Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 marca 2023, 16:00

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Szybki dysk SSD PCIe 4.0 do komputera i konsoli PS5

Dyski SSD M.2 NVMe są dostępne w przystępnych cenach już od kilku dobrych lat. Niektóre modele są wręcz podejrzanie tanie. Nie wiem, czy warto sięgnąć po każdy z nich, ale z całą pewnością można zaufać marce Lexar.

Lexar NM800 Pro został obwołany jednym z najbardziej opłacalnych nośników SSD M.2 2280 NVMe z interfejsem PCIe 4.0 x4. Na potrzeby tego materiału wybrałem wariant 1TB, ale sens ma także sięgnięcie po dwukrotnie pojemniejszy dysk, czyli ten o rozmiarze 2TB. W niektórych sklepach kosztuje on bowiem dokładnie dwa razy tyle, a nawet nieco mniej niż „lżejsza” opcja. Nośnik występuje jeszcze w wersji 512GB, ale jest niewiele tańszy niż 1TB, co czyni z niego kompletnie nieopłacalny wybór.

Jak już wspomniałem, prezentowany dysk jest zgodny z PCIe 4. generacji (wsteczna kompatybilność z PCIe Gen3), co pozwala uzyskać bardzo wysokie prędkości odczytu i zapisu danych. Według producenta transfer wynosi odpowiednio 7500 MB/s i 6300 MB/s. W praktyce zapis sekwencyjny faktycznie rozpędza się do deklarowanego poziomu, a nawet bardziej (6386 MB/s), ale odczyt jest już nieco niższy i wynosi – w zależności od testu – 7150-7466 MB/s. Takie wyniki uzyskali użytkownicy w CrystalDiskMark. Niewielki odchył można wybaczyć, zwłaszcza z uwagi na cenę oraz fakt, że Lexar zapewne przeprowadzał benchmarki w „warunkach laboratoryjnych” i mógł do tego celu użyć innego oprogramowania.

PLUSY:
  1. wyjątkowo atrakcyjna cena;
  2. szybki, zgodny z deklaracją producenta transfer – musisz mieć peceta zgodnego z PCIe 4.0;
  3. pasuje do konsoli PS5;
  4. 5 lat gwarancji.
MINUSY:
  1. mocno się grzeje, nawet wersja z radiatorem potrafi przekroczyć 70 stopni.

Żywotność dysku została oszacowana przez producenta na TBW 1000TB (wariant 1TB). Spać spokojnie pozwala również aż 5 lat gwarancji i wysoka odporność na wibracje oraz wstrząsy. Jak zawsze zachęcam jednak do tworzenia kopii zapasowej danych, tzw. backupu. Bezpieczna temperatura pracy nie powinna przekraczać 70 stopni. Inaczej dojdzie do ograniczenia wydajności. Żeby tego uniknąć, radzę wybrać opcję z radiatorem lub sięgnąć po heatsink, który był dostarczony (bywa z tym różnie) z płytą główną. Nawet z dodatkowym chłodzeniem temperatura potrafi bowiem nieznacznie przekroczyć przyjęty limit.

Szybki dysk SSD PCIe 4.0 do komputera i konsoli PS5 - ilustracja #1
Nośniki z serii Lexar NM800 Pro bazują na kościach 3D TLC.

Dysk może posłużyć nie tylko do zwiększenia przestrzeni na dane i przyspieszenia działania komputera stacjonarnego lub laptopa. Nośnik można z powodzeniem zainstalować w konsoli PlayStation 5 – Lexar 1TB NM800 Pro jest w pełni kompatybilny ze sprzętem Sony.

Cena w dniu publikacji: 399 zł bez radiatora (Allegro), 439 zł z radiatorem (Allegro), 581,59 zł z radiatorem (Amazon)

Kup Lexar NM800 Pro bez radiatora na Allegro

Kup Lexar NM800 Pro z radiatorem na Allegro

Kup Lexar NM800 Pro z radiatorem na Amazon.pl

Lexar 1TB NM800 Pro – opinie

Część osób nieufnie podchodziła do produktu nieznanej im marki, ale ostatecznie podjęła ryzyko, zachęcona głównie atrakcyjną ceną i… nie pożałowała. Prędkości osiągane w komputerze obsługującym PCIe 4.0 pokrywają się z wartościami podanymi przez producenta. Dodatkowo na dysk jest aż 5 lat gwarancji. Użytkownicy potwierdzają również, że nośnik działa bezproblemowo z konsolą PS5.

Dysk jest znakomity. Osiąga prędkości deklarowane przez producenta. Dokupiłem dodatkowo metalowy radiator, aby obniżyć temperaturę pracy.

– Kamil

Dysk został natychmiast rozpoznany przez komputer.

– Thierry

Jeden z najtańszych SSD-ków Gen4 z DRAM cache na rynku.

– Dawid

Jestem bardzo zadowolony, doskonały stosunek jakości do ceny.

– Emanuele

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!