Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 grudnia 2022, 12:00

Apple nie ufa Chinom, MacBooki też mogą powstawać w Wietnamie

Apple wydaje się powątpiewać w stabilność chińskiej produkcji – zamierza wytwarzać komputery MacBook w Wietnamie. Wpływ na tę decyzję mogą mieć sankcje USA i polityka antycovidowa Chin.

Źródło fot. Ruthson Zimmerman / Unsplash
i
W SKRÓCIE:
  • Apple uruchamia produkcję komputerów MacBook w Wietnamie.

Apple kładzie coraz większy nacisk na dywersyfikację dostaw, a w szczególności większe uniezależnienie od Chin. W Wietnamie firma planuje uruchomienie linii wytwarzania MacBooków, by chociaż część produkcji tych urządzeń przenieść poza Chiny. Pierwsze przenośne komputery ze znakiem nadgryzionego jabłuszka mogą opuścić wietnamskie fabryki już w maju przyszłego roku.

Pęknięcia w „światowej fabryce”

Jak informuje serwis NikkeiAsia – Foxconn, długoletni kontrahent Apple, otrzymał umowę na produkcję MacBooków w Wietnamie. Gdy to zostanie zrealizowane, w zasadzie każdy flagowy produkt Apple będzie posiadał alternatywną lokację produkcji poza Chinami. iPhone’y są też produkowane w Indiach, pozostałe produkty w Wietnamie. Można wywnioskować, że Chiny wydają się dla Apple coraz mniej pewnym miejscem lokowania fabryk.

Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Polityka „zero covid” chińskiego rządu, a następnie sposób jej luzowania generują problemy dla zagranicznych kontrahentów. Ale prawdopodobnie najważniejszą przyczyną są sankcje USA nałożone na Chiny. Ograniczenia w imporcie półprzewodników stawiają pod znakiem zapytania wydajność produkcji chińskiego sektora elektronicznego. Chiny wielu procesorów nie są w stanie produkować, więc zamawiają spore ilości gotowych produktów, np. z Tajwanu (TSMC).

Apple nie ufa Chinom, MacBooki też mogą powstawać w Wietnamie - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej