Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 września 2022, 20:50

autor: Kamil Cuber

14 lat temu Android rozpoczął rywalizację z iOS

23 września 2008 roku na rynku zadebiutował oparty na jądrze Linuxa, dobrze znany dzisiaj Android. Przy okazji tej rocznicy warto przypomnieć sobie, co wprowadził i jak się zmieniał system od Google.

Źrodło fot. Denny Müller
i

14 lat temu pojawił się przygotowany przez Google system Android, który w ciągu kilku lat zdołał zdominować rynek urządzeń mobilnych, pokonując pod względem popularności takie marki jak Windows Mobile oraz iOS. Obecnie znajduje się na ponad 70% urządzeń mobilnych. Jakie jednak były początki omawianego systemu?

Początki nowego systemu

Warto na początku zaznaczyć, że Android nie był domyślnym systemem w urządzeniach mobilnych. W tamtym czasie dużo większym zainteresowaniem cieszyło się takie oprogramowanie jak iOS, SymbianOS czy Blackberry OS. Jednak z biegiem lat coraz więcej firm decydowało się na wykorzystywanie Androida jako podstawowego narzędzia. Co więc sprawiło, że prawie wszyscy obecnie stawiają na system od Google?

14 lat temu Android rozpoczął rywalizację z iOS - ilustracja #1

Popularność mobilnych systemów operacyjnych na przestrzeni lat.Źródło: Statcounter

Zmiany w czasie

Jedną z najważniejszych cech oprogramowania od amerykańskiego giganta, która wydatnie przyspieszyła jego rozprzestrzenianie, była szybkość, z jaką system otrzymywał aktualizacje wprowadzające nowe funkcje, obecnie stanowiące jego podstawę.

Dla przykładu jedną z nich jest opcja powiększania zdjęć za pomocą ruchu palców. Pierwsze wersje systemu nie dawały tej możliwości i dopiero spopularyzowanie jej przez Apple wpłynęło na decyzję o jej wprowadzeniu. Co więcej, również dotykowa klawiatura nie była od początku dostępna. Android, projektowany jako rywal dla systemu Blackberry OS, korzystał z klawiatury fizycznej.

14 lat temu Android rozpoczął rywalizację z iOS - ilustracja #2
Pierwsze wersje Androida nie miały tak podstawowej funkcji jak nagrywanie filmów, możliwe było jedynie wykonywanie zdjęć bez konfiguracji wielu parametrów. Źródło: Unsplash | Angela Compagnone.

Inną funkcją, która została wprowadzona dopiero po premierze systemu, były szybkie ustawienia, umożliwiające łatwe uruchamianie takich opcji jak Wi-Fi lub tryb samolotowy bez wchodzenia do panelu konfiguracji.

Innowacje Androida

Warto jednak zaznaczyć, że system bardzo rozwinął się na przestrzeni lat, a niektóre elementy wprowadzone w nim stały się rewolucyjne dla całej branży. Na przykład sklep Google Play, znany wcześniej jako Android Market, który, choć na początku oferował jedynie 13 aplikacji, w ciągu paru lat i po zmianie nazwy stał się jednym z podstawowych sposobów dystrybucji oprogramowania na rynku mobilnym.

14 lat temu Android rozpoczął rywalizację z iOS - ilustracja #3
W 2012 roku aplikacja Android Market przekształciła się w dobrze wszystkim znany sklep Google Play. Źródło: Unsplash | Mika Baumeister.

Po 14 latach na rynku można założyć, że Android miał kluczowy wpływ na tworzenie się oprogramowania mobilnego, stając się najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie.

14 lat temu Android rozpoczął rywalizację z iOS - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.