Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 sierpnia 2022, 14:40

autor: Damian Miśta

Samochody elektryczne są o 22% tańsze w naprawie

Koszty napraw w przypadku aut BVE były w ostatnich 12 miesiącach niższe o 22% w porównaniu z samochodami spalinowymi. W przyszłości ceny eliminowania usterek u mechanika mogą się wyrównać u obu typów pojazdów.

Źródło fot. powyżej: Pexels | Malte Luk.

Wizyty u mechanika są normą w trakcie eksploatacji każdego samochodu. Są one dokuczliwe dla portfela, a według Fleet Assist w pełni elektryczne auta są aktualnie tańsze w naprawach.

Skąd o tym wiemy?

Badanie przeprowadzono poprzez analizę napraw 850 tysięcy samochodów flotowych i dostawczych, które korzystały z usług 5200 warsztatów zarówno niezależnych, jak i działających pod franczyzną.

Jakie są wnioski?

  • Części zamienne samochodów elektrycznych były zazwyczaj tańsze o 28%. W ostatnich 12 miesiącach ceny części samochodowych wzrosły o 10%, ale w "elektrykach" jest ich mniej, więc bardziej podnosi to koszty serwisu aut spalinowych.
  • W autach elektrycznych następowało wolniejsze zużycie hamulców.
  • W przypadku aut elektrycznych czas pracy przeznaczony na naprawy był krótszy o 33% niż w spalinowych.
  • Oszacowano, że koszt napraw w tych autach jest niższy o 22% względem spalinowych

Analiza pokazała, że najczęściej wymienianymi elementami w autach elektrycznych były: filtry kabinowe, baterie do pilota, żarówki, wycieraczki i płyn hamulcowy.

Fleet Assist zauważyło jednak, że może nastąpić wzrost cen za naprawy samochodów elektrycznych. Kierowcy pokonują coraz mniejsze trasy, więc ich auta mniej się zużywają. W związku z tym właściciele warsztatów będą szukali nowych sposobów na utrzymanie i zapewnienie wynagrodzeń dla swoich pracowników. Vincent St Claire z Fleet Assist ostrzega, że koszty serwisu aut elektrycznych i spalinowych mogą stać się z czasem porównywalne. Firma przytoczyła przykład wprowadzenia specjalnej stawki robocizny za serwisowanie BEV, który był wyższy o 89% względem serwisu auta spalinowego.

Według The Motor Ombudsman w 2022 roku wzrosną ceny usług u nawet 6 na 10 warsztatów samochodowych w celu zachowania dalszej rentowności.

Samochody elektryczne są o 22% tańsze w naprawie - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.