Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 stycznia 2023, 11:53

autor: Marek Pluta

Na Księżycu powstanie rurociąg; NASA z ambitnym planem

NASA wciąż zajmuje się przygotowaniami do programu Artemis, mającego na celu budowę stałej bazy na Księżycu. Kluczową kwestią jest zapewnienie astronautom tlenu, dlatego agencja chce zbudować rurociąg, który będzie go dostarczał.

Źródło fot. Unsplash | Mike Petrucci
i

Po wielu latach NASA zamierza powrócić na Księżyc, by zbudować tam bazę, w której będą przebywali naukowcy. Agencja planuje zrealizować to w ramach rozłożonego na wiele lat programu Artemis, którego kulminacją będzie ustanowienie stałej bazy. Aby jednak ludzie mogli mieszkać na Księżycu, należy im zapewnić odpowiednie warunki do życia, czyli przede wszystkim tlen. Potrzebuje go nie tylko personel przebywający na miejscu, ale też łaziki oraz wystrzeliwane z powierzchni rakiety. Dostarczanie go z Ziemi byłoby zbyt kosztowne, dlatego NASA planuje wydobywać tlen z regolitu oraz wody pozyskiwanej ze znajdującego się na powierzchni lodu.

Wydobycie tlenu to nie wszystko, gdyż trzeba jeszcze dostarczyć go do bazy, więc problemem może być magazynowanie. Obecnie wykorzystuje się bowiem zbiorniki na sprężony gaz, jednak ich transport za pomocą łazików wymagałby więcej energii, niż sam proces wydobycia, i byłby najbardziej kosztownym aspektem jego pozyskiwania. Jeden z pomysłów NASA zakłada więc budowę zlokalizowanego na południowym biegunie rurociągu Lunar South Pole Oxygen Pipeline, który będzie dostarczał tlen z miejsca wydobycia do bazy.

Rurociąg na Księżycu

Przedsięwzięcie nie będzie łatwe w realizacji, gdyż dotąd nie budowano rurociągów w takich warunkach. Dlatego agencja musi najpierw opracować kompleksowy plan. Koncepcja zakłada początkowo budowę rurociągu o długości 5 km, prowadzącego z miejsca wydobycia do zbiornika zlokalizowanego w pobliżu bazy. Rura powstanie z modułowych segmentów wykonanych z aluminium, które powszechnie występuje na biegunie południowym. Dzięki modułowej konstrukcji projekt będzie można łatwo dostosować i rozwijać, a także naprawić w razie uszkodzenia za pomocą robota. Szacowana przepustowość rurociągu to 2 kg/h, zaś jego żywotność ma wynieść co najmniej 10 lat.

Na Księżycu powstanie rurociąg; NASA z ambitnym planem - ilustracja #1
Pierwszy rurociąg na Księżycu – wizualizacja. Źródło: Peter Curreri/NASA

Budowa pierwszej bazy na Księżycu ma rozpocząć się około 2026 roku w ramach misji Artemis 4, zaś zaplanowane na następne lata ekspedycje będą dostarczały kolejne moduły bazy na powierzchnię Srebrnego Globu. Całkiem niedawno odbyła się misja Artemis 1, która bezpiecznie powróciła z lotu dookoła Księżyca.

NASA planuje, że technologię ekstrakcji tlenu uda się w dużej skali zademonstrować na Księżycu w 2024 roku. Natomiast astronauci będą mogli z niej korzystać w 2026 roku.

Na Księżycu powstanie rurociąg; NASA z ambitnym planem - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.