Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 marca 2023, 17:00

autor: Kamil Cuber

Niemal 2000 watów - tyle prądu zużywa potężny procesor Intela

Overclockerzy podkręcając 56-rdzeniowy procesor Xeon w9-3495X osiągnęli pobór mocy na poziomie 1881 watów.

Źródło fot. Unsplash | Niek Doup
i

Choć może wydawać się, że obecnie najbardziej prądożernym komponentem w naszych komputerach jest karta graficzna, pewna grupa overclockerów współpracujących z Asusem pokazała, że nie musi to być prawda. Podczas jednego z testów okazało się, że procesor Xeon w9-3495X potrafił pobierać prawie 1900W mocy, więc kilkukrotnie więcej niż mocne komputery do gier. Oczywiście za dużym zużyciem energii, szła również znacznie zwiększona wydajność.

Wspomniany wcześniej zespół podczas testów w popularnym benchmarku Cinebench - R23 osiągnął wynik aż 132 220 punktów, utrzymując przy tym taktowanie procesora na poziomie 5.50 GHz. Jest to świetny rezultat, biorąc pod uwagę fakt, że standardowo procesor w9-3495X osiąga 4.80 GHz.

Warto przy tym wspomnieć, że utrzymanie tak wysokich zegarów wymagało specjalnego chłodzenia ciekłym azotem, który obniżył temperaturę układu prawie do -95 stopni Celsjusza. Równie zmodyfikowane było zasilanie, na które złożyły się dwa zasilacze o mocy 1600W.

Niemal 2000 watów - tyle prądu zużywa potężny procesor Intela - ilustracja #1
Najwyższy pobór mocy zarejestrowany podczas testu. Źródło: Youtube | ElmorLabs.

Niestety pomimo tak świetnych wyników, overclockerom nie udało się pobić dotychczasowego rekordu wynoszącego 132484 punków, który został uzyskany na takim samym procesorze.

Niemal 2000 watów - tyle prądu zużywa potężny procesor Intela - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.