Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 stycznia 2022, 15:39

autor: rassi

Fortnite na iPhone'ach i iPadach dzięki GeForce NOW

Usługa streamowania gier w chmurze od Nvidii zostanie rozszerzona o możliwość sterowania dotykiem. Pierwszym tytułem, który pozwoli sprawdzić, jak będzie wyglądało to w praktyce, ma być Fortnite. Zamknięta beta zostanie udostępniona posiadaczom urządzeń mobilnych z Androidem i iOS-em.

Po wielu perturbacjach Fortnite powróci, w ramach gamingu w chmurze GEFORCE NOW, na smartfony i tablety z „nadgryzionym jabłuszkiem”. Rozgrywka będzie jednak transmitowana za pośrednictwem przeglądarki Safari. W przypadku sprzętu z systemem Android konieczne będzie pobranie dedykowanej aplikacji GeForce NOW. W obu przypadkach NVIDIA chce przetestować sterowanie za pomocą dotyku. W tym celu już teraz „zieloni” otworzyli możliwość rejestrowania się do zamkniętej bety, Aby zapisać się na listę oczekujących, wystarczy przejść pod ten link. Warunkiem koniecznym jest wcześniejsza rejestracja na platformie GEFORCE NOW. Dobrą wiadomością jest to, że szansę na udział w testach mają również osoby korzystające z darmowej wersji serwisu.

W chwili startu bety GeForce NOW będzie jedyną opcją, aby właściciele urządzeń Apple mieli okazję rywalizować w Fortnite. Produkcja została bowiem usunięta ze sklepu App Store. Więcej na ten temat przeczytacie w ramce poniżej. Natomiast na urządzeniach przenośnych z systemem Android zmieni się to, że do sterowania grami w chmurze nie będzie już trzeba korzystać wyłącznie z kontrolera.

Fortnite na iPhoneach i iPadach dzięki GeForce NOW - ilustracja #1
Wprowadzenie kolejnego sposobu sterowania w GeForce NOW, to krok w dobrym kierunku.

EPIC GAMES KONTRA APPLE – JEŚLI NIE WIADOMO, O CO CHODZI, TO CHODZI O…

Wszystko zaczęło się od tego, że pewnego dnia Fortnite zniknął z App Store. Jak się później okazało, za decyzją tą stało wprowadzenie w sieciowej strzelance sposobu płatności, za którego sprawą cała kasa trafiała do Epic - pieniądze omijały firmę Apple. Gracze z pewnością byli zadowoleni z takiego obrotu sprawy, bo ceny wirtualnych dóbr zostały obniżone. Jabłuszko twierdziło jednak, że cała akcja łamie regulamin App Store i w efekcie usunęło grę ze swojej platformy. No i się zaczęło… Epic Games postanowił rozwiązać konflikt na drodze sądowej.

Po długich miesiącach walki prawników obu firm ciężko wskazać jednoznacznego zwycięzcę. W zasadzie to obaj giganci są stratni. Wyrokiem sądu Apple musi wprowadzić zmiany w polityce App Store i zezwolić na zewnętrzne sposoby płatności zarówno w grach, jak i aplikacjach. Przypominamy, że przed decyzją sądu firma pobierała aż 30% prowizji od wszystkich transakcji. Straty mogą być więc olbrzymie. To bynajmniej nie koniec całej historii. Kara spadła także i na Epic Games. W wyroku sądu czytamy, że firma ma bezzwłocznie wypłacić Apple 30% zysków wypracowanych przez Fortnite w czasie, gdy Epic korzystał z alternatywnej formy płatności na urządzeniach z iOS i iPadOS. Jest jeszcze najważniejsza dla samych graczy kwestia. Wymiar sprawiedliwości uznał, że Apple nie ma obowiązku przywracania Fortnite do App Store. I faktycznie, strzelanka w dalszym ciągu nie jest w nim dostępna, ale od czego jest GeForce NOW!

Testy, jak informuje sama NVIDIA, mają na celu sprawdzić wydajność serwerów, jakość oprawy graficznej oraz właśnie nowy sposób kontrolowania postaci. Prace nad wprowadzeniem dotykowej wersji Fortnite na urządzeniach mobilnych działającej w ramach gamingowej chmury były prowadzone w ścisłej współpracy z Epic Games, czyli twórcami wielkiego hitu.

Już teraz wiadomo, że w przyszłości ma pojawić się wiele gier z zaimplementowanym dotykowym sterowaniem. Istnieje spora szansa, że w pierwszej kolejności będą to produkcje bazujące na Unreal Engine 4. Część z nich już teraz korzysta z funkcji dotykowych na urządzeniach z Windowsem. Aktywowanie ich na mobilnym sprzęcie nie powinno więc wymagać wiele pracy.

Czwartek z GEFORCE NOW – 13/01/2022

Jako że mamy czwartek do usługi trafiają nowe pozycje. W tym tygodniu lista przedstawia się tak:

  1. The Anacrusis (Steam, Epic)
  2. Supraland: Six Inches Under (Steam)
  3. Ready or Not (Steam)
  4. Galactic Civilizations III (Epic)
Fortnite na iPhoneach i iPadach dzięki GeForce NOW - ilustracja #2
Jeśli bardziej od rywalizacji w trybie multiplayer wolisz współpracę ze znajomymi, powinieneś zainteresować się The Anacrusis.

ZASTRZEŻENIE

Materiał powstał we współpracy z firmą Nvidia.