Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 marca 2023, 14:44

autor: Marek Pluta

Po PS6 czas na nowego Xboksa, nowa konsola już powstaje

Nie tylko Sony pracuje nad konsolą następnej generacji. Microsoft również szykuje swój sprzęt i przy okazji przesłuchania związanego z przejęciem koncernu Activision Blizzard ujawniono, że posiada już nawet roboczą nazwę.

Źródło fot. Unsplash | Jose Gil
i

W tym tygodniu informowaliśmy Was, że Sony przygotowuje się już do rozpoczęcia prac nad PS6, zaś gotowe urządzenie mogłoby pojawić się w sklepach w 2028 roku. Wygląda na to, że Microsoft nie chce być gorszy i również rozpoczyna pracę nad następcą konsol Xbox Series S/X, który ma już nawet swą roboczą nazwę.

Informacja o nowym sprzęcie wyciekła w związku z toczącym się procesem dotyczącym przejęcia Activision Blizzard, który Federalna Komisja Handlu wytoczyła gigantowi z Redmond. Komisja 14 marca złożyła wniosek mający na celu zmuszenie Microsoftu do przedstawienia dokumentacji dotyczącej dziesiątej generacji sprzętu i wymienia go w nim pod roboczą nazwą. Wprawdzie usunięto ją z kopii zgłoszenia, więc nie wiemy jak brzmi, jednak wydaje się iż składa się z kilkunastu znaków. Może to oznaczać, że podobnie jak obecny model, nowa konsola będzie miała dwuczłonową nazwę.

Po PS6 czas na nowego Xboksa, nowa konsola już powstaje - ilustracja #1
Co kryje się za czarnymi paskami? Źródło: FTC

Nowy Xbox ma już roboczą nazwę

Byłoby to zgodne z dotychczasową strategią Microsoftu, dotyczącą spójnego nazewnictwa sprzętu. Cała dziewiąta generacja, czyli modele Xbox Series S oraz Series X, występowała bowiem pod szyldem Projekt Scarlett, natomiast Xbox One miał roboczą nazwę Project Durango.

Tutaj sprawdzisz ceny konsol Xbox Series S/X

Na ten moment jest jeszcze zbyt wcześnie, aby można było powiedzieć cokolwiek na temat specyfikacji nowej konsoli oraz jej możliwości, a także ewentualnej daty premiery. Wydaje się jednak, że skoro PS6 ma zadebiutować w okolicy 2028 roku, to nowego Xboksa nie zobaczymy na rynku później – byłby to marketingowy strzał w stopę.

Prace nad sprzętem potrwają z pewnością kilka lat, więc techniczna strona projektu zostanie ustalona dopiero za jakiś czas. Możemy jednak założyć, że nowy Xbox dostanie mocniejszy procesor zapewniający obsługę rozdzielczości 8K, która w momencie premiery sprzętu powinna być już standardem, co zapewni graczom lepsze wrażenia wizualne. Na razie są to oczywiście czyste spekulacje, więc musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż Microsoft zdradzi jakieś oficjalne szczegóły.

Po PS6 czas na nowego Xboksa, nowa konsola już powstaje - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!