Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 stycznia 2023, 13:15

Najmniejszy na świecie RTX 4090 rozpuści Wasze serca

Wydajna karta graficzna nie musi zajmować dużo miejsca w obudowie. Udowodnił to youtuber, który odchudził potężnego GeForce’a RTX 4090. Jak tego dokonał?

Źródło fot. Nvidia
i

Od dawna w pecetowym świecie obowiązuje niepisana reguła mówiąca o tym, że im bardziej wydajna karta graficzna, tym zajmuje więcej miejsca w obudowie. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że układy takie potrzebują mocniejszych układów chłodzenia, które zwiększają ich rozmiary.

Jednym z najlepszych przykładów jest flagowy GeForce RTX 4090, którego długość w wersji referencyjnej wynosi prawie 36 centymetrów. Oznacza to więc, że karta ta potrzebuje odpowiednio dużej obudowy, zdolnej ją pomieścić. Istnieje jednak sposób pozwalający zmniejszyć objętość wspomnianego GPU.

Ciekawe rozwiązanie problemu można znaleźć na kanale Optimum Tech, który pokazuje proces „odchudzania” GeForce’a RTX 4090 na YouTube. Warto jednak wspomnieć, że nie każdy model wspomnianego GPU nadaje się do nadaje się do pokazanej w filmie przeróbki.

Karty graficzne kupisz tutaj

Widzimy bowiem, że zastosowany został blok wodny ES od firmy Alphacool, który kompatybilny jest tylko z kilkoma modelami GeForce’a RTX 4090 od firmy Inno3D. W związku z tym Optimum Tech do swojego testu użył wariantu iChill. Po konwersji karta z łatwością zmieści się do mniejszej obudowy. Czy jednak zastosowanie zmiany odbiły się negatywnie na wydajności samego urządzenia?

Najmniejszy na świecie RTX 4090 rozpuści Wasze serca - ilustracja #1

W tym przypadku rozmiar nie ma znaczenia.Optimum Tech

Testy przeprowadzone przez kanał Optimum Tech wykazały, że God of War i Control działały z wydajnością powyżej 100 klatek na sekundę, a temperatura GPU wzrosła tylko do około 53 stopni Celsjusza. Warto jednak wspomnieć, że na razie karta uruchomiona została w otwartej obudowie. Twórca planuje jednak zamontować odchudzone GPU w swoim osobistym komputerze i przeprowadzić kolejne testy.

Oczywiście, jak można się było spodziewać, rozwiązanie nie należy do najtańszych. Użyty na filmie blok kosztuje 802,13 złotego (166,36 USD) i można go kupić w sklepie Aquatuning. Oczywiście jest to niewielka kwota w porównaniu z tą, jaką trzeba zapłacić za samego GeForce’a RTX 4090. Dajcie znać w komentarzach, czy chcielibyście w swoich komputerach taką wersję flagowego GPU od Nvidii.

Najmniejszy na świecie RTX 4090 rozpuści Wasze serca - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej