Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 października 2022, 14:48

autor: Jakub "Rozbo" Tarchała

Ten statek jest tak duży, że nawet Titanic zmieściłby się w nim cztery razy

Wonder of the Seas oficjalnie jest największym statkiem pasażerskim świata. Sądząc po rozmiarze i tonażu, można nazwać go małym miasteczkiem.

Źrodło fot. Royal Caribbean Group
i

Pływający czynnie od ponad czterech lat Symphony of the Seas był uważany za największy statek wycieczkowy w historii. W marcu 2022 roku tytuł ten przejął jego młodszy kuzyn z Karaibów o nazwie Wonder of the Seas – podobny w wymiarach, lecz ze zwiększonym dopuszczalnym tonażem.

Największy z braci, a także pogromca Titanica

Wonder of the Seas może pochwalić się tonażem brutto na poziomie 236 857 GT. Dla porównania, drugi w zestawieniu Symphony of the Seas może pochwalić się „tylko” 228 081 GT, a trzeci Harmony of the Seas to już „niższa półka” – 226 963 GT.

Dla lepszego zwizualizowania rozmiarów statku można powiedzieć, że Wonder of the Seas jest czterokrotnie większy niż słynny RMS Titanic pod względem objętości (jeśli na potrzeby obliczeń przyjmiemy, że oba statki są prostopadłościanami). „Praktyczne niezatapialny” statek miał 269 metrów długości, 28 metrów szerokości i 53 metry wysokości. Daje to objętość 436 296 metrów sześciennych – dla porównania „Cud mórz” ma 1 744 116 metrów sześciennych.

Małe miasteczko na wodzie

Lista najciekawszych faktów o Wonder of the Seas:

  • wycieczkowiec został zamówiony w 2016 roku przez Royal Caribbean Group – drugą co do wielkości spółkę linii wycieczkowych na świecie. Budowa statku zakończyła się w styczniu 2022 w stoczni Chantiers de l'Atlantique we Francji;
  • projekt pochłonął ok. 1,3 miliarda euro – to o 300 milionów euro więcej, niż wynosi koszt Harmony of the Seas i Symphony of the Seas.
  • „Cud mórz” ma 362 metry długości, 66 metrów szerokości oraz prawie 73 metry wysokości.
  • Cechą wyróżniającą Wonder of the Seas jest rekordowy tonaż brutto – 236 857 GT. Pozwala to pomieścić maksymalnie 6988 pasażerów i 2300 członków załogi.
  • Wycieczkowiec dziennie spala średnio aż 250 000 litrów oleju napędowego do nie tylko do zasilenia napędów, ale także wygenerowania energii elektrycznej oraz ciepła. Można go więc nazwać małym miasteczkiem na wodzie (choć niezbyt ekologicznym).
  • Statek ma 2867 kabin, ponad 30 restauracji, 4 strefy SPA, a także różnorodne inne atrakcje, m.in. kino 3D, boisko do tenisa i koszykówki, Bionic Bar (obsługiwany przez roboty) czy teatr wodny.
  • Ceny najtańszych rejsów zaczynają się od niecałych 900 euro za osobę w kabinie dwuosobowej.
Ten statek jest tak duży, że nawet Titanic zmieściłby się w nim cztery razy - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.