Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 września 2022, 18:00

autor: Kamil Cuber

Nowa konsola zapowiedziana, do gry wchodzi Logitech

Logitech we współpracy z Nvidią oraz Microsoftem zaprezentował przenośną konsolę do gier G CLOUD.

Źródło fot. powyżej: Logitech.

Do tej pory na rynku urządzeń przenośnych z możliwością uruchamiania gier przeznaczonych na komputery osobiste niezaprzeczalnie królował Steam Deck. Jak się jednak okazuje, już niedługo pozycja produktu od Valve będzie zagrożona, gdyż dzisiaj na scenie pojawił się nowy gracz, Logitech, ze swoją przenośną konsolą G CLOUD, oferującą rozgrywkę w 1080p oraz 60 Hz.

Nowa konsola zapowiedziana, do gry wchodzi Logitech - ilustracja #1
Niska waga urządzenia na pewno ułatwi grę wielu osobom korzystającym z konsoli w podróży. Źródło: Logitech.

G CLOUD a Steam Deck

Główną różnicą między G CLOUD a Steam Deckiem jest sposób wyświetlania gier. Logitech, w przeciwieństwie do niektórych innych producentów, nie postawił na generowanie obrazu przez samo urządzenie, lecz zdecydował się na strumieniowanie gier. Takie podejście umożliwiło znaczne ograniczenie poboru energii, dzięki czemu konsola umożliwi rozgrywkę na baterii przez aż do 12 godzin. Tak opisuje to wiceprezes oraz główny menadżer firmy Logitech, Ujesh Desai:

Chcieliśmy rzucić sobie wyzwanie zbudowania urządzenia, które byłoby idealnie zoptymalizowane pod kątem grania w chmurze. Oznaczało to precyzyjną kontrolę – podobną do wysokiej klasy kontrolera Xbox – duży ekran HD, niesamowitą żywotność baterii i lekką konstrukcję, dzięki czemu gracze mogą cieszyć się długimi sesjami grania bez żadnych kompromisów.

Rozubudowany katalog gier

Cechą wyróżniającą nową konsolę jest bogaty wybór gier. Można będzie na niej uruchomić wszystkie tytuły pochodzące z usług Xbox Game Pass Ultimate oraz Nvidia GeForce NOW. Co warto dodać, urządzenie umożliwi streamowanie nie tylko poprzez wcześniej wspomniane aplikacje, ale również lokalnie, przez udostępnianie obrazu pochodzącego z konsol Microsoftu. Przy okazji warto też zaznaczyć, że gracze będą mieli dostęp do gier z własnej kolekcji na Steamie, które można ograć przy pomocy usługi Steam Link.

Nowa konsola zapowiedziana, do gry wchodzi Logitech - ilustracja #2
G CLOUD ze względu na swój kształt przypominający konsolę Steam Deck powinien przypaść do gustu użytkownikom urządzenia od Valve. Źródło: Logitech.

Jak się jednak okazuje, konsola nie ograniczy się jedynie do gier przygotowanych dla komputerów osobistych. Dzięki obsłudze aplikacji Google Play będzie możliwe również instalowanie aplikacji przeznaczonych na rynek mobilny.

Specyfikacja konsoli

Konsola G CLOUD została wyposażona w:

  • siedmiocalowy wyświetlacz IPS z możliwością odtwarzania obrazu w 1080p i 60 Hz;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 720G;
  • głośnik stereo, napędzany przez „inteligentny wzmacniacz”, zapewniający „czyste odtwarzanie”;
  • mikrofon stereo z funkcją redukcji echa i tłumienia szumów za pomocą wysokiej jakości kodeka i DSP;
  • obsługę Wi-Fi 2x2 MIMO, 802.11a/b/g/n/ac, 2.4 GHz / 5 GHz.
Nowa konsola zapowiedziana, do gry wchodzi Logitech - ilustracja #3
Zdjęcie nowej konsoli wraz ze słuchawkami dla skali.

Nową konsolę można zakupić w preorderze w cenie 299 dolarów (ok. 1800 zł z VAT) w oficjalnym sklepie firmy Logitech. Potem koszt G CLOUD wzrośnie do 349 dolarów (ok. 2100 zł z VAT).

Nowa konsola zapowiedziana, do gry wchodzi Logitech - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.