Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 sierpnia 2022, 12:22

autor: Adam Adamczyk

Śpiew Janet Jackson zawieszał laptopy

Piosenka Janet Jackson powodowała zawieszanie się twardych dysków. Utwór został uznany za potencjalne zagrożenie.

źródło: YouTube | Janet Jackson

Awarie komputerów potrafią napsuć krwi użytkownikom, którzy często nie wiedzą, jak sobie z nimi radzić. Jednymi z najgorszych problemów są takie, których przyczyny nie są na pierwszy rzut oka wiadome. Niektóre z nich stają się anegdotami, tak jak historia o destrukcyjnym działaniu pewnego utworu Janet Jackson, który powodował awarie laptopów.

Janet vs laptopy

Jak donosi Raymond Chen, który opublikował niedawno interesujący post na blogu Microsoftu, dział wsparcia systemu Windows XP miał kiedyś nie lada problem z piosenką Rhytm Nation, śpiewaną przez Janet Jackson. Okazało się, że podczas jej odtwarzania dochodziło do awarii dysków twardych. Jakby tego było mało, problemy były zauważalne nie tylko na sprzęcie, który odtwarzał ten utwór, ale także na laptopach znajdujących się w bliskim sąsiedztwie źródła dźwięku. Po pewnym czasie okazało się, że kompozycja zawierała dźwięk o częstotliwości powodującej zawieszanie się twardych dysków, które działały z prędkością 5400 obrotów na minutę.

Problem został zażegnany

Dziś odtwarzanie Rhytm Nation nie wiąże się z ryzykiem dla komputerów głównie ze względu na to, że zdecydowana większość użytkowników laptopów posiada w nich dyski SSD. Problem rozwiązano również poprzez nałożenie w systemie Windows XP specjalnego filtra audio, który wykrywał i następnie neutralizował powodującą zagrożenie częstotliwość dźwięku w przypadku używania konkretnych dysków.

Jako ciekawostkę warto dodać także to, że piosenka Rhytm Nation została uznana przez organizację MITRE za potencjalne zagrożenie i określono ją mianem luki bezpieczeństwa z identyfikatorem CVE-2022-38392.

Śpiew Janet Jackson zawieszał laptopy - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Adam Adamczyk

Adam Adamczyk

Pisaniem zajmuję się zawodowo od 2013 roku i przez większość tego czasu współpracowałem z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuję się od dziecka, dlatego z czasem postanowiłem połączyć jedną z moich pasji z pracą. Tak w 2021 roku udało mi się dołączyć do Gry-Online.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuję się także informacjami stricte techowymi. Poza pracą interesuję się grą na gitarze, komponowaniem muzyki i sportami siłowymi.

więcej