Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 października 2022, 15:35

autor: Damian Miśta

RTX 4090 trafi do laptopów? Są plotki

Pojawiły się nieoficjalne doniesienia o kartach graficznych Nvidii, które zostaną przeznaczone do przenośnych komputerów. Wśród nich znajduje się wzmianka o nazwach i zapotrzebowaniu na energię.

Źródło fot. Pexels | Nana Dua.
i

Po debiucie serii RTX 4000 nie dostaliśmy od Nvidii potwierdzenia odnośnie do wypuszczenia na rynek mobilnych odpowiedników kart graficznych z tej rodziny. Z pomocą przychodzą jednak przecieki.

Co już wiemy?

Według nich, „zieloni” szykują pięć kart graficznych z serii RTX 4000, które docelowo zagoszczą w laptopach. Wśród dostępnych informacji znajdują się dane o nazwie marketingowej, kodzie katalogowym SKU, modelu procesora AD i poborze energii. Uporządkowaliśmy je w poniższej tabeli.

Nazwa marketingowa

RTX 4090

RTX 4080 Ti

RTX 4070

RTX 4060 Ti

RTX 4060

Nazwa kodowa (SKU)

X21-X11

X21-X9

X21-X6

X21-X4

X21-X2

Procesor graficzny

AD103

AD104

AD106

AD107

AD107

Maksymalny pobór mocy

175 W

175 W

140 W

Brak danych

Brak danych

Ceny kart graficznych Nvidii sprawdzisz tutaj

Źródłem doniesień jest informator posługujący się pseudonimem REHWK. Wzmianka o tym pojawiła się już wcześniej od harukaze5719, który przekazał w sierpniu o produkcji RTX-ów 4090, o czym pisaliśmy tutaj. Spodziewamy się od nich w najbliższej przyszłości wieści o zwykłej wersji (bez dopisku Ti) mobilnego RTX-a 4080.

A co z AMD?

Przy okazji wspomnimy o konkurencji. Na półkach sklepowych już niebawem mogą się pojawić notebooki wyposażone w mobilne Radeony RX 7000. Ponoć „czerwoni” przyniosą na rynek przenośnego sprzętu GPU o mocy porównywalnej do zwykłego RX-a 6950XT. Są to jednak na razie tylko pogłoski od innego „ujawniacza”, jakim jest Greymon55. Na doniesienia o m.in. specyfikacji przyjdzie nam poczekać. Według spekulacji premiera odbędzie się w 2023 roku.

RTX 4090 trafi do laptopów? Są plotki - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej