Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 stycznia 2023, 11:55

autor: Damian Miśta

Spotify, Deezer i inni skarżą się na Apple w liście do UE

Komisja Europejska otrzymała list od przedstawicieli siedmiu przedsiębiorstw i EPC w sprawie działań Apple, które nie sprzyjają zdrowej konkurencji. Temat ciągnie się od dłuższego czasu i mają na nim tracić przede wszystkim konsumenci.

Źródło fot. Unsplash | Laurenz Heymann.
i

Margrethe Vestager z Komisji Europejskiej otrzymała list od European Publishers Council (EPC) i siedmiu przedsiębiorstw powiązanych z m.in. branżą streamingową. Podpisani w nim przedstawiciele skarżą się na firmę Apple, która według ich oceny stosuje praktyki niesprzyjające zdrowej konkurencji.

Na liście można znaleźć znane nazwy, takie jak:

  • Spotify,
  • Deezer,
  • Proton,
  • Schibsted,
  • Basecamp,
  • France Digitale,
  • News Media Europe,
  • EPC.

Zwracający się do Komisji Europejskiej apelują o „szybką decyzję”. Przedstawiciele są zdania, że Apple wykorzystuje swoją „monopolistyczną” pozycję do narzucania „niesprawiedliwych ograniczeń wpływających na nasze biznesy”. Wyróżniono „kapryśne zmiany warunków współpracy”, wysokie prowizje dla twórców aplikacji czy tworzenie sztucznych przeszkód w komunikacji z klientami, w tym utrudnienia w dostępie do danych własnych użytkowników.

Spotify, Deezer i inni skarżą się na Apple w liście do UE - ilustracja #1
Komisja Europejska ma problem do rozwiązania. Źródło: Unsplash | Alexandre Lallemand.

Autorzy wiadomości proszą Komisję Europejską o wyegzekwowanie aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Apple miałoby zostać potraktowane priorytetowo w tej sprawie, by przedsiębiorstwo wywiązywało się z obowiązków wynikających z istniejącego prawa. UE ma również przyjrzeć się Apple m.in. w innych obszarach, jak komunikacja i handel.

UE ma do rozwiązania sprawę z Apple

W liście wspomniano, że zgłoszenie zastrzeżeń ma już dwa lata i nadal dochodzi do szkód po stronie konsumentów, chociaż w 2021 roku Komisja Europejska wysłała swoje uwagi do firmy z logo nadgryzionego jabłka odnośnie do funkcjonowania systemu powiązanego z App Store. Usługa Apple Music miała być na uprzywilejowanej pozycji przez wysokie opłaty dla innych firm streamingowych czy brak należytego informowania użytkowników o alternatywnych opcjach subskrypcji.

Spotify, Deezer i inni skarżą się na Apple w liście do UE - ilustracja #2
Spotify nie kryje się z niechęcią do działań Apple. Źródło: Unsplash | Thibault Penin.

Natomiast Spotify w październiku ubiegłego roku opublikowało wiadomość, w której przedstawiło swój punkt widzenia w sprawie dystrybucji audiobooków we współpracy z Apple. Przedsiębiorstwo uważa, że gigant z Cupertino stosuje skomplikowane zasady, które utrudniają działanie słuchaczom, autorom i wydawcom.

Spotify w nowym komunikacie przekazało, że niemal cztery lata temu złożyło skargę do Komisji Europejskiej w związku z działaniami Apple. Od tamtej pory miało się niewiele zmienić, popularna platforma strumieniowa zaś twierdzi wprost, że temat ciągnie się od długiego czasu, a zegar tyka ze względu na straty ponoszone przez konsumentów.

Spotify, Deezer i inni skarżą się na Apple w liście do UE - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej