RayTracing Overdrive nie wystarczy do Cyberpunka 2077; do pełni doznań potrzebny jeszcze monitor CRT

Gracze uruchamiają współczesne hity na starych monitorach kineskopowych. Okazuje się, że matryce CRT pozwalają na oszczędności, ponieważ mają kilka zalet względem budżetowych monitorów LCD.

RayTracing Overdrive nie wystarczy do Cyberpunka 2077; do pełni doznań potrzebny jeszcze monitor CRT
Źródło fot. Unsplash | Senad Palic, CD Projekt RED | Cyberpunk 2077.
i

Monitory kineskopowe najwyraźniej wracają do łask. Gracze decydują się na korzystanie z nich w celu grania nawet we współczesne hity, takie jak chociażby Cyberpunk 2077.

Cyberpunk 2077 na monitorze CRT

Według niektórych graczy wcale nie potrzebujemy nowoczesnego i stosunkowo drogiego monitora, by cieszyć się tym co oferuje Cyberpunk 2077. Na Reddicie niejaki thafred z ekscytacją podzielił się tym, jak się gra w polski hit na monitorze CRT marki iiyama kupionym za około 100 zł.

Bądź cierpliwy i nie przepłacaj. Wszystkie swoje monitory kupiłem za kwotę poniżej 40 euro […] – chwali się oszczędnościami thafred.

Zdaniem tego gracza typowy monitor CRT nie ma sobie równych w kwestii płynności w wyświetlaniu akcji odbywającej się na ekranie monitora. Posiadacz takiego antycznego sprzętu nie zaprzątuje sobie głowy wieloma parametrami, w tym wydajnością gry.

Stary dobry monitor CRT jest idealny do tego (gry w Cyberpunka 2077 – przyp. red.). Nie potrzebuję teraz 4090 (modelu karty graficznej marki Nvidia w celu włączenia ray tracingu – przyp. red.). Moja 3080 może wyświetlić rozdzielczość 1600x1200 przy 60 stabilnych klatkach na sekundę lub 1280x960 przy 85 fps. – relacjonuje thafred.

[…] założę się, że wraz z 3060 Ti i rozdzielczością 1280x960 oraz DLSS możesz osiągnąć 60 fps i mieć niezwykłe doświadczenia. – twierdzi thafred.

Za te doświadczenia odpowiadać może przykładowo niski czas reakcji. Na monitorze CRT nie dochodzi więc do spadku ostrości obrazu bądź efektu smużenia przy dynamicznej akcji. W końcu wszelkie ruchy na ekranie odbywają się błyskawicznie przez zerowy input lag z powodu braku opóźnienia wyświetlanego obrazu w stosunku do przesyłanych danych pochodzących od komputera.

Ponadto tani CRT, to wyższe odświeżanie matrycy na poziomie nawet 85 Hz względem znanego z budżetowych LCD zaledwie 60 Hz. Wiecie więc już czemu dynamiczny Quake kojarzy się głównie z prehistorią komputerów.

Nowoczesny monitor trzymany na biurku może zwyczajnie nie nadążać za tym co robi gracz, a ten przecież niejednokrotnie musi ratować świat. Żeby było to jednak efektywne, koniecznie należy zadbać o jakość obrazu, więc też immersję, a przyzwyczajenia graczy bywają różne.

CRT to też koniec zmartwień o ustawienie głowy wobec ekranu. Tu odchodzą na bok problemy kątów widzenia, gdyż kolory nie będą mętniały z powodu potrzeby przesunięcia się na bok ze względu na leżącego na biurku kota.

Nie będę kłamać. Ta gra wygląda lepiej będąc wyświetlaną na CRT. – ocenił ghostmetalblack.

Z kolei wspomniane odwzorowanie barw, to całkiem nowe doświadczenie ze względu na świetną jakość pod tym względem. Gracze szczególnie chwalą wyjątkowo głęboką czerń. Ta zaś fenomenalnie komponuje się z neonowymi światłami w trakcie nocy w Night City.

To wszystko odbywa się zaś bez straty na jakości z powodu niższej rozdzielczości, a tym samym gorszej rozpiętości pikseli z racji skalowania obrazu występującego na ekranach LCD. Monitory CRT odznaczają się elastycznością w zakresie bezstratnego zmieniania liczby pikseli na naszym ekranie.

„Gamingowy” CRT

Monitory CRT zostały zapamiętane głównie jako prądożerne i gabarytowe urządzenia będące reliktem przeszłości. Tymczasem okazuje się, iż miały one pewne zalety względem nowszego rozwiązania w postaci matryc LCD, a w szczególności w porównaniu ich z budżetowymi modelami. Oczywiście nikt nie twierdzi, że masowo zagoszczą one na biurkach graczy, ale mając takie urządzenie warto sobie je sprawdzić w ramach samego eksperymentu.

Wszystko wygląda lepiej na wysokiej jakości matrycy CRT. – skomentował Edexote.

Może się to wiązać z m.in. efektem migotania ekranu, szybszym męczeniem wzroku, nieprawidłowym wyświetlaniem niedostosowanego do niskich proporcji ekranu interfejsu czy nawet problemem z podłączeniem monitora do karty graficznej bez odpowiedniej przejściówki. Jednak raczej nie warto pozbywać się takiego sprzętu, bo być może później będziemy rozpamiętywać naszą stratę jak użytkownicy, którzy wypowiedzieli się po zobaczeniu Cyberpunka 2077 na monitorze CRT:

To jest naprawdę cudowne. Kilka lat temu oddałem swój 19” monitor CRT i naprawdę tego żałuję. – wspomina ElvisDumbledore.

Tęsknię za moim stary Samsungiem SyncMasterem CRT. Zdumiewająco wyświetlał obraz i kolory. Cholera…chyba potrzebują zakupić monitor starszego typu (CRT – przyp. red.). Nie żartuję, bo bardzo za nim tęsknię. Również był prosty i solidny jak diabli. – mówi chypres.

Więcej na temat:   Cyberpunk 2077

Latając własną AV-ką po Night City poczujecie się jak prezes Arasaki. Z tej perspektywy miasto z Cyberpunka 2077 wygląda całkowicie inaczej

Na platformie Nexus Mods pojawiła się modyfikacja do Cyberpunka 2077, która pozwala na latanie po Night City za pomocą popularnych AV-ek niczym milionerzy z NUSA.

Latając własną AV-ką po Night City poczujecie się jak prezes Arasaki. Z tej perspektywy miasto z Cyberpunka 2077 wygląda całkowicie inaczej

Brakuje wam części muzyki i Maximum Mike'a w Cyberpunk 2077 2.0? Dopilnujcie, zeby jedna opcja była wyłączona

Inaczej możecie paść ofiarą monotonnego radia, którego nie chce się dłużej słuchać.

Brakuje wam części muzyki i Maximum Mike'a w Cyberpunk 2077 2.0? Dopilnujcie, zeby jedna opcja była wyłączona

Czy sequel Cyberpunka 2077 mógłby opuścić Night City? Na mapie NUSA jest wiele ciekawych miast, a fani mają masę pomysłów

O czym opowie kontynuacja Cyberpunka 2077? Tego jeszcze nie wiadomo, a póki co gracze zastanawiają się czy fabuła zabierze nas do zupełnie nowego miasta. Niektórzy juź teraz wskazują zgodne z lore lokacje.

Czy sequel Cyberpunka 2077 mógłby opuścić Night City? Na mapie NUSA jest wiele ciekawych miast, a fani mają masę pomysłów