Przerwy w dostawie internetu powodują kolosalne straty

W ciągu roku z powodu celowego wyłączania internetu generowane są olbrzymie straty finansowe. Liderem w tej kwestii jest Rosja.

tech
Adam Adamczyk7 lipca 2022
25

źródło: Unsplash | Kelly Sikemma

Niemal każdy z nas codziennie korzysta z internetu i nawet najbardziej spokojnym użytkownikom naszego portalu zdarza się pewnie w złości rzucić jakimś soczystym „motyla noga”, kiedy połączenie z siecią zostanie nagle zerwane. Bez internetu nie może działać wiele firm, dlatego przerwy w jego dostawie potrafią być katastrofalne pod względem finansowym. Rządy niektórych krajów celowo organizują sieciowy blackout i choć powody takiego zachowania są różne, to efekt jest zawsze ten sam – straty finansowe.

Ile można stracić z powodu braku internetu?

Według raportu sporządzonego przez serwis Top10VPN, koszty zarządzonych przez rządy wyłączeń internetu w 2022 roku wyniosły światową gospodarkę ponad 10 miliardów dolarów. Liczba ta prawie podwaja straty finansowe z 2021 roku, a należy pamiętać, że minęło dopiero pół roku. Na czele tego niechlubnego zestawienia znajduje się Rosja ze stratami na poziomie 8,77 miliarda dolarów. Trwający w tym kraju blackout mediów społecznościowych rozpoczął się wkrótce po inwazji na Ukrainę i ma na celu ograniczenie pokojowych protestów i wolności prasy poprzez uniemożliwienie dostępu do Facebooka, Instagrama i Twittera.

W tym roku Top10VPN śledziło tego typu blokady internetu w 16 krajach, mierząc koszty dzienne wyłączenia, wynoszące od setek tysięcy w Pakistanie do setek milionów w Rosji.

Powody wyłączenia internetu

Przerwy w dostawie internetu powodują kolosalne straty - ilustracja #1
Źródło: Unsplash | Leon Seibert

Rządy wielu krajów pozbawiają obywateli internetu z różnych powodów. Najczęściej spotykaną przyczyną w ostatnim czasie jest cenzura prowadzona przez Rosję. Co ciekawe, w Sudanie, Syrii czy Algierii dochodziło to chwilowych przerw w dostępie do sieci, które miały uniemożliwić studentom ściąganie na egzaminach. Za każdym razem chodzi więc o to, aby pozbawić użytkownika dostępu do informacji, co zwłaszcza w obliczu problemów ekonomicznych może służyć niektórym rządom jako skuteczna metoda cenzury.

W 2022 roku rządy 12 z 16 krajów śledzonych przez Top10VPN stosowały tego typu metody wyłączenia internetu, aby uniemożliwić udostępnianie filmów z pokojowych protestów. Pięciodniowy blackout internetowy w Kazachstanie cenzurował obywateli protestujących przeciwko brakom paliwa, a okresy blokady w tym czasie ograniczały dostęp do sieci na pełne 24 godziny. W Myanmarze i Etiopii przerwy w dostępie do internetu służyły do cenzurowania wystąpień antywojennych w ostatnich dwóch latach.

POWIĄZANE TEMATY: tech Internet przeglądarki

Adam Adamczyk

Adam Adamczyk

Pisaniem zajmuje się zawodowo od 2013 roku. W 2021 roku dołączył do GRYOnline.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuje się informacjami stricte technologicznymi. Współpracował z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuje się od dziecka. Poza tym jego zainteresowania obejmują grę na gitarze, komponowanie muzyki oraz sporty siłowe.

Asus ROG Ally Z1 vs Z1 Extreme. Co je różni?

Asus ROG Ally Z1 vs Z1 Extreme. Co je różni?

iPhone 15 vs iPhone 15 Pro. Opisujemy największe różnice

iPhone 15 vs iPhone 15 Pro. Opisujemy największe różnice

Patrząc na cenę i specyfikację tego modelu, nie dziwi mnie, że Motorola jest królową smartfonów

Patrząc na cenę i specyfikację tego modelu, nie dziwi mnie, że Motorola jest królową smartfonów

ASUS ROG Ally dostał bardzo ważną aktualizację, nowa funkcja może dodać sporo klatek w grach

ASUS ROG Ally dostał bardzo ważną aktualizację, nowa funkcja może dodać sporo klatek w grach

Nowe karty graficzne AMD użyją „wolnej” pamięci, to spore rozczarowanie

Nowe karty graficzne AMD użyją „wolnej” pamięci, to spore rozczarowanie