Filmy w wersji HD dostępne są dla posiadaczy Abonamentu Premium.

World of Warships - dziennik dewelopera - klasy okrętów (PL)

Materiał video do gry World of Warships, w którym deweloperzy ze studia Wargaming.net opisują wady i zalety rozmaitych rodzajów okrętów.

Gra: World of Warships, Firma: Wargaming
Data Publikacji: 17 września 2014. Długość: 9:33 minut. Kategoria: Kulisy produkcji

Lista dialogowa World of Warships - dziennik dewelopera - klasy okrętów (PL) Video

Wersja tekstowa tłumaczenia polskiej wersji językowej do filmu World of Warships - dziennik dewelopera - klasy okrętów (PL) Video. Witajcie! W ostatnim odcinku „Dzienników deweloperów” opowiedzieliśmy o tym, jak będzie wyglądać World of Warships i jak analiza prawdziwych okrętów pomaga nam w pracy nad grą. Nie omówiliśmy szczegółowo typów okrętów wojennych. Najwyższy czas im się przyjrzeć. Dziś omówimy niszczyciele, krążowniki i pancerniki. Cała naprzód! Prawdziwe floty są bardzo złożone. Niektóre z historycznych flot miały naprawdę ogromne rozmiary. Przykładowo w bitwie w zatoce Leyte stoczonej między USA i Japonią w 1944 r. Amerykanie mieli aż 150 niszczycieli. Panowanie nad tak wielką liczbą okrętów nie należy do łatwych zadań, a wyświetlenie wszystkich elementów prawdziwej floty w przestrzeni wirtualnej stanowi nie lada wyzwanie. W dużej mierze uprościliśmy bitwy. Liczba uczestników została znacznie zmniejszona, podobnie jak liczba interakcji między okrętami.

Przykładowo paliwo nie ma w grze znaczenia. Nie bierzemy go pod uwagę jako zasobu. W prawdziwym świecie samolot może pozostać w powietrzu przez maksymalnie pięć-sześć godzin, a jego tankowanie zajmuje kolejną godzinę. Rzecz jasna w grze wszystko odbywa się dużo szybciej. Samolot może pozostać w powietrzu przez całą bitwę, bez ograniczeń czasowych. Jednak po zużyciu amunicji nie ma sensu, aby samolot latał bezczynnie. W takiej sytuacji pilot zawraca w celu uzupełnienia amunicji. Czynność ta zajmuje na pokładzie lotniskowca 30 sekund w przypadku 6-samolotowej eskadry. To dosyć szybko. Pomimo tych uproszczeń rozgrywka wciąż bazuje na zasadach, jakimi rządzi się prawdziwa flota. Zasady te pomogły nam w podjęciu ważnych decyzji dotyczących równoważenia poszczególnych typów okrętów.

Musieliśmy rozważyć kwestię równoważenia okrętów i odpowiedzieć na pytanie, takie jak:. Dlaczego ten typ okrętu występuje w grze? Jakie są jego zalety? Jakie są jego wady? Z jakimi innymi typami wchodzi w interakcję i w jaki sposób? Postanowiliśmy, że najskuteczniejszy będzie mechanizm „papier, nożyce, kamień“. Każdy zna tę grę i wie, na czym polega. My po prostu zastosowaliśmy jej zasady do okrętów. Zwinne niszczyciele polują na pancerniki. Pancerniki wyszukują i niszczą krążowniki. Krążowniki celują w niszczyciele, zaś lotniskowce trzymają się z daleka od bitwy, ponieważ każdy typ okrętu stanowi dla nich zagrożenie. Oczywiście nie wybraliśmy takich zasad bez powodu. Wywodzą się one z cech charakterystycznych poszczególnych typów okrętów, które bazują na ich prawdziwych odpowiednikach.

Jednak wpierw przyjrzyjmy się wszystkim typom okrętów, zaczynając od niszczycieli. Początkujący gracze powinni znać dostępne rodzaje okrętów. Niszczyciele to najszybsze okręty w grze. Prawdziwe niszczyciele zawsze były zwrotne i szybkie. Posiadały niebezpieczne torpedy, które zagrażały każdemu typowi okrętu. Takie właśnie są niszczyciele w grze. Japoński niszczyciel typu Fubuki był wyposażony w główne działa kal. 127 mm oraz trzy potrójne wyrzutnie torped uzbrojone w pociski Typ 90 kal. 610 mm. Od 1945 r. zaczęto stosować bardziej zaawansowane pociski: torpedy tlenowe Typ 93 „Długa Lanca”. Jedna torpeda zawierała 400 kg materiału wybuchowego. Trafienie poniżej linii wody skazywało każdy okręt na zagładę. Cztery trafienia torpedami zniszczą każdą jednostkę w grze.

Niszczyciele dysponują również unikalną dla tego typu okrętów zasłoną dymną. Dobrze użyta zapewni Waszej flocie przewagę nad przeciwnikiem. Jednak niewłaściwe jej zastosowanie oślepi własną flotę, dając przeciwnikowi przewagę. Dlatego doświadczeni gracze wybierają niszczyciele tylko, gdy wiedzą, co chcą zrobić i w jaki sposób, oraz gdy są gotowi podjąć ryzyko. Gdy brakuje okazji na wykazanie się sprytem lub miejsca do manewru, pomocna okaże się ogromna siła ognia pancerników. Pancerniki to najcięższe okręty. Mogą zatopić wszystko, co pływa w wodzie, lub zniszczyć wszelkie struktury nabrzeżne w zasięgu dział. Ze względu na zasięg ognia (słynny Yamato miał zasięg do 42 km) pancerniki mogły skutecznie prowadzić kontratak aż do pojawienia się lotniskowców o większym zasięgu ognia.

Ponadto pancerniki cechowały się najlepszą ochroną przed wszelkimi typami uzbrojenia, od pocisków po bomby i torpedy. A przynajmniej przed wszystkim, co było dostępne w tym okresie. Przeciwko pancernikom nie wykorzystywano rakiet, ponieważ były zbyt słabe. Wadą pancerników jest stosunkowo niska zwrotność. Czemu stosunkowo niska? Cóż, weźmy na przykład Yamato. Jego promień skrętu wynosi zaledwie jeden kilometr. To dobry czas reakcji. Większość niszczycieli ustępuje Yamato pod tym względem. Ale oczywiście zaprojektowano je z myślą o szybkości, a nie zwrotności. W grze Yamato jest wyposażony w historyczny pancerz. Przedni pancerz wieży ma do 500 mm grubości, zaś boczny – 400 mm. Yamato był wyposażony w najcięższe działa wśród tego typu okrętów.

Strzelały 460-milimetrowymi pociskami przeciwpancernymi o wadze 1,5 tony każdy i dysponowały 42-kilometrowym zasięgiem ognia. Prędkość: 27 węzłów. W rzeczywistości jego zasięg wynosił około 18 km. To był jego faktyczny zasięg. Stosunek trafień wynosił około 3%, co uchodziło za dobry wynik. Bitwy w grze toczą się na mniejszą skalę, więc stosunek trafień będzie wyższy. Musimy wziąć pod uwagę czas trwania potyczek. Yamato wraz z najcięższym pociskiem stanowi największy postrach wszystkich okrętów z wyjątkiem niszczycieli. Jego pocisk musi trafić w niszczyciel, ponieważ nie zadaje dużych uszkodzeń od eksplozji. Jako przykład weźmy Shimakaze. Shimakaze jest w stanie zatopić dowolny okręt i może zataczać koła wokół Yamato, podczas gdy ten usiłuje wziąć go na celownik swoich wolno obracających się dział.

