Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 listopada 2022, 15:00

Intel Core i5-12400F to procesor, na którym pograsz i nie pójdziesz z torbami

Kupno procesora to obecnie niewielki koszt w porównaniu z kartą graficzną. I tutaj jednak możemy sporo zaoszczędzić, decydując się na model o rozsądnym stosunku ceny do wydajności. Na tym polu niepodzielnie rządzi Intel Core i5-12400F.

Źrodło fot. Intel
i

Procesor i karta graficzna to najważniejsze elementy przy budowie zestawu do grania – to one wyznaczają ogólną wydajność i możliwości komputera. Przy nieograniczonym budżecie warto wybrać najszybszy model na rynku, jednak w rzeczywistości większość z nas będzie szukała dobrej wydajności w rozsądnej cenie.

PLUSY:

  1. świetna wydajność;
  2. dobra kultura pracy i niski pobór prądu;
  3. nie wymaga zaawansowanego chłodzenia, to z zestawu wystarczy;
  4. rozsądna cena

MINUSY:

  1. brak rdzeni typu Efficient, czyli największej ciekawostki wprowadzonej przez 12. generację;
  2. brak zintegrowanego układu graficznego

Intel Core i5-12400F to obecnie najlepsza baza gamingowego komputera – procesor sprawdzi się zarówno z budżetowymi, jak i szybszymi kartami graficznymi, a 6 rdzeni i 12 wątków zapewni spokój na kilka ładnych lat, nie drenując przy tym zbytnio portfela.

Producent deklararuje taktowanie rdzeni na poziomie 2,5 GHz z trybem Turbo 4,4 GHz. Pobór mocy wynosi standardowo 65 W, a w trybie Turbo 117 W. W praktyce procesor nie grzeje się zbyt mocno i bardzo łatwo utrzymać komfortowe temperatury wewnątrz obudowy. Standardowy układ chłodzenia powinien wystarczyć, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować nieco wydajniejszy.

Wydajność w grach jest po prostu dobra – procesor bez trudu wesprze kartę graficzną pokroju Nvidia GeForce RTX 3060 czy RTX 3070 w wyświetlaniu obrazu Full HD z najwyższymi ustawieniami graficznymi w najpopularniejszych tytułach.

W zestawie z RTX 3060 procesor pozwala grać w Call of Duty: Warzone 2.0 w około 120 kl./s przy obciążeniu CPU na poziomie 50%. Cyberpunk 2077 to z kolei ok. 80 kl./s przy użyciu procesora w 80%. Jak widać, przy tej karcie graficznej wciąż jest pewien zapas mocy obliczeniowej, co daje większy komfort użytkowania.

Intel Core i5-12400F to procesor, na którym pograsz i nie pójdziesz z torbami - ilustracja #1
Dwunasta generacja procesorów Intela to ewolucja w dobrym kierunku. Źródło: Intel.

Jaka płyta główna nada się do Intel Core i5-12400F? Najrozsądniejszym wyborem będzie jeden z modeli oznaczonych symbolem B660 – płyty te stanowią średnią półkę i dla większości graczy to dobry kompromis pomiędzy ceną, a wydajnością. Topowe płyty główne oznaczone symbolem Z690 będą raczej zbędnym wydatkiem, zaś całkowicie budżetowe H610 mogą nie wystarczyć niektórym użytkownikom.

Cena w dniu publikacji: 989 zł (Media Expert, RTV Euro AGD), od 990 zł (Allegro), 1129 zł (Amazon.pl)

Kup Intel Core i5-12400F w Media Expert

Kup Intel Core i5-12400F w RTV Euro AGD

Kup Intel Core i5-12400F na Allegro

Kup Intel Core i5-12400F w Amazon.pl

Intel Core i5-12400F - opinie

Ten model procesora i5 jest popularnym wyborem wśród graczy. Oferuje już wydajność średniej półki, nie drenując przy tym portfela. Na Amazon.pl można znaleźć setki pozytywnych opinii, z których wniosek jest jeden – ten procesor jest dobry nie tylko „na papierze” i w benchmarkach, ale także w codziennym użytkowaniu.

Najlepszy procesor do gier.

Procesor jest najlepszy w tym segmencie, bez żadnych kompromisów.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej