Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 października 2022, 13:25

Laserowa broń przeciwko insektom, brzmi jak postrach komarów

Likwidacja owadów z wykorzystaniem lasera – taki pomysł wykorzystuje urządzenie skonstruowane przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu.

Źródło fot. LaserWorld / Unsplash
i
W SKRÓCIE:
  • Urządzenie opracowane przez naukowców likwiduje owady, strzelając do nich wiązką lasera.

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Heriot-Watt w Edynburgu opracowali nowy sposób na walkę z insektami. Zamiast stosować szkodliwe pestycydy lub organizować polowania z muchołapką zatrudnili do pracy sztuczną inteligencję i lasery.

Laserem w karalucha

W swojej opublikowanej pracy opisują zestaw, który składa się z lasera, kamer i niewielkiego komputera. Jego oprogramowanie wykorzystuje uczenie maszynowe, by rozpoznawać insekty i nakierowywać na nie laser.

Laserowa broń przeciwko insektom, brzmi jak postrach komarów - ilustracja #1
Nowy sposób walki z insektami opracowany przez brytyjskich naukowców. Źródło: Ildar Rakhmatulin, Mathieu Lihoreau i Jose Pueyo
  • Podstawowym elementem systemu jest jednostka główna (3) – mikrokomputer Jetson Nano z procesorem ARM Cortex-A57 i układem graficznym Nvidia Maxwell (128 rdzenie CUDA). Jego oprogramowanie wykorzystuje uczenie maszynowe.
  • Urządzenie zawiera dwie kamery (2), dzięki którym jednostka główna widzi otoczenie i może ocenić odległość od celu.
  • Twórcy podczas doświadczeń używali trzech typów lasera (4) o mocy do 1,6 W i barwach – niebieskiej, czerwonej i podczerwonej.
  • Kolejnym elementem zestawu jest optyka, kierująca wiązką lasera (6). W tej roli został użyty galwanometr (5) – magnetoelektryczne urządzenie, reagujące ruchem na zmianę natężenia prądu, w tym przypadku obrotem niewielkiego lustra.
  • Urządzenie zostało przetestowane na karaluchach i wykazało się dobrą skutecznością.
  • Co ciekawe, laser można tak ustawić, by ogłuszał insekty lub je zabijał. Przypomina to w działaniu broń Ronona Dexa z serialu Gwiezdne Wrota.

Naukowcy nie zamierzają sprzedawać swojego wynalazku. Zamiast tego możliwe jest samodzielne skonstruowanie urządzenia, bazując na szczegółowych opisach ich pracy. Twórcy ostrzegają jednak – laser może być niebezpieczny dla oczu.

Laserowa broń przeciwko insektom, brzmi jak postrach komarów - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej