Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 grudnia 2022, 13:00

PC za 13 tys. zł niemal wyrzucony przez gracza za drobny błąd

Komputery to dość skomplikowane urządzenia i przez to podatne na działanie Prawa Murphy’ego. PC złożony przez jednego z graczy przez drobne niedopatrzenie stał się źródłem frustracji.

Źródło fot. Jose G. Ortega Castro / Unsplash
i

Oto historia, która dowodzi, że komputery stacjonarne mogą sprawić kłopoty nawet konstruktorom posiadającym trochę wiedzy i doświadczenia. Jeden niewielki błąd może wywołać wielką frustrację. Takich wrażeń doświadczył jeden z użytkowników serwisu Reddit i podzielił się ich opisem – jego post można potraktować jako ostrzeżenie.

RTX 3080 Ti i czarny ekran w grze

Gracz o redditowym nicku „Randersen1214” zakupił w sklepie Amazon zestaw PC do samodzielnego złożenia. Wpis zawiera listę podzespołów – znajdziemy na niej procesor Intel i7-12700K, 32 GB pamięci RAM Corsair i płytę główną MSI Z690. Najdroższym elementem zestawu jest karta graficzna GeForce RTX 3080 Ti, energię potrzebną do działania zapewnia 850-watowy zasilacz firmy Corsair, a oprogramowanie stanowi Windows 11. Szacunkowa wartość takiego komputera to obecnie ponad 13. tys zł.

Na początku wszystko działało poprawnie. Użytkownik zainstalował na nowym komputerze gry Final Fantasy VII Remake i Assassin's Creed: Odyssey. Spędził na graniu jakiś czas, jednak nie można powiedzieć, by był zapalonym graczem, więc komputer nie służył mu tylko w tym celu. Gdy po dwóch miesiącach chciał wrócić do jednej z gier, przywitał go czarny ekran.

Komputer w losowych porach po prostu odcinał obraz i nie dało się z niego normalnie korzystać. Gracz zaczął więc szukać metod rozwiązania problemu. Przebrnął przez kilka reinstalacji gry, sterowników graficznych, postanowił nawet wyczyścić całą zawartość dysku i zainstalować wszystko na nowo.

Proste rozwiązanie problemu

Po pierwsze: sprawdź zasilanie. – autor

Niestety nic nie pomogło – nadal witał go czarny ekran przy próbie uruchomienia gry. Na jego szczęście, zanim w akcie desperacji wyrzucił sprzęt za okno, sprawdził kable zasilania. Okazało się, że jedna z wtyczek zasilających kartę graficzną nie jest dopchnięta do końca i nie zwiera styków prawidłowo. Po szybkiej „naprawie” wszystko wróciło do normy – Randersen1214 mógł znów oddać się rozgrywce. Pamiętajcie – zasilanie karty to warta uwagi rzecz (w szczególności dla posiadaczy RTX 4090).

Najlepsze kart graficzne znajdziesz na Allegro

PC za 13 tys. zł niemal wyrzucony przez gracza za drobny błąd - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej