaczyna swą przygodę z tą marką. Aż 30% jej użytkowników nigdy wcześniej nie korzystało z PS4.

Źródło fot. PlayStation
i

Nabywcami konsol nowej generacji są głównie posiadacze starszych modeli, którzy doskonale znają już ofertę danego producenta i wiedzą, czego oczekiwać. W przypadku niektórych urządzeń okazuje się jednak, że całkiem spora liczba użytkowników zaczyna swą przygodę z grami od najnowszego modelu i z poprzednimi nigdy nie miała do czynienia. Tak właśnie jest z PlayStation 5, będącym jedną z najpopularniejszych konsol obecnej generacji.

Potwierdza to najnowszy raport finansowy Sony, obejmujący trzeci kwartał bieżącego roku fiskalnego (kończący się w grudniu 2022 roku), w którym japoński koncern rzuca nieco światła na liczbę użytkowników swej platformy. Z informacji opublikowanych przez serwis Video Games Chronicle wynika, że w ostatnim kwartale miesięczna liczba aktywnych użytkowników PS5 wzrosła aż o 30 procent, co zapewne jest zasługą nowych tytułów, które miały swe premiery w ostatnim czasie.

Co ciekawe, niemal 30 procent kont na PlayStation 5 nigdy nie korzystało z PS4. Można założyć, że są to osoby, które dopiero od tego modelu zaczęły swą przygodę z konsolami Sony. Nie jest to jednak takie oczywiste, gdyż nie wiemy, czy nie posiadali wcześniej starszych urządzeń japońskiego koncernu.

Warto tu wyjaśnić, że Sony definiuje miesięcznych aktywnych użytkowników na podstawie kont, które w ostatnim miesiącu kwartału grały lub korzystały z usługi PlayStation Network. Powyższe dane nie odnoszą się więc do liczby sprzedanych konsol, lecz utworzonych kont. Wyniki mogą zatem obejmować użytkowników, którzy na swych konsolach posiadają wiele kont, stworzonych dla przyjaciół lub członków rodziny, albo do grania w tytuły z różnych regionów.

Przyszłość PS5 rysuje się w jasnych barwach

Sony potwierdziło ponadto, że trzeci kwartał 2022 roku fiskalnego okazał się najlepszy pod względem sprzedaży. W tym czasie nabywców znalazło aż 7,1 mln egzemplarzy PS5, zaś w całym 2022 roku sprzedano łącznie 32 miliony konsol. Bieżący rok może przynieść jeszcze lepsze wyniki, gdyż wygląda na to, że producent wreszcie poradził sobie z brakami podzespołów i konsola stała się łatwiej dostępna w sklepach.

Być może dzięki temu wzrośnie też popularność usługi PlayStation Plus, której liczba użytkowników w ostatnim czasie nieco się skurczyła. W trzecim kwartale 2022 r. było ich 46,4 mln, tymczasem w analogicznym okresie ubiegłego roku zanotowano ich aż 48 mln. To jednak i tak lepszy wynik niż osiągnięty w drugim kwartale, kiedy to z usługi skorzystało 45,5 mln osób.

Sony twierdzi, że prawie 30% aktywnych użytkowników PS5 nigdy nie używało PS4 - ilustracja #1
Źródło: PlayStation.

Wygląda na to, że ciężkie czasy spowodowane brakiem półprzewodników PlayStation 5 ma już za sobą i teraz wyniki sprzedaży sprzętu będą rosły szybciej.

Sony twierdzi, że prawie 30% aktywnych użytkowników PS5 nigdy nie używało PS4 - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.