Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 stycznia 2023, 15:30

autor: Damian Miśta

Legendarny producent rzuca chipowe wyzwanie TSMC

Tokijski Rapidus we współpracy z przedsiębiorstwem IBM podejmie rękawicę przeciwko TSMC i rozpocznie produkcję chipów w litografii 2 nm w 2025 r. Japoński model biznesowy ma być bardziej indywidualny względem panującego u Tajwańczyków.

Źródło fot. Unsplash | Vishnu Mohanan.
i

Amerykański IBM i japoński Rapidus planują w pierwszej połowie 2025 roku rozpocząć produkcję prototypowych chipów wykonanych w technologii 2 nm. Miałby być to owoc współpracy rozpoczętej pomiędzy obiema firmami w grudniu ubiegłego roku w ramach walki z tajwańskim TSMC na tym polu.

Dyrektor generalny Rapidusa Atsuyoshi Koike przekazał w wywiadzie udzielonym dla Nikkei Asia, że wymieniony termin jest konieczny w celu udanej konfrontacji z TSMC i masowego wytwarzania nowoczesnych chipów 2 nm jeszcze przed 2030 r., chociaż IBM już w 2021 r. wykonał pierwszy taki układ scalony na świecie. Z drugiej strony gigant z terenu Republiki Chińskiej zaplanował rozpoczęcie ich pełnej produkcji w 2025 r.

Legendarny producent rzuca chipowe wyzwanie TSMC - ilustracja #1
IBM jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw informatycznych. Źródło: Unsplash | Carson Masterson.

Nowe półprzewodniki stanowią wyzwanie dla inżynierów z powodu różnic w architekturze ze względu na ich przewidywane zastosowanie w superkomputerach i sztucznej inteligencji. Mimo to Rapidus w porównaniu z TSMC i Samsungiem planuje stosować bardziej indywidualne podejście dla swoich klientów niż ilościowe, wraz z proponowaniem im krótszych terminów przeznaczonych na realizację zamówień. Rozważana jest też koncepcja, w myśl której ten producent miałby zajmować się wytwarzaniem wyłącznie droższych i bardziej zaawansowanych chipów.

Rapidus jest tokijskim przedsiębiorstwem wspieranym przez japoński rząd. Zostało założone w ubiegłym roku przy współpracy ośmiu firm, takich jak Toyota, Sony, NTT, Denso, Kioxia, SoftBank, MUFG Bank czy NEC. Łączącym je celem jest rywalizacja na rynku półprzewodników w zakresie produkcji chipów 2 nm.

  1. Oficjalna strona internetowa TSMC
  2. Oficjalna strona internetowa IBM
  3. Oficjalna strona internetowa Rapidusa
Legendarny producent rzuca chipowe wyzwanie TSMC - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej