Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 stycznia 2023, 15:00

autor: Kamil "KSulej" Sulej

Widzenie przez ściany stanie się możliwe dzięki WiFi i AI

Zespół naukowców z Carnegie Mellon University opracował system zdolny do „widzenia” ludzi przez ściany. Do jego działania wykorzystywany jest sygnał WiFi.

Źródło fot. Scott Webb | Unsplash
i

Wallhack w prawdziwym życiu – tak można z przymrużeniem oka nazwać algorytm, który służy do widzenia przez ściany i wykorzystuje sygnały pochodzące z routera WiFi. System ten może wykrywać ludzkie sylwetki w 3D oraz interpretować ich ruchy w czasie rzeczywistym.

Zaczęło się od technologii, przy której pomagali badacze z Facebook AI. DensePose jest algorytmem zdolnym do mapowania powierzchni ludzkiego ciała, wykorzystując zaledwie zdjęcie lub wideo (zwykłe nagranie 2D). Naukowcy z Carnegie Mellon University za sprawą danych wyjściowych DensePose stworzyli sieć neuronową, przetwarzającą przychodzące i wychodzące sygnały WiFi na punkty na ciele człowieka, co jest źródłem niezbędnych danych dla DensePose.

Widzenie przez ściany stanie się możliwe dzięki WiFi i AI - ilustracja #1
Brzmi to jak wizja George'a Orwella. Jednak w „1984” Wielki Brat nie ma rentgenu w oczach. Źródło: Milan Malkomes | Unsplash

Finalnym efektem jest obraz na żywo, nieposiadający ograniczeń tradycyjnych kamer. Czujnik znajdujący się w pokoju może wykrywać ludzi w ciemności oraz ukrywających się za innymi obiektami. Na poniższym obrazku można zauważyć, że ta technologia posiada jeszcze pewne niedociągnięcia, jednak biorąc pod uwagę, że wykorzystywany jest zaledwie sygnał WiFi, to trzeba przyznać, że to duże osiągnięcie.

Widzenie przez ściany stanie się możliwe dzięki WiFi i AI - ilustracja #2
Pracy, jak widać, jest jeszcze dużo, jednak technologia już teraz imponuje. Źródło: arXiv.org

Prywatność? A komu to potrzebne

W przypadku podglądania przez ściany prywatność wydaje się być tylko pustym słowem. Jednak naukowcy kilkukrotnie wspominają w swych badaniach o tej technologii w świetle proprywatności.

Podobno algorytm nie jest w stanie wykrywać cech przydatnych do identyfikacji użytkownika. W artykule opublikowanym na łapach repozytorium arXiv Uniwersytetu Cornell, badacze przewidują, że technologia może stać się niedrogą alternatywą dla kompleksowego systemu monitorowania domu lub opieki nad osobami starszymi.

W rzeczywistości większość gospodarstw domowych w krajach rozwiniętych ma już Wi-Fi w domu, a technologię tę można wykorzystać, aby monitorować samopoczucie osób starszych lub po prostu mieć możliwość zauważenia podejrzanych zachowań w domu – czytamy w artykule.

Musicie przyznać, że to tłumaczenie brzmi dość dziwnie, bo taka technologia jest zapewne łakomym kąskiem dla przestępców, którzy mogliby wykorzystać system do szpiegowania potencjalnych ofiar, nie musząc przy tym wchodzić do obserwowanego domu.

Widzenie przez ściany stanie się możliwe dzięki WiFi i AI - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.