Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 marca 2023, 11:25

autor: Marek Pluta

Z nowym Snapdragonem karta SIM nie będzie już potrzebna

Najnowszy procesor Snapdragon 8 Gen 2 jest nie tylko mocny, ale też wyposażony w ciekawe rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest obsługa standardu iSIM, dzięki któremu tradycyjna karta SIM przestanie już być potrzebna.

Źródło fot. Qualcomm
i

Telefony komórkowe, a później także smartfony, do korzystania z sieci operatora zawsze potrzebowały karty SIM. Ten niewielki kawałek plastiku był niezbędny, by nawiązywać połączenia z innymi urządzeniami i pierwszym krokiem po zakupie nowego telefonu, zawsze było włożenie do niej karty.

Sytuacja zmieniła się w 2016 roku, po prezentacji nowego standardu eSIM, czyli programowalnej karty SIM zintegrowanej z urządzeniem. Pierwszym urządzeniem korzystającym z tej technologii był smartwatch Samsung Gear S2 Classic 3G, który zadebiutował w 2016 roku, zaś rok później wykorzystało ją Apple w zegarku Apple Watch Series 3. Amerykańska firma szybko przekonała się do nowego rozwiązania, oferując je od 2018 roku w iPhonie XS oraz XR, później także w iPadzie Pro oraz w innych produktach.

Zainteresował się nią także Qualcomm, który w 2017 roku zaprezentował specjalny układ stworzony dla procesorów Snapdragon. Teraz firma poszła znacznie dalej i właśnie potwierdziła otrzymanie certyfikatu dla technologii iSIM. Jest to rozwiązanie o funkcjonalności identycznej z eSIM, które wbudowano bezpośrednio w procesor Snapdragon 8 Gen 2.

Dzięki iSIM smartfony mogą być tańsze w produkcji

Telefon wyposażony w nowego Snapdragona nie potrzebuje dedykowanego układu do obsługi karty SIM, co pozwoli zwolnić miejsce w obudowie. W efekcie smartfony mogą być smuklejsze lub zyskać miejsce na dodatkowe wyposażenie. Nowe rozwiązanie powinno także nieco obniżyć koszty produkcji sprzętu. Dodatkową zaletą jest to, iż operator nie musi aktualizować swych systemów, aby obsługiwały urządzenia wyposażone w iSIM. Qualcomm na razie nie ujawnia, które urządzenia jako pierwsze będą mogły z niej korzystać.

Z nowym Snapdragonem karta SIM nie będzie już potrzebna - ilustracja #1
Źródło: Qualcomm

iSIM może w przyszłości zastąpić tradycyjne karty SIM. Jest to bowiem rozwiązanie wygodniejsze z punktu widzenia użytkownika. Eliminuje bowiem konieczność wyciągania karty SIM za każdym razem, gdy chcemy zmienić operatora, co nie jest ani łatwe ani wygodne dla przeciętnego posiadacza smartfona. Także korzystanie z ofert kilku operatorów czy ich zmiana będą znacznie prostsze. Można więc śmiało założyć, że producenci sprzętu będą dążyć do upowszechnienia nowego standardu, który zdecydowanie ułatwi nam życie i w przyszłości pojawi się więcej urządzeń obsługujących tę technologię.

Z nowym Snapdragonem karta SIM nie będzie już potrzebna - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.