Śródziemie: Cień Wojny PC

Middle-earth: Shadow of War

Przygodowa gra akcji osadzona w tolkienowskim uniwersum Władcy pierścieni. Śródziemie: Cień Wojny jest kontynuacją wydanego w 2014 roku Śródziemie: Cień Mordoru i oferuje graczom wiele mniejszych oraz większych nowości wprowadzonych do systemów rozgrywki poprzedniczki. Kampania fabularna opowiada oryginalną historię, luźno korzystającą z książkowej mitologii, która przenosi nas na pustkowia Mordoru, zasiedlonego przez agresywne plemiona orków.

Akcji, TPP, fantasy, hack'and'slash, sandbox, Władca Pierścieni, przygodowe gry akcji.

Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-09-11 - 355150Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-09-11 - 355149Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-09-11 - 355148Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-08-24 - 353597Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-08-23 - 353484Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-08-23 - 353483Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-08-23 - 353482Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-08-23 - 353481Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-08-23 - 353480

wersja językowa:
polska i angielska

Data premiery gry Middle-earth: Shadow of War | PC

10października201720dni

10października2017

premiera PL

10października2017

Steam

PC Windows
Okładka Middle-earth: Shadow of War (PC)
Middle-earth: Shadow of War

Śródziemie: Cień Wojny jest bezpośrednią kontynuacją produkcji Śródziemie: Cień Mordoru, czyli ciepło przyjętej gry akcji z otwartym światem opracowanej przez amerykańskie studio Monolith Productions. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwszej części serii, jej wydanie wzięła na swoje barki firma Warner Bros. Interactive Entertainment. Tytuł kontynuuje wątki rozpoczęte w poprzedniku, jednak wprowadza szereg zmian i usprawnień na polu mechaniki rozgrywki. Dotyczy to zwłaszcza unikalnego systemu Nemezis, generującego spersonalizowanych adwersarzy obdarzonych własnym imieniem i wyglądem, a także atutami i słabościami. Pozycja pojawiła się na pecetach i konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One, jednak wersja na komputery osobiste może się pochwalić oprawą graficzną najwyższej jakości.

Fabuła

Akcja gry Śródziemie: Cień Wojny została osadzona po wydarzeniach opowiedzianych w grze Śródziemie: Cień Mordoru. Gracze ponownie przejmują kontrolę nad duetem głównych bohaterów, a zatem nad Talionem, czyli jednym ze Strażników Północy oraz nad Celebrimborem – upiorem będącym astralną postacią elfa, który przed wiekami wykuł Pierścienie Władzy. Protagoniści postanawiają stworzyć jeszcze jeden pierścień, który w założeniach ma im zapewnić potęgę wystarczającą nie tylko do zebrania potężnej armii, lecz przede wszystkim do ostatecznego unicestwienia Saurona.

Opowieść przekazywana jest za pośrednictwem zrealizowanych z rozmachem przerywników filmowych. Zaprawieni w bojach herosi spotykają na swojej drodze mniej lub bardziej przyjaźnie nastawione postacie, co stanowi dobry grunt dla licznych zwrotów akcji. W czasie zabawy zmierzymy się także z bohaterami znanymi z książek Tolkiena oraz ich ekranizacji, m.in. Balrogiem, Czarnoksiężnikiem z Angmaru, a także samym Sauronem.

Mechanika

Podobnie jak miało to miejsce w poprzedniej grze z serii, w Śródziemiu: Cieniu Wojny gracze trafiają do rozległego, otwartego świata. Jednym z najważniejszych elementów rozgrywki jest więc eksploracja – oddana w nasze ręce kraina obejmuje Osgiliath, Cirith Ungol, Gorgoroth, fortecę nad jeziorem Nurnen, a także Seregost. Tereny te możemy przemierzać na kilka sposobów – w trakcie rozgrywki przemieszczamy się zarówno na piechotę, jak i na grzbiecie rozmaitych wierzchowców. W pierwszym przypadku nieodzowne jest korzystanie z rozbudowanego systemu freerunningu, przywodzącego na myśl ten z serii Assassin's Creed – Talion potrafi bowiem szybko pokonywać przeszkody terenowe, wspinać się po ścianach, a także zręcznie przeskakiwać po dachach zabudowań. Niemniej, twórcy oddają w nasze ręce również szeroki wachlarz istot, których możemy dosiąść – oprócz doskonale już znanych karagorów pojawiają się również smoki, przydatne także podczas walki z przeciwnikami.

Starcia w grze Śródziemie: Cień Wojny są szybkie i efektowne, a system walki ponownie oparto na efektownych kombinacjach ataków oraz na wyprowadzaniu kontr. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tym razem bierzemy udział w bitwach na znacznie większą skalę – u naszego boku stają bowiem całe armie składające się z orków i bestii bojowych o zróżnicowanych umiejętnościach. Oprócz wspomnianych już smoków, w potyczkach wspomagają nas choćby wspomniane wcześniej karagory, trolle i graugi, które zyskały nowe odmiany, takie jak na przykład lodowy graug rzucający w adwersarzy ciężkimi bryłami lodu. Wciąż jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by eliminować oponentów po cichu i działać z ukrycia.

Elementem, który wyróżniał Cień Mordoru na tle innych, podobnych gier, był system Nemezis, kreujący unikalnych wrogów obdarzonych własną historią, motywacjami, a także atutami i słabościami. Dbał on też o to, by przeciwnik, któremu udało się nas pokonać, rósł w siłę i stopniowo piął się po szczeblach kariery, ostatecznie stając się jednym z generałów armii Mrocznego Władcy. Ponadto Celebrimbor mógł opętać dowolnego oponenta, w ten sposób zyskując szpiega lub sabotażystę, który nieświadomie pracował na korzyść protagonistów. Całość znalazła zastosowanie również w opisywanej tutaj produkcji, jednak doczekała się znacznej rozbudowy. Adwersarze zyskali na różnorodności, a dodatkowo zostali podzieleni na plemiona. Ponadto nie od razu możemy posiąść umysły elitarnych wrogów – w początkowej fazie przygody, kiedy umiejętności Taliona i Celebrimbora wciąż czekają na rozwinięcie, możemy jedynie namieszać im w głowach i obniżać ich rangi. Co więcej, nawet opętany ork może wystąpić przeciwko bohaterom, a to, czy dany osobnik dochowa im wierności, zależy od jego charakteru oraz sposobu, w jaki go traktujemy.

Z systemem Nemezis ściśle powiązane jest także zdobywanie twierdz, co wymaga opracowania odpowiedniej taktyki i zgromadzenia wystarczająco mocnej armii. Zdobycie fortecy owocuje przejęciem kontroli nad określonym regionem Mordoru. Z uwagi na fakt, że zamek może paść ofiarą najazdu ze strony przeciwników, warto zadbać o przydzielenie mu właściwego naczelnika – potencjalni kandydaci na to stanowisko oferują unikalne przywileje.

Względem pierwowzoru, tytuł oferuje znacznie bardziej rozbudowane elementy RPG. Okradając truchła pokonanych wrogów, możemy wejść w posiadanie nowego uzbrojenia i pancerzy, a broń i zbroje zostały opisane za pośrednictwem rozmaitych współczynników. Co więcej, niektóre elementy ekwipunku posiadają unikalne cechy dodatkowe, których odblokowanie wymaga niekiedy wykonania mniej lub bardziej skomplikowanego zadania. Ponadto wyposażenie możemy ulepszać dzięki specjalnym klejnotom, a nowy Pierścień Władzy udoskonalamy przy pomocy run. Uzupełnieniem tego wszystkiego jest zestaw umiejętności aktywnych i pasywnych, do których dostęp otrzymujemy w miarę czynionych postępów.

Kwestie techniczne

Wydane na platformę PC Windows Śródziemie: Cień Wojny może się pochwalić trójwymiarową grafiką najwyższej jakości. Pełne detali są zarówno modele postaci i przeciwników, jak i elementy otoczenia, a dopełnieniem całości jest bogaty zestaw animacji (widocznych zwłaszcza w trakcie szybkich i dynamicznych starć z oponentami) oraz realistyczny system oświetlenia. Warto zwrócić uwagę na klimatyczną, specjalnie skomponowaną muzykę, jaka towarzyszy nam w trakcie przemierzania wulkanicznych pustkowi Czarnego Kraju.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9.0 / 10 na podstawie 352 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Middle-earth: Shadow of War

18+

Wymagania sprzętowe Middle-earth: Shadow of War

Rekomendowane: Intel Core i7-3770 3.4 GHz, 16 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce 970/Radeon R9 290X lub lepsza, 60 GB HDD, Windows 10
Minimalne: Intel Core i5-2550K 3.4 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670/Radeon HD 7950 lub lepsza, 60 GB HDD, Windows 7(SP1)

Do tej gry rekomendujemy

ASUS ROG G752VS

Procesor: Procesor Intel® Core™ i7 7700HQ
Pamięć: GB DDR4 2400MHz SDRAM, do 64 GB SDRAM
Grafika: NVIDIA GeForce GTX 1070 z GDDR5, 8GB VRAM
Wyświetlacz: 17.3"" (16:9) z podświetleniem LED UHD (3840x2160) 100% Adobe, przeciwodblaskowa z G-Sync | 17.3"" (16:9) z podświetleniem LED FHD (1920x1080) 120Hz 72% NTSC, przeciwodblaskowa z G-Sync | 17.3"" (16:9) z podświetleniem LED FHD (1920x1080) 45% NTSC, przeciwodblaskowa z G-Sync
Magazyn danych: SSD - 256GB/512GB PCIE Gen3X4 SSD (RAID0)

Sprawdź ceny w:

* Uwaga! Specyfikacja może się różnić w zależności od modelu i sprzedawcy.

Graliśmy w Śródziemie: Cień wojny – murowany hit dla miłośników pierwszej części

Przed premierą 25 sierpnia 2017, 09:25

Całość, wraz z uprzednim pozbywaniem się przyzywających demona orków, zamknęła się w nieco ponad dwudziestu minutach, nieopatrzonych żadną szczególnie interesującą historią czy zwrotem akcji. Widać więc, że największa bolączka Cienia Mordoru nie została naprawiona: o ile zabawa z systemem Nemezis może znowu wciągnąć na długie godziny, tak misje fabularne sprawiają wrażenie pozbawionych pomysłu i zwyczajnie nudnych.

Komentarze Czytelników (39)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
28.02.2017 11:53
bogi1
121
The Best in the World

Trochę nie spodziewałem się tej zapowiedzi. Pierwsza część była genialna i oby ''dwójka'' też trzymała tak samo wysoki poziom. Tak naprawdę chyba jedyna gra z uniwersum LotRa, która mi się naprawdę podobała. Już na gry nie czekam tak jak kiedyś więc w Cień Wojny kiedyś zagram na pewno ale raczej nie na premierę. Pewnie będzie jakaś kompletna edycja z DLC to wtedy

28.02.2017 17:10
odpowiedz
AlienShooter
112
Generał

Również cieszę się z sequela, ale na premiere nie kupuje, bo patrzać na WB dalej mam w pamięci Batmana i mimo iż to była epicka gra to sami wiecie w jakim stanie technicznym :F

28.02.2017 18:20
odpowiedz
Wen-Chi Lee
28
_

Obyśmy nie otrzymali kalki jedynki z nową fabułą i lokacjami. Tak czy inaczej, spodziewam się rozgrywki co najmniej na tak dobrym poziomie, jak w części pierwszej.

Bardzo ciekawi mnie aspekt fabularny dwójki, po trailerze (który jako taki był niezły) można się spodziewać dalszych kroków w stronę niekanonicznego uniwersum. (m. in. nowy pierścień władzy?..), miejmy nadzieję że całość będzie się logicznie uzupełniała z książkowymi materiałami źródłowymi. Tak czy inaczej, jest to obecnie jedna z gier na które zdecydowanie warto czekać.

post wyedytowany przez Wen-Chi Lee 2017-02-28 18:22:51
03.03.2017 19:11
odpowiedz
1 odpowiedź
Wojt55
17
Chorąży
9.0

Mmm.. zdecydowanie pierwsza część była zbyt liniowa jeśli chodzi o fabułę, ale pomimo wszystko to dobra gra, ale szału nie było. Tym razem od gry oczekuję:
-dużo większego świata, chce odwiedzić poza Mordorem, Gondor w całej swojej okazałości z Minas Tirith, dobrze byłoby też zobaczyć Rohan i Edoras, Helowy Jar, ale to już marzenie.
-więcej elementów RPG, żeby gra bardziej zbliżyła się do Skyrima, czy Wiedźmina, Gothica. Fajnie gdyby pojawiła się możliwość zakupu przedmiotów w miastach i wsiach, nieważne, czy elfickich, czy ludzkich.
-Duża ilość zakończeń fabularnych
-Mam nadzieję, że nie będą musiał tylko walczyć z orkami lub trollami z Mordoru, liczę na różnego typu moby jak krakeny, trolle górskie, upiory, wargowie, nazgule, olbrzymie pająki, lub tak jak filmach PJ np.gobliny i fajnie byłoby pokonać jakiegoś Barloga.
-Zapewne każdy fan ucieszyłby się widząc Gandalfa, lub innego z bohaterów, a może niejednego. To byłby bardzo duży plus dla tej gry. :)

post wyedytowany przez Wojt55 2017-03-03 19:17:54
09.03.2017 09:54
odpowiedz
Franusss
89
Generał
8.5

Gra według mnie będzie wymiatać!

Shadow of mordor + to czego tam brakowało na KOKSIE.

Wypas.

https://youtu.be/xl4bkIGgiyc

09.03.2017 17:27
odpowiedz
majstr.
9
Pretorianin

Jutro stream na twitchu, więc można uznać że gra jest niemalże gotowa. Szkoda że do sierpnia trzeba czekać.

11.03.2017 17:10
odpowiedz
1 odpowiedź
Nekrinius
4
Junior
10

Czy ktoś się orientuje kiedy się pojawią preordery czy mithril edition w Polsce, w troszeczkę niższych naszych cenach? Nie wiem czy czekać z kupnem preordera czy nie.

Gra moim zdaniem wygląda zajebiście i może zasługiwać na grę 2017 roku, chociaż mamy też Mass Effecta i wiele innych ciekawych premier w tym roku. :P

12.03.2017 12:59
odpowiedz
1 odpowiedź
Nekrinius
4
Junior

Z jakiego sklepu najlepiej i 'najbezpieczniej' można kupić preorder? Muve.pl?

I czy ktoś orientuje się czy dodatki z złotej/srebrnej edycji będzie można po premierze kupić w formie DLC? W końcu w złotej edycji są jakieś rozszerzenia fabularne które dobrze by było mieć tylko że trzeba na prawdę trochę dopłacić za nie. D:

post wyedytowany przez Nekrinius 2017-03-12 13:00:32
12.03.2017 16:31
odpowiedz
1 odpowiedź
Qnrado
6
Chorąży
10

Zapowiada się epicko możliwość ćwiartowania wrogów realistyczny system walki i wspaniałe combosy. System parkouru rodem z asasin's creed. A nemezis sprawia że gry niemal nie da się zaspoilerować. Czekam na więcej, to będzie najdłuższe 166 dni w moim życiu

13.03.2017 14:10
odpowiedz
1 odpowiedź
kotonikk
51
Wśród horyzontów

Zapalmy maczugi dla tego bohatera.

https://www.youtube.com/watch?v=qre0RyY0gMQ

11.04.2017 16:41
odpowiedz
2 odpowiedzi
Camelson
10
Senator
01.05.2017 11:03
odpowiedz
Guntor
5
Pretorianin

Czekam, ale z umiarem. Pierwsza część to była gra jednej sztuczki, ale grało się naprawdę bardzo dobrze, mechanizmy rozgrywki fajnie ze sobą współgrały+Nemzezis dawał zabawę na jakieś 20 godzin przyjemnej sieczki. Najbardziej to mnie chyba wymagania dziwią, bo gra miejscami wygląda gorzej od Shadow of War z 2014, ale jak chodzi na konsoli to na średniej karcie takiej jak GTX 660 pójdzie na średnich. Sam mam zamiar ograć grę na PS4, a jako że w sierpniu z ciekawych gier wychodzi tylko The Lost Legacy to pewnie się skuszę.

27.05.2017 08:55
odpowiedz
adi123321
104
Generał

nie wiem nad czym się ludzie zachwycaja mi 1 cześć nie przypadła była strasznie monotonna i nudna
a walka nie była jakaś satysfakcjonująca

27.05.2017 13:33
odpowiedz
Jikan
79
Generał
8.0

Żeby tylko system walki poprawili, 70% jedynki spędzało się na tłuczeniu mobów, ale wszystko opierało się na kilku guzikach, przez co każde starcie nie dość, że podobno to jeszcze nudne jak flaki z olejem.
Prosty schemat:
atak->atak->atak->blok->atak->egzekucja ,,f" -> zacznij kombinacje od nowa

Jak dopracują walkę, będzie bardzo dobrze.

28.05.2017 10:59
odpowiedz
conrad_owl
10
Konsul
8.0

Jedynkę w edycji goty właśnie ogrywam. Jak dla mnie 7/10, niezła gra ale bez szału. Ot przyjemnie włączyć nawet na pół godziny i tłuc kapitana. Już teraz mam ponad 20h i około 60% gry (48% trofeów podstawki, dodatki jeszcze nie ruszone). Druga część zatem mnie interesuje, ale spokojnie poczekam na goty czy extended. Przepłacać nie lubię, a ilość dlc do niektórych gier mnie przeraża. Ja lubię mieć wszystko naraz.

28.05.2017 22:50
odpowiedz
darden
11
Chorąży
9.0

jedynka byla calkiem spoko niech dwojka bedzie przynajmniej tak samo dobra to bedzie super, jak dotychczas zapowiada sie miodzi

08.06.2017 15:44
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
majstr.
9
Pretorianin
15.06.2017 06:46
odpowiedz
Klausik309
19
Chorąży

@Wojt55 To idź do tych swoich wiedźminów i gohiców i nie zawracaj ludziom głowy swoimi bzdetami.

24.06.2017 21:49
odpowiedz
Big Boss_88
17
Pretorianin
10

Must have. Monolith.. To gwarancja jakości podobnie jak Blizzard

24.07.2017 21:06
odpowiedz
2 odpowiedzi
premium665917577
4
Legionista
7.0

Oglądałem nowy trailer pokazujący Szelobę i CO tu się do cholery wyprawia? Szeloba(Pajęczyca z Cirith Ungol) jako sexy babe?
Przymknąłem jeszcze oko na takie bzdety że wieże Eregionu pojawiły się w Mordorze ale to... Przecież nawet ci którzy książek nie czytali widzieli filmy i tam jest to wielki groźny pająk który co prawda nie pała miłością ani do orków ani do Saurona zresztą z wzajemnością. Co dalej? Zrobimy z Ungolianty elfkę w kusej spódniczce? Mam nadzieje że chociaż segment z Minas Ithil będzie dobrze zrobiony. I tak wiem nie ma co liczyć na pojawienie się ostatniego króla Gondoru(Zapomniałem jego imienia lore geecy możecie mnie poprawić) i jego pojedynku z Witch Kingiem. Chcę nowości poszerzających uniwersum ele też nie chcę by bezczelnie ignorowano to co już jest lub robiono sobie tego własne wersje. Robić to sobie możesz ale tak by było to spójne i miało głębokie korzenie w lore Śródziemia.

07.08.2017 14:17
odpowiedz
2 odpowiedzi
khele
2
Junior

Jak się okazuje gra będzie 'always online' i będzie nam sprzedawać skrzynki z lootem za złotówki. Jak dla mnie rzecz niedopuszczalna w grze single player. Im już na serio chciwość mózgi przeżarła. Gra z 'must have' spadła do kategorii 'not touching it'.

post wyedytowany przez khele 2017-08-07 14:18:00
07.08.2017 15:49
odpowiedz
adam11$13
52
Pokémaniac

Dla kogoś takiego jak ja czyli osoby, która nie jest obeznana z tolkienowskim uniwersum, jedynka okazała się nużącym crapem, który rzeczywiście miał kilka ciekawych mechanik (system Nemesis i nawet przyjemny model walki, który był zwykłą, aczkolwiek solidną interpretacją modeli z Batmanów czy Asasynów), ale nie dawał żadnej radości z grania - nawalaj do orków, poskradaj się, zabij przywódcę, znowu nawalaj do orków i tak dalej... Na pewno nie skuszę się na kolejną część, która w gruncie rzeczy wydaje się opierać na tym samym... no chyba, że za jakieś 3-4 lata uda się wyhaczyć za te 15zł ;)

20.08.2017 18:17
1
odpowiedz
mikistroz
12
Legionista
9.0

Jedynka mocno przypadła mi do gustu, bo lubię bawić się mechanikami gier i korzystać w nich z wyobraźni tworząc samemu własne przygody przy użyciu narzędzi oferowanych przez gry. Umożliwiał to system nemezis. Dodawał unikalności do każdego przejścia gry, umożliwiał na zżycie z niektórymi wrogami no i tak jak wyżej pisałem kształtowanie personalnych historii. Osobiście nie czytałem ani nie oglądałem filmów Tolkiena, ale nie przeszkadzało mi to w rozgrywce. Z resztą, i tak dla mnie fabuła w tej grze służyła tylko do popychania akcji i wyjaśniania tego co robimy. Czyli wyrzynania orków.

Sam gameplay był przyjemny - walka i skradanie satysfakcjonujące no a finishery mięsiste, więc od dwójki oczekuję ulepszonego systemu nemezis, przynajmniej lekkiego dodania głębi rozgrywki, lepszej grafiki no i większej ilości zadań pobocznych.

13.09.2017 19:35
odpowiedz
AIDIDPl
98
PC-towiec

Nie wiem czy było, ale zwiastuny mega:

https://www.youtube.com/watch?v=9xRns_xQ0Tk

I śmieszna wersja:

https://www.youtube.com/watch?v=gHhGlmYZJAE

19.09.2017 02:43
odpowiedz
Dylexan
12
Chorąży

Przecież w tej grze nie ma praktycznie nic z Władcy Pierścieni... nie ma odwzorowanej mapy i lokacji, nie ma postaci ani tej samej fabuły. Nie ma nic, tylko jakieś wymyślone gówno na wzór i bezsensowne trzaskanie orków. No tak czy nie? Więc nie pojmuję takiego zainteresowania tą grą.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze