AI zastąpi streamerów? Niektórzy twórcy już się tego boją

Marek Pluta

13 stycznia 2023, 12:39

reakcje0

Streamerzy obawiają się, że sztuczna inteligencja niebawem odbierze im pracę. Twórców treści mogą zastąpić wirtualne awatary kontrolowane przez AI, co wbrew pozorom nie jest tak odległą przyszłością jak można by sądzić.

AI zastąpi streamerów? Niektórzy twórcy już się tego boją
Źródło fot. Twitter.com/Pokimanelo
i

Sztuczna inteligencja zyskuje coraz więcej możliwości, a najlepiej sprawdza się na polu tworzenia treści. Wyspecjalizowane i odpowiednio przeszkolone algorytmy potrafią bowiem nie tylko tworzyć obrazy, ale nawet pisać wypracowania, co skwapliwie wykorzystują uczniowie i copywriterzy. Z jednej strony taka technologia może nam ułatwić życie, jednak z drugiej istnieje spore ryzyko, że podobne rozwiązania w przyszłości odbiorą pracę wielu ludziom.

Lęk wśród streamerów

Takie obawy ma również popularna streamerka znana na Twitchu jako Pokimane, która ma w tym serwisie aż 9,3 mln obserwujących. 26-latka w jednym z ostatnich materiałów poruszyła temat sztucznej inteligencji oraz jej zastosowań w transmisjach na żywo, podając za przykład chatbota ChatGPT.

Dziewczyna obawia się tego, że pewnego dnia AI może przejąć tworzenie treści, a występując pod postacią VTubera, oglądający go widzowie nawet nie zorientowaliby się, że nie mówi do nich prawdziwa osoba, lecz komputerowy twór. Jej zdaniem nie stanie się to zbyt szybko, lecz w przyszłości technologia będzie na tyle zaawansowana, że stanie się to możliwe. Jest to dla niej bardzo przerażająca wizja.

Pokimane uważa, że zastąpienie streamerów przez AI jest bardzo odległą wizją przyszłości, ale wbrew pozorom dzieje się to już teraz. Przykładem tego jest VTuberka występująca na Twitchu pod pseudonimem Neuro-sama, o której wczoraj informowaliśmy. Należy tu wyjaśnić, iż VTuber to streamer posługujący się w swych transmisjach wirtualnym awatarem, najczęściej nawiązującym wyglądem do anime.

AI odbierze pracę streamerom?

Neuro-sama nie jest jednak człowiekiem, lecz botem kontrolowanym przez sztuczną inteligencję, za który odpowiada programista Vedal. Awatar skupia się przede wszystkim na Minecrafcie, ale potrafi również grać w Osu!.

Zaprogramowano go tak, aby dało się z nim porozmawiać na różne tematy, choć jego odpowiedzi bywają czasem bardzo kontrowersyjne. W tym tygodniu udało mu się przesadzić, gdyż zaczął negować Holokaust, więc Twitch na dwa tygodnie zablokował konto Neuro-samy.

AI zastąpi streamerów? Niektórzy twórcy już się tego boją - ilustracja #1
Źródło: Twitch.tv/Pokimane

Choć VTuberka nie jest jeszcze w pełni dopracowana, to stanowi przykład tego, że streamerzy faktycznie mają powody do obaw. Rozwijane w szybkim tempie algorytmy sztucznej inteligencji mogą bowiem zastępować człowieka w coraz większej liczbie wykonywanych zadań. Prędzej czy później zaczną też występować w mediach. A dzięki technologii deep fake oraz naśladowaniu głosu dowolnego osoby, mogą stać się dosłownie każdym.

Więcej na temat:   rozrywka   Twitch

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw
0

24-latek już nigdy nie zagra w swoją ulubioną grę, winne wspomnienia o byłej dziewczynie

Serce rozdarte w wyniku rozpadu związku zawsze oznacza ból. W efekcie pokrzywdzeni ludzie porzucają rzeczy, które przypominają im dawnego partnera lub partnerkę. Gry nie są wyjątkiem.

24-latek już nigdy nie zagra w swoją ulubioną grę, winne wspomnienia o byłej dziewczynie

Marek Pluta

27 marca 2023, 13:23

reakcje1

Zasłanianie się Minecraftem nie pomogło, za pogróżki w sieci trafił do aresztu

Chociaż wielu z nas spędziło sporo godzin na walkach PvP w Minecrafcie, to chyba nikt nie patrzy na tę produkcję jako szczególnie brutalną. Pewien Amerykanin wykorzystał jednak grę Mojangu, by ukryć swoje podżeganie do zabójstwa na 4chanie.

Zasłanianie się Minecraftem nie pomogło, za pogróżki w sieci trafił do aresztu

Marek Pluta

20 marca 2023, 11:10

reakcje1

PewDiePie wraca na Twitcha? Tajemniczy stream rozbudził apetyt fanów

Nieużywany od lat kanał PewDiePie'a na Twitchu nagle ożył. To co jednak było transmitowane sprawiło, że wielu fanów zaczęło obawiać się o zhakowanie konta. Sprawa nie jest jednak tak prosta jak się wydaje.

PewDiePie wraca na Twitcha? Tajemniczy stream rozbudził apetyt fanów

Marek Pluta

23 marca 2023, 10:09

reakcje0