Szybkość obrotu wieży zależy od kalibru działa. Wieże są bardzo ciężkie, więc nie mogą szybko celować. Z drugiej strony Yamato bez problemu niszczy inne opancerzone cele. Z odpowiednim wsparciem ten okręt po prostu pływa, strzela i podąża swoim kursem. W World of Warships problemy rozwiązuje się nie tylko za pomocą głównych dział. Dowodem na to są krążowniki, które mogą być wyposażone w różne bronie. Krążowniki są przeciętne pod wieloma względami. Jednak w tym przypadku jest to dobra kombinacja. Krążowniki łączą cechy lekkich okrętów wojennych, takich jak niszczyciele, i ciężkich pancerników, ponieważ dysponują bronią artyleryjską. Można powiedzieć, że krążowniki to najbardziej elastyczny typ okrętów. Zależnie od preferowanego stylu gry, gracze mogą walczyć krążownikami rakietowymi i atakować samoloty, przed którymi inne okręty uciekają, lub też grać krążownikiem artyleryjskim o grubym pancerzu i ciężkim uzbrojeniu.

Gracze mogą także wybrać japoński krążownik, który jest wyposażony w zarówno torpedy, jak i broń artyleryjską. W grze występują japońskie krążowniki typu Takao. Te okręty wojenne są wszechstronne dzięki połączeniu potężnej broni artyleryjskiej z torpedami. Dysponują pięcioma głównymi wieżami z dwoma działami kal. 203 mm i są uzbrojone w cztery 4-rurowe wyrzutnie torped kal. 610 mm. Należy zaznaczyć, że chcemy, aby jeden okręt reprezentował wszystkie okręty danego typu. Gdy mówimy o Takao, mamy na myśli wszystkie cztery krążowniki typu Takao, które produkowano. A propos Des Moines, pamiętamy także o tym, że wybudowano trzy krążowniki typu Des Moines. Tak więc okręty wojenne oraz ich parametry w grze stanowią uogólnioną wersję wszystkich okrętów danego typu.

Takie uogólnienie umożliwia występowanie okrętu, którego parametry nie są stałe, ale wciąż ulegają zmianie. Będziecie mogli rozwijać swoje okręty poprzez udział w bitwach, zwiększając moc silnika i radiolokalizatorów, a także, w niektórych przypadkach, wyposażając główne wieże w działa większego kalibru. Ulepszanie jest niezwykle ważne w przypadku krążowników, ponieważ zmiana modułów pozwala również na zmianę specjalizacji okrętu. Przykładowo można zmienić krążownik z artyleryjskiego na rakietowy lub z torpedowego na artyleryjski. Oczywiście opcja ta nie jest dostępna dla wszystkich okrętów wojennych, a jedynie dla tych, które można było modyfikować w rzeczywistości. Do różnorodności krążowników przyczyniają się także cechy narodowe. Przykładowo: japońskie torpedy cechują się większym zasięgiem, więc ich zasięg w grze jest większy niż innych torped.

Z kolei amerykańskie okręty charakteryzują się lepszym pancerzem i radarem. Wszystkie te cechy zostaną odzwierciedlone w grze. Gracze będą mogli instalować nowe moduły i dowolnie modyfikować swoje okręty. Brzmi prosto w teorii, ale w praktyce nie jest tak łatwo. Chociaż bitwy w World of Warships rządzą się jedną, prostą zasadą, zawsze znajdą się nowe sytuacje wymagające innowacyjnego podejścia. Teraz, gdy jesteście lepiej zaznajomieni z rozgrywką i znacie rolę niszczycieli, krążowników i pancerników, znacznie łatwiej zrozumiecie przebieg bitwy, a Wasze działania będą roztropne i pewne. W następnym odcinku omówimy niezwykle ciekawy typ okrętu, jakim są lotniskowce. Do zobaczenia wkrótce!

Filmy z gry World of Warships

Najnowsze
Popularne
2:07
Steven Seagal w World of Warships (PL)

World of WarshipsPC

2:072 listopada 2016

13:20
Inside The Ships: ORP Błyskawica (PL)

World of WarshipsPC

13:2023 maja 2016

1:18
Sowieckie krążowniki (PL)

World of WarshipsPC

1:1823 marca 2016

8:12
dziennik dewelopera - walki drużynowe

World of WarshipsPC

8:1212 lutego 2016

7:51
dziennik dewelopera - plany na 2016 rok (PL)

World of WarshipsPC

7:518 lutego 2016

12:29
dziennik dewelopera - oprawa dźwiękowa (PL)

World of WarshipsPC

12:2924 listopada 2015

1:00
niemieckie i sowieckie drzewka rozwoju (PL)

World of WarshipsPC

1:0019 października 2015

7:54
dziennik dewelopera - okręty premium (PL)

World of WarshipsPC

7:5415 października 2015

2:17
zwiastun na premierę

World of WarshipsPC

2:1718 września 2015

9:47
dziennik dewelopera - silnik gry (PL)

World of WarshipsPC

9:473 września 2015

5:32
Armada Yamato (PL)

World of WarshipsPC

5:3214 lipca 2015

3:36
zwiastun otwartej bety

World of WarshipsPC

3:363 lipca 2015

10:30
dziennik dewelopera - mapy

World of WarshipsPC

10:303 czerwca 2015

10:15
dziennik dewelopera - okręty japońskie

World of WarshipsPC

10:1516 kwietnia 2015

10:28
dziennik dewelopera - okręty amerykańskie

World of WarshipsPC

10:2818 marca 2015

1:25
zwiastun zamkniętej bety #2

World of WarshipsPC

1:2512 marca 2015

2:21
zwiastun zamkniętej bety #1

World of WarshipsPC

2:2110 marca 2015

1:08
Opposing Forces

World of WarshipsPC

1:086 lutego 2015

2:04
Wings over the water

World of WarshipsPC

2:0420 stycznia 2015

1:03
Rock, Paper, Scissors

World of WarshipsPC

1:039 grudnia 2014

6:37
dziennik dewelopera - lotniskowce (PL)

World of WarshipsPC

6:3730 października 2014

9:33
dziennik dewelopera - klasy okrętów (PL)

World of WarshipsPC

9:3317 września 2014

1:39
E3 2014 - trailer

World of WarshipsPC

1:395 czerwca 2014

5:35
dziennik dewelopera - okręty (PL)

World of WarshipsPC

5:3527 maja 2014

1:43
E3 2013 - trailer

World of WarshipsPC

1:434 czerwca 2013

1:11
E3 2012 - trailer

World of WarshipsPC

1:114 czerwca 2012

0:57
gamescom 2011 - trailer

World of WarshipsPC

0:5719 sierpnia 2011

Zobacz również

2:25
EVE Online

Narodziny człowieka

2:2519 sierpnia 2011

2:57
Farming Simulator 2011

trailer #1

2:5719 sierpnia 2011

3:15
Euro Truck Simulator 2

porównanie ustawień graficznych - Gry-OnLine.pl

3:1519 sierpnia 2011

3:20
Farming Simulator 17

hodowla zwierząt

3:2019 sierpnia 2011

1:44
Farming Simulator 17

garaż

1:4419 sierpnia 2011

2:16
X-Plane 11

Teraz jeszcze potężniejszy

2:1619 sierpnia 2011

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
18.09.2014 09:07
Naczelnyk
133
Witch Hunter

Ale bzdura: to niby niszczyciel może pływać w koło wokół pancernika bez strachu bo ten nie zdąży za nim obrócić dział? A gdzie działa mniejszego kalibru, w które duże okręty wyposażone były również? Rozumiem, że balans wymaga pewnych zabiegów, ale z punktu widzenia jakiegokolwiek realizmu to idiotyzm.

