Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 stycznia 2023, 17:05

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Pada Ci laptop? Podłącz powerbank Baseus Adaman 65W i pracuj dalej

Powerbank nie musi być nudny. Najbardziej zaawansowane urządzenia charakteryzują się świetną specyfikacją, a przy tym oferują ciekawe dodatki i elegancki design. Oczywiście za takie udogodnienia trzeba zapłacić nieco więcej.

Źródło fot. Baseus
i

Baseus Adaman 65W to Ferrari wśród banków energii i widać to już na pierwszy rzut oka. Akumulator został zamknięty w eleganckiej, aluminiowej obudowie, która oprócz walorów estetycznych pozwala skuteczniej rozpraszać ciepło. Będąc przy projekcie wizualnym nie można nie wspomnieć o wbudowanym ekranie wyświetlającym przydatne informacje (m.in. bieżące napięcie i natężenie oraz stan naładowania akumulatora). Należy mieć na uwadze, że sprzęt nie jest lekki – waży około 450g. Jego wymiary to: 143 x 71 x 30mm.

Maksymalna moc powerbanka o pojemności 20000mAh (znamionowa 12000mAh) to aż 65W. Litowo-polimerowa bateria jest zgodna z protokołami Power Delivery (PD) oraz Quick Charge 4.0 (QC4). W połączeniu z dostępnymi portami – 2x USB-A (wyjściowe), USB-C (wejściowe/wyjściowe) i microUSB (wejściowe) - umożliwia to ładowanie różnorakich urządzeń, począwszy od tabletów i telefonów, a skończywszy na laptopach, Steam Decku i przenośnych konsolach do grania. Energia jest uzupełniana wyjątkowo szybko. Przy korzystaniu z samego USB-C moc może sięgnąć 65W i utrzymać przy życiu mało wydajny, przenośny komputer. Gdy dodatkowo podłączy się coś do jednego z portów USB-A, moc USB-C zostanie ograniczona do 45W, a USB-A do 18W. Powerbank ładuje się od 0 do 100% w około 2 godziny przy użyciu ładowarki 60W.

PLUSY:
  1. wsparcie dla szybkiego, dwukierunkowego ładowania PD, QC 4.0, Huawei SCP i Samsung AFC;
  2. duża pojemność – konsolę Nintendo Switch można naładować do pełna 4 razy;
  3. prąd wyjściowy USB-C do 65W (20V/3,25A);
  4. cztery złącza – ładuje maksymalnie 3 urządzenia jednocześnie;
  5. solidne wykonanie;
  6. wyświetlacz z przydatnymi informacjami;
  7. kabel w zestawie.
MINUSY:
  1. duża awaryjność (starsze egzemplarze);
  2. wysoka cena.

Magazyn energii ma cały szereg zabezpieczeń. Z tych ważniejszych warto wspomnieć o ochronie przed przepięciami, przegrzaniem oraz krótkimi spięciami. Ich obecność pozwala zaplanować bezpieczne ładowanie urządzeń w nocy. Z Baseus Adaman można spać spokojnie.

Pada Ci laptop? Podłącz powerbank Baseus Adaman 65W i pracuj dalej - ilustracja #1
Układ sterowania dobiera odpowiednie napięcie do każdego z podłączonych urządzeń. Nie musisz więc martwić się, że uszkodzisz swój sprzęt.

Prezentowany powerbank jest dostępny w dwóch kolorach: czarnym i niebieskim. Druga wersja jest nieco tańsza, ale występuje w mniejszej liczbie sklepów. Poza tym czarny wariant wydaje się bardziej elegancki, choć to tylko subiektywna opinia.

Cena w dniu publikacji (kolor czarny): 267 zł (Allegro), 299 zł (Amazon), 399 zł (RTV EURO AGD)

Kup powerbank Baseus Adaman 65W na Allegro

Kup powerbank Baseus Adaman 65W na Amazon

Kup powerbank Baseus Adaman 65W w RTV EURO AGD

Powerbank Baseus Adaman 65W – opinie

To znakomite urządzenie pod warunkiem, że… działa. Spora liczba użytkowników zgłaszała problemy z zakupionym egzemplarzem. Baseus stanął jednak na wysokości zadania i za darmo wysyłał nowe sztuki (bardzo często nie trzeba było oddawać poprzedniej), które działały prawidłowo. Wygląda więc na to, że producent poradził sobie z usterką i nowe powerbanki są od niej wolne.

Według moich testów:

- powerbank ma 20Ah w akumulatorach 3,7 V. Daje to przybliżoną pojemność 74Wh;

- przy ładunku 5 V i 2,3 Ah mniej więcej wyszła mi pojemność prawie 66,5Wh. Daje to wydajność blisko 90% - to całkiem dobry wynik.

Krótko mówiąc, powerbank spełnia oczekiwania, a fakt, że „ma mniejszą pojemność” niż deklarowana, wynika ze strat cieplnych powstających wskutek tego, że zarówno telefon komórkowy, jak i powerbank muszą regulować napięcia. Dotyczy to także innych modeli i jest całkowicie normalne.

– Daniel

Topowy powerbank z wysokiej jakości metalową obudową, który osiąga deklarowane prędkości ładowania. Używam go z powodzeniem z notebookiem Lenovo ThinkPad L390 i Steam Deckiem. Niestety wyświetlacz nieznacznie wystaje z metalowej obudowy, przez co łatwo go zarysować.

– Jona

Nie nadaje się do ładowania małych urządzeń takich jak smartwatch i słuchawki bluetooth, ponieważ prąd ładowania tych urządzeń jest na tyle mały, że powerbank się wyłącza, ale ma tak większość urządzeń tego typu. Wszystko inne - laptop, smartfon - ładuje się prawidłowo.

– Michael

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.