Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 listopada 2022, 12:19

autor: Marek Pluta

Nowy Jork ogranicza możliwość kopania kryptowalut

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul podjęła decyzję, która nie spodoba się firmom wydobywającym kryptowaluty. Podpisała ona ustawę, która zakazuje wydawania nowych zezwoleń na wykorzystanie elektrowni konwencjonalnych do zasilania farm bitcoinów.

Źrodło fot. Unsplash | Traxer
i

Wydobywanie kryptowalut jest przedsięwzięciem wymagającym olbrzymich ilości energii, dlatego zajmujące się tym firmy nierzadko kupowały całe elektrownie i wykorzystywały je do generowania prądu dla pracujących koparek. Najczęściej zasilały je paliwa kopalne, które zwiększały zanieczyszczenie powietrza i przyspieszały zmiany klimatyczne. Nowy Jork postanowił z tym problemem walczyć – gubernator Kathy Hochul podpisała ustawę, która blokuje „najbrudniejszą” formę wydobycia kryptowalut. Jak donosi serwis The Verge, prawo wprowadza dwuletnie moratorium na nowe zezwolenia dla wykorzystania elektrowni gazowych oraz węglowych do wydobycia cyfrowej waluty.

Zakaz uderzy przede wszystkim w kopalnie bitcoina. To właśnie wydobycie tej kryptowaluty wymaga olbrzymich ilości prądu, zasilającego koparki pracujące przez całą dobę. Większych zmian nie odczują górnicy używający do pracy odnawialnych źródeł energii (np. farmy wiatrowe i panele solarne). Osoby wydobywające Ethereum także mogą spać spokojnie. Ta kryptowaluta zmieniła jakiś czas temu metodę sprawdzania poprawności transakcji na nową, mniej energochłonną, znaną jako proof-of-stake.

Nowy Jork ogranicza możliwość kopania kryptowalut - ilustracja #1
Źródło: Unsplash | Dmitry Demidko

Warto nadmienić, że już w zeszłym roku Chiny zakazały wydobycia bitcoinów. Wprowadzenie podobnego rozwiązania przez Nowy Jork nie jest też przypadkiem. Stan uchwalił w 2019 r. ustawę klimatyczną, aby obniżyć emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 85% do 2050 r. Otwieranie konwencjonalnych elektrowni mogłoby zagrozić realizacji tego celu.

Zatwierdzenie moratorium z pewnością nie ucieszy firm zajmujących się wydobyciem kryptowaluty, bo może spowodować precedens, za którym podąży więcej stanów. Taki obrót spraw może jednak ucieszyć mieszkańców, którzy będą mogli cieszyć się czystszym powietrzem.

Nowy Jork ogranicza możliwość kopania kryptowalut - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.