Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 października 2022, 11:23

autor: Marek Pluta

Apple kapituluje przed Unią Europejską. iPhone'y się zmienią

Apple nie zamierza sprzeciwiać się decyzji Parlamentu Europejskiego dotyczącej jednolitego standardu złącz w nowoczesnych smartfonach.

Źrodło fot. Unsplash
i

Unia Europejska już od dłuższego czasu przymierzała się do unormowania kwestii różnych standardów ładowania w nowoczesnych smartfonach. Dotychczas równolegle funkcjonowały bowiem złącza USB, mini USB, USB-C, a także Lightning wykorzystywane w smartfonach Apple.

Takie zróżnicowanie standardów nie było jednak korzystne dla konsumentówa i powodowało wzrost ilości elektrośmieci trafiających na wysypiska. Unia Europejska postanowiła to zmienić i kilka tygodni temu Europejski Parlament zagłosował za poparciem nowych przepisówpoparł nowe przepisy, wprowadzających ustanawiające złącze USB-C jako jednolityjednolitym standardem ładowarek do sprzętu mobilnego. Nowe przepisy będą obowiązywać od 2024 roku, co daje producentom sporo czasu na dostosowanie się.

Apple kapituluje przed Unią Europejską. iPhoney się zmienią - ilustracja #1

Za dużo przewodów to duży kłopot. Źródło: Mika Baumeister | Unsplash

Producenci smartfonów z Androidem z łatwością się do nich dopasują, gdyż nowe smartfony telefony tego typu posiadają gniazda USB-C od kilku lat. Przeciwne ich wprowadzeniu było natomiast Apple, które wciąż korzysta w swym sprzęcie głównie ze standardu Lightning, więc dostosowanie się do nowych przepisów byłoby dla firmy kłopotliwe. Amerykański koncern krytykował ich wprowadzenie nowych przepisów, ale najwyraźniej właśnie zmienił swe stanowisko.

Podczas wczorajszego wydarzenia WSJ Tech Live organizowanego przez Wall Street Journal, Greg Joswiak, wice prezes ds. marketingu Apple, poinformował, że firma zastosuje się do orzeczenia UE. Nie chciał jednak podać żadnych szczegółów. Nie wiemy więc kiedy pojawią się w sprzedaży produkty wyposażone w jednolity standard ładowania.

Wielomiