Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 stycznia 2022, 13:25

Flagowa karta graficzna Intela przetestowana. Wynik na poziomie RTX 3070 Ti

W sieci zauważono jeden z pierwszych benchmarków topowej karty graficznej Intela. ARC 512EU może okazać się mocniejszy nawet od GeForce RTX 3070 Ti, jeśli wierzyć wynikom tego testu.

W SKRÓCIE:
  • karta graficzna Intel ARC 512EU może być mocniejsza od GeForce RTX 3070 Ti – sugeruje to wynik benchmarku.

Jak dotąd, dobierając wydajną kartę graficzną do komputera dla gracza, mogliśmy przeglądać oferty „zielonych” i „czerwonych”, czyli odpowiednio Nvidii i AMD. Niedługo do tego duetu dołączy trzeci producent – Intel. Układy „niebieskich” noszą nazwę ARC, a pierwsza ich generacja ma nosić nazwę Alchemist. Dostępnych będzie kilka modeli, a najmocniejszy 512EU – jak wynika z przecieku benchmarkumoże być mocniejszy od GeForce RTX 3070 Ti.

Najlepsze oferty kart graficznych w serwisie Allegro

Na stronie SiSoftware pojawił się wynik testów karty graficznej Intela. Bohaterem jest najmocniejszy model z gamy, wyposażony w 16 GB pamięci GDDR6. Wskazywane 12,8 GB to prawdopodobnie błąd alokacji. Intel ARC 512EU osiągnął w teście 9017,52 Mpix/s, co jest wartością większą od rezultatu RTX 3070 Ti (8369,51 Mpix/s).

Flagowa karta graficzna Intela przetestowana. Wynik na poziomie RTX 3070 Ti - ilustracja #1
Test układu graficznego Intel ARC 512EU. Źródło: SiSoftware / VideoCardz

W testach zmiennoprzecinkowych poczwórnej i podwójnej precyzji lepszy okazał się Intel, podczas gdy RTX 3070 Ti punktuje go w testach pojedynczej (FP32) i połowicznej precyzji (FP16). Testowana karta działała z zegarem 2,1 Ghz, na platformie Coffee Lake-S i pod kontrolą Windowsa 11. Benchmark potwierdza też, że ARC 512EU posiada 512 rdzeni i 4096 jednostek wykonawczych.

Flagowa karta graficzna Intela przetestowana. Wynik na poziomie RTX 3070 Ti - ilustracja #2
Możliwy wygląd kart Intel ARC – render 3D na podstawie zdjęć z wycieku. Źródło: Moore’s Law Is Dead

Karty graficzne ARC miały pojawić się w sprzedaży w pierwszym kwartale 2022 roku. Jednak oficjalna data została niedawno edytowana na stronie Intela. Określenie „pierwszy kwartał” („Q1”) znikło, pozostawiając tylko pewność co do roku 2022. Opóźnienie może spowodować, że ARC Alchemist będziemy mogli kupić dopiero w drugim kwartale tego roku.

Karty graficzne Intela najprawdopodobniej pojawią się na sklepowych półkach z opóźnieniem.

Flagowa karta graficzna Intela przetestowana. Wynik na poziomie RTX 3070 Ti - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.