18.09.2014 12:23
odpowiedz
bookfaceToGownooo
0
Pretorianin

zgadzam sie najlepsze sa czolgi ale i tak jest duzo bagow i zamiast robic kolejne gry powinni stare poprawic spolecznosc tez jest marna czlgi maja tendecje do podnoszenia sie 50% czolgu i juz nie wracania do pierwotnej pozycji gdzie prosi sie kompanow zeby cie popchneli przez pol rundy i oczywiscie tego nie robia a to jest wlasnie powodem porazki... kazdy mysli ze to taktyczna gra ale tak naprawde to chaos a nie taktyka i jak ja to nazywam anty akcje ktore to wystepuja w kazdej grze multiplayer...
do tego tekstury pozwalaja wjechac do budynkow czy w skaly i juz jak sie wjedzie to koniec...
brak balansu w grze czyli raz rzuca nas na tier dwa lub trzy wyzej a raz jestesmy my 1 2 3 toery wyzej czyli raz nie znaczymy nic a raz wszystko co powodoje ze tylko 30% gier jest zbalansowanym wyzwaniem dlatego wot traci na tym wszystkim a tak wprowadzono by opcje ''Nie Chce Mieszania Tierow'' i po sprawie kto chce kliknie ( ja ) kto chce nie powodzenia... przeciez biorac tier 2 mam zamiar grac z tierem 2 nie z 4...

18.09.2014 12:23
odpowiedz
bookfaceToGownooo
0
Pretorianin

co wiecej wiele osob w tej grze ignoruje i jednak pomimo tego dalej mi ich dobiera wiec to jest zalosne ze boty ktore afcza team killerzy i slabi gracze dalej beda wplywac na statystyki wszyskim i to wierzcie mi to nie jest tak ze tylko jedna runda z pieciu graczowi ktorego zablokowalem slabo wyszla wszystkie 5.... tez nie podoba mi sie ze jedni ludzie posiadaja jakies czolgi ktorych inni miec nie moga to jest slabe i to bardzo... jeszcze wspomne o tym ze setki tysiecy kont nawet nie odbylo bitwy...
no i na koniec zamiast marnej 7/10 wot dostal by 8,5/10 ale tak nie jest bo opcje i problemy ktore wymienilem sa tylko moim pomyslem...

18.09.2014 13:08
odpowiedz
Asmodeusz
136
Legend

[2]
Oj dziecko dziecko... Widze, ze nie rozumiesz, ze firma, ktora zatrudnia 2000 osob moze zajmowac sie kilkoma projektami na raz w taki sposob, ze jeden nie przeszkadza drugiemu. WOTem zajmuje sie jedna grupa ludzi, ktora nie ma nic wspolnego z tymi co produkuja Warships.

A na gre czekam, moze byc calkiem fajne. No i mam nadzieje, ze lepiej przetestuja ja niz Warplanes.

27.11.2014 23:05
odpowiedz
tinan
1
Junior

ha ha nie wiem z jakiego zrudla wzięli te dane o yamato ten kilometrowy okrag ha smiechu warte podam faktycznyokrag przy @

27.11.2014 23:48
odpowiedz
tinan
1
Junior

dzieciak mi enter wcisnął
wiec dokończę to do końca przy 26 węzłach taktyczna średnica kręgu cyrkulacji wynosiła 586 m a w momencie wchodzenia w skręt 640m to mała rużnica a co do wypowiedzi o niszczyciele to nie znam jakiegoś niszczyciela co by podpłynął do yamato gościu pewno zapomniał o artylerii 12x155mni 12x 127mn pewno to za mało na niszczyciela haa haa
a strzelanie do niszczyciela z głównej artylerii to nie ma sensu bo pocisk by nawet nie wybuchł tylko przebił by się przez niego nie wybuchając jak miało to miejsce w zatoce samar 25 października 1944r gdy atakował niszczyciele i lotniskowce lotniskowiec Gambier Bay został zatopiony a niszczyciele podziurawione gdyż pociski gł. Artylerii yamato nie detonowały trafiając je he he a przy okazji niszczyciel musiał by trafić z 20 torped w yamato tyleż tez dostał torped musashi nie licząc bomb a przytoczę ze 18 torped nie pozbawiło pływalności musashi he he i to na razie tyle

27.11.2014 23:54
odpowiedz
Asmodeusz
136
Legend

he he
to gra
he he

EDIT:
wlasciwie to poznaje ten hehe styli pisania haha
to jeden z hi hi przychlastow z watku o wocie ha ha

28.11.2014 08:59
odpowiedz
AIDIDPl
93
PC-towiec

Ja tam wolę poczekać na statki w War Thunder...

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze