Nvidia Instant NeRF w kilka sekund zamienia zdjęcia w sceny 3D

Firma Nvidia Research opracowała bardzo wydajną i szybką technologię NeRF Instant. Nie polega ona jednak na strzelaniu gumowymi pociskami, a na tworzeniu scen 3D z dwuwymiarowych zdjęć.

nauka
Arkadiusz Strzała26 marca 2022
41
W SKRÓCIE:
  • technologia NeRF Instant przy wykorzystaniu AI pozwala na szybkie odtworzenie sceny 3D ze zdjęć;
  • wystarczą fotografie wykonane pod różnymi kątami, w miarę możliwości bez ruchomych obiektów.

Wykonanie zdjęcia można rozumieć jako odwzorowanie sceny 3D w formie 2D, czyli płaskiej powierzchni. Proces do tej pory był raczej jednostronny i powodował utratę wielu informacji. Inżynierowie z firmy Nvidia Research udowadniają jednak, że w drugą stronę to też może być łatwe i szybkie – stworzenie sceny 3D ze zdjęć w kilka sekund dzięki sztucznej inteligencji i technologii Instant NeRF.

Nazwa przywodzi na myśl znaną firmę, produkującą zabawkową broń strzelającą gumowymi pociskami. NeRF w tym przypadku oznacza jednak Neural Radiance Fields, czyli neuronowe pola radiacyjne. Jest to technika, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do opracowania trójwymiarowej sceny, co jest poprzedzone „treningiem” na dwuwymiarowych zdjęciach danego miejsca.

Jeśli tradycyjne reprezentacje 3D, takie jak siatki wielokątów, są podobne do obrazów wektorowych, to NeRF przypominają obrazy bitmapowe: objętościowo oddają sposób, w jaki światło promieniuje z obiektu lub w obrębie sceny – powiedział David Luebke, wiceprezes działu badań graficznych w firmie Nvidia.

Zespół badawczy Nvidii opracował technologię Instant NeRF, która pozwala wykonać to zadanie niemal natychmiast. Sztucznej inteligencji wystarczy kilka sekund nauki, jednak potrzebnych do tego jest kilkadziesiąt zdjęć wykonanych pod różnymi kątami (najlepiej, by informacje o kątach też zostały wprowadzone).

Nvidia Instant NeRF w kilka sekund zamienia zdjęcia w sceny 3D - ilustracja #1
Scena 3D stworzona ze zdjęć dzięki Instant NeRF. Źródło: YouTube / Nvidia.

AI nie przeszkadza zasłonięcie niektórych fragmentów, potrafi wypełnić te brakujące miejsca. Jedyną istotną przeszkodą jest ruch. Jeśli niektóre elementy fotografowanego miejsca poruszają się, utworzona scena 3D może być częściowo nieostra. Nowa technologia może mieć niebagatelne znaczenie, jak podkreśla David Luebke:

W tym sensie Instant NeRF może mieć takie samo znaczenie dla fotografii 3D, jak aparaty cyfrowe i kompresja JPEG dla fotografii 2D – znacznie zwiększając szybkość, łatwość i zasięg rejestrowania i udostępniania materiałów 3D.

Oto najnowsze oferty kart graficznych Nvidii na Allegro

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Co zużywa więcej energii? Porównanie 14-letniego telewizora Full HD z nowym projektorem 4K

Co zużywa więcej energii? Porównanie 14-letniego telewizora Full HD z nowym projektorem 4K

Apple przeprasza za kontrowersyjną reklamę nowych iPadów

Apple przeprasza za kontrowersyjną reklamę nowych iPadów

Jeden z najpotężniejszych komputerów na świecie, wystawiono na aukcję za zaledwie 2500 dolarów

Jeden z najpotężniejszych komputerów na świecie, wystawiono na aukcję za zaledwie 2500 dolarów

Karty graficzne RTX 50 będą potrzebować od 250 do nawet 600 watów prądu

Karty graficzne RTX 50 będą potrzebować od 250 do nawet 600 watów prądu

Pierwszy Neuralink padł, zepsuł się implant łączący mózg z komputerem

Pierwszy Neuralink padł, zepsuł się implant łączący mózg z komputerem