Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 września 2022, 15:17

Nowe, realistyczne AI wzbudza niepokój, postacie z gier jak żywe

Ta AI potrafi wygenerować postacie ze starych gier w nowych, niepokojąco realistycznych odsłonach. A to tylko niewielki ułamek jej możliwości – zainstaluj i sprawdź sam.

Źródło fot. powyżej: Stable Diffusion.

W SKRÓCIE:
  • AI generujące obrazy na podstawie fraz jest dostępne do pobrania w formie kodu źródłowego.

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się sztuczne inteligencje tworzące obrazy. Warto zwrócić uwagę na najnowszy przebój – Stable Diffusion. Ta AI potrafi na przykład wygenerować postacie ze starych gier, które wyglądają niepokojąco realistycznie.

Sztuczna inteligencja Stable Diffusion została wytrenowana na zbiorze ponad 5,8 miliarda obrazów LAION-5B. Nauczyła się rozpoznawać kształty i przyporządkowywać je określonym słowom. Wykorzystuje technikę zwaną dyfuzją utajoną – generuje obrazy, „wydobywając” je z czystego szumu.

Nowe, realistyczne AI wzbudza niepokój, postacie z gier jak żywe - ilustracja #1
Zrewitalizowane postacie z kilku starych gier. Źródło: Stable Diffusion.

Na powyższym obrazie widzimy postacie z DOS-owych gier, m.in. Duke Nukem, The Secret of Monkey Island. Obok nich znajdują się wersje zrealizowane przez sztuczną inteligencję w bardzo przyzwoitej jakości. Mam wrażenie, że Książę (Duke) wygląda na nich lepiej niż w nowszych wersjach gier.

Stable Diffusion można pobrać w formie kodu źródłowego i uruchomić na własnym komputerze. Warto posiadać dość dobrą kartę graficzną – na RTX 3060 12 GB generowanie obrazu w rozdzielczości 512x512 pikseli trwa 10 sekund. Jednak jeśli nie chcemy trudzić się uruchamianiem AI, jest dostępna wersja demonstracyjna działająca pod tym adresem.

Nowe, realistyczne AI wzbudza niepokój, postacie z gier jak żywe - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej