Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 kwietnia 2022, 14:43

Funkcja alarmowa w iPhonie uratowała życie snowboardzisty

Funkcja alarmowa iPhone'a okazała się bardzo przydatna, gdy brytyjski snowboardzista znalazł się w niebezpiecznej sytuacji.

Źródło: oficjalna strona firmy Apple.

Urządzenia mobilne oferują wiele funkcji, choć można się zastanawiać nad użytecznością części z nich. Inna sprawa, gdy mogą one uratować życie. Tak było w przypadku Tima Blakeya, który przeżył dzięki iPhone’owi.

Sprawdzone oferty na iPhone’y

Brytyjczyk miał doświadczenie w samotnych wyprawach snowboardowych. Jednak nawet 17 lat na stokach na nic się zdało, gdy w trakcie ostatniego pobytu w szwajcarskich Alpach wpadł do lodowej szczeliny (via New York Post).

Blakey zdołał wezwać pomoc dzięki funkcji, która umożliwia zadzwonienie na europejski numer ratunkowy 112 poprzez pięciokrotne szybkie naciśnięcie bocznego przycisku iPhone’a. Urządzenie zaczyna też wysyłać informacje na temat obecnej lokalizacji. Przydaje się to, gdy – tak jak w sytuacji Blakeya – kapiąca na ekran woda utrudnia wybranie numeru, a zaledwie 3% zasilania baterii nie daje dużo czasu na wezwanie pomocy.

iPhone pozwala wykonać połączenie alarmowe z pominięciem samodzielnego wybierania numeru ratunkowego:

  1. iPhone 8 i nowsze: przytrzymaj boczny przycisk razem z jednym z przycisków głośności aż do pojawienia się suwaka SOS, a następnie przeciągnij go, by zadzwonić. Alternatywą jest przytrzymanie obu przycisków, co spowoduje rozpoczęcie odliczania. Jeśli ich nie puścimy, urządzenie zadzwoni pod numer alarmowy.
  2. W przypadku iPhone’ów 7 i starszych modeli: szybko klikamy boczny przycisk pięć razy i przesuwamy suwak SOS, gdy pojawi się na ekranie.

Źródło: Tim Blakey na Instagramie.

Brytyjczyk poinformował o sprawie jakiś czas później we wpisie na Instagramie, do którego załączył zdjęcie jednego ze szwajcarskich ratowników, którzy przyszli mu z pomocą. Obiecał też zrezygnować z samotnych wypraw snowboardowych.

Funkcja alarmowa w iPhonie uratowała życie snowboardzisty - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.