Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 października 2022, 19:50

autor: Damian Miśta

Elon Musk zaprezentował nowego robota; władzy nad światem raczej nie przejmie

Na wydarzeniu AI Today zaprezentowano prototyp robota Tesli - Optimusa. Maszyna chodziła, machała do widowni. Znamy przewidywaną cenę i szczegóły dotyczące tej kontrukcji.

Źrodło fot. Tesla
i

Tesla zorganizowała wydarzenie AI Day, na którym w końcu zaprezentowała prototypy swoich humanoidalnych robotów, a nie aktorów w przebraniu. „Brzydki” Optimus potańczył, a „ładny” niemal upadł. Mimo to, zgodnie z obietnicą Elona Muska – było nawet imponująco.

Na scenie przed widownią pojawił się prototyp robota Optimusa. Wykonał kilka powolnych ruchów do przodu, a następnie pomachał do publiczności. Po chwili pokazał więcej możliwości swoich rąk poprzez podniesienie ich do góry i samodzielnie opuścił scenę. Odbyło się to bez lin wspomagających, które pomagałyby mu w utrzymywaniu równowagi. Natomiast według pokazanego nagrania wraz z nimi jest w stanie przenosić pudełka, podlewać kwiatki konewką czy ładnie układać rzeczy przemysłowe.

Elon Musk zaprezentował nowego robota; władzy nad światem raczej nie przejmie - ilustracja #1
Potrzebna była pomoc. Źródło: Tesla.

Nie był to jednak produkt mający pojawić się na wystawie sklepowej. Po całkiem udanym pokazie widzowie mogli zobaczyć jego „niemal gotowego” do produkcji powabnego, ale niezgrabnego brata, który potrzebował asysty trzech osób – chociaż już sam pokazał ruchy kończyn, np. operował rękoma w celu przywitania się z innymi. Pomimo to Musk optymistycznie stwierdził, że opanuje poruszanie się bez pomocy w ciągu kilku tygodni. Pokazany przykład jest jakoby we wczesnej wersji i powstał w sześć miesięcy z wykorzystaniem „siłowników pochodzących z półek”.

Elon Musk zaprezentował nowego robota; władzy nad światem raczej nie przejmie - ilustracja #2
Specyfikacja techniczna. Kolor pomarańczowy to mechanika (siłowniki), a niebieski reprezentuje elektronikę. Źródło: Tesla.

Sam robot składa się z 28 takich urządzeń wykonawczych. Napędza go umiejscowiona w torsie zintegrowana z elektroniką bateria 2,3 kWh o napięciu 52 V. Jego „mózgiem” położonym blisko głowy została płytka PCB, która m.in. obsługuje technologie bezprzewodowe (Wi-Fi, LTE) czy wykorzystuje AI i czujniki Tesli (samochodowe). Na prezentacji porównano również auto elektryczne z gwiazdą występu oraz przekazano więcej szczegółów o działaniu np. jego stawów. Odpowiadano też na pytania gości.

Elon Musk zaprezentował nowego robota; władzy nad światem raczej nie przejmie - ilustracja #3
Tak się zmieniał koncept. Źródło: Tesla.

Optimus będzie dostępny w ciągu trzech-pięciu lat, a jego cena wyniesie „prawdopodobnie mniej niż 20 000 dolarów” (ok. 98 tysięcy zł). Prototyp Tesli, w przeciwieństwie do robota z sierpniowej prezentacji Cyber One od Xiaomi, nie wykazał się pełną samodzielnością ani nic nie powiedział. Nadal jednak projekt Muska zapowiada się ciekawie i daje nadzieję na efektywną przyszłość.

  1. Oficjalna strona internetowa Tesli
Elon Musk zaprezentował nowego robota; władzy nad światem raczej nie przejmie - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej