Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 stycznia 2023, 15:07

Dobre obudowy do komputera do 500 zł

Kupno obudowy do komputera potrafi być nie lada wyzwaniem. Wszak w dużej mierze będzie ona użytkowana przez kilka lat i powinna zapewnić możliwość modernizacji umieszczonych w niej podzespołów.

Źródło fot. Genesis
i

Podczas składania komputera większość użytkowników zwraca uwagę głównie na najważniejsze podzespoły. Procesor, karta graficzna i płyta główna są kluczowymi częściami zestawu, jednak nie oznacza to, że reszta komponentów powinna być traktowana po macoszemu.

Mowa tutaj przede wszystkim o obudowie, która pełni niezwykle istotną rolę. To właśnie w niej umieszczone zostaną wszystkie potrzebne podzespoły. Jednak jej kupno potrafi przyprawić o ból głowy. W dużej mierze spowodowane jest to dużą liczbą dostępnych na rynku modeli, z których każdy cechuje się inną specyfikacją.

Dobrze więc wybrać sprzęt, który oprócz odpowiedniego wyglądu, charakteryzował się będzie odpowiednią funkcjonalnością, a co najważniejsze, dobrymi możliwościami wentylacji. Nikt przecież nie chce, żeby zamontowane w obudowie podzespoły nie były odpowiednio chłodzone. Aby pomóc niezdecydowanym, przygotowaliśmy zestawienie obudów, które poradzą sobie z powyższym zadaniem.

Genesis Irid 505 V2

Dobre obudowy do komputera do 500 zł - ilustracja #1

Pierwsza propozycja to odświeżona wersja niezwykle udanej obudowy Genesis Irid 505. Producent zdecydował się na ewolucję znanych mu rozwiązań. Wszak jeśli coś udało się za pierwszym razem, po co to zmieniać?

Obudowa ma zainstalowane dwa wentylatory, które działają z prędkością 1300 obrotów na minutę. Dodatkowo producent umieścił cztery kolejne sloty, w których użytkownicy mogą zamontować samodzielnie dokupione „wiatraczki”. Poza tym wygląd Genesisa Irid 505 V2 docenią przede wszystkim osoby, które stawiają na minimalizm. Nie ma bowiem w tym przypadku żadnego oświetlenia RGB.

Całość okraszona została czarnym kolorem, jednak nie oznacza to, że obudowa jest nudna i niezbyt miła dla oka. Firma zdecydowała się na zastosowanie w pełni meshowego frontu, a także bocznego okna wykonanego z hartowanego szkła. Co więcej, wnętrze Genesis Irid 505 V2 jest dobrze rozplanowane, dzięki czemu nawet początkujący użytkownik nie powinien mieć problemów ze złożeniem swojego komputera. Cieszy przede wszystkim duża liczba otworów na kable, dzięki czemu ich ukrycie jest niezmiernie łatwe.

W chwili pisania tekstu obudowa kosztowała 289 złotych.

Obudowę Genesis Irid 505 V2 kupisz tutaj

Cooler Master MasterBox NR200P

Dobre obudowy do komputera do 500 zł - ilustracja #2

Coraz więcej konsumentów sięga po miniaturowe obudowy do swoich komputerów. Dlatego też prezentowany Cooler Master MasterBox NR200P znalazł oddane grono odbiorców. Ze względu na niewielki rozmiar obudowa ta pozwala na zamontowanie płyt głównych w standardach mini-ITX oraz mini-DTX.

Kompaktowość nie oznacza, że wnętrze nie pomieści większych kart graficznych. Producent zadbał, żeby nie było żadnych problemów z montażem wydajnej konfiguracji przeznaczonej do gier. Co więcej, w Cooler Master MasterBox NR200P znajduje się aż siedem miejsc na wentylatory. Z pewnością pozwoli to na odpowiednie chłodzenie zamontowanych podzespołów.

Jedynym dość sporym mankamentem może być obsługa tylko mniejszych zasilaczy SFX / SFX-L, które nie należą do zbyt popularnych.

W chwili pisania tekstu obudowa kosztowała 449 złotych.

Obudowę Cooler Master MasterBox NR200P kupisz tutaj

Corsair iCUE 220T RGB

Dobre obudowy do komputera do 500 zł - ilustracja #3

Obudowa, która spodoba się fanom podświetlenia RGB. Corsair iCUE 220T wyposażony jest w trzy fabrycznie zamontowane wentylatory i oferuje możliwość umieszczenia maksymalnie sześciu „wiatraków”.

Nie jest to jedyna zaleta, ze względu na którą powinno się rozważyć kupno tej „wieży”. Przede wszystkim model ten zapewnia przemyślaną konstrukcję, dzięki której we wnętrzu zachodzi bardzo dobra cyrkulacja powietrza. Duża w tym zasługa zastosowania specjalnych filtrów – za ich sprawą wentylatory mają dostęp do chłodnego powietrza spoza obudowy.

Jak można się domyślić, zapewnia to niskie temperatury zamontowanych podzespołów. Corsair iCUE 220T RGB gwarantuje sporo miejsca, co pozwoli na umieszczenie płyt głównych w formacie ATX, Micro ATX oraz Mini ITX.

W chwili pisania tekstu obudowa kosztowała 439 złotych.

Obudowę Corsair iCUE 220T RGB kupisz tutaj

SilentiumPC Signum SG1Q Evo TG ARGB

Dobre obudowy do komputera do 500 zł - ilustracja #4

Ładna, niedroga i, co najważniejsze, funkcjonalna. Tak w skrócie można opisać obudowę SilentiumPC Signum SG1Q Evo TG ARGB. Jest to kolejna propozycja na naszej liście, która spodoba się zwolennikom „świecidełek”. Zadba o to zabudowany panel z charakterystycznym wzorem płynącego strumienia kolorów.

Konstrukcja pozwala na złożenie wydajnego komputera z płytą główną formatu ATX i topowymi kartami graficznymi. Standardowe wyposażenie obejmuje dwa wentylatory w rozmiarze 120 mm. Użytkownicy, którym fabryczne „wiatraki” nie wystarczą, mogą dołożyć kolejnych sześć. Jednocześnie producent przewidział miejsce na zintegrowany system chłodzenia cieczą All-In-One.

W chwili pisania tekstu obudowa kosztowała 419 złotych.

Obudowę SilentiumPC Signum SG1Q Evo TG ARGB kupisz tutaj

Krux Astral

Dobre obudowy do komputera do 500 zł - ilustracja #5

Jest to jedna z najczęściej wybieranych obudów do budżetowych zestawów komputerowych. Nic dziwnego, bowiem model ten pomieści płyty główne o formacie ATX, micro ATX i mini ITX. Oznacza to, że Krux Astral pozwala na zamontowanie wielu dostępnych aktualnie na rynku kart graficznych.

Pośrodku przedniej strony obudowy znajduje się pasek ARGB, którym można sterować za pomocą przycisku LED umieszczonego na górnej części. Za frontem kryje się również miejsce na trzy wentylatory, które zapewnią przyjemny dla podzespołów chłód. Nadal jednak osiągane temperatury nie będą tak niskie jak w przypadku droższej konkurencji.

Krux Astral z pewnością docenią osoby, które szukają obudowy do mniej wydajnych jednostek. Mocniejsze podzespoły mogą już okazać się zbyt problematyczne.

W chwili pisania tekstu obudowa kosztowała 229 złotych.

Obudowę Krux Astral kupisz tutaj

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Materiał powstał we współpracy ze sklepem RTV Euro AGD.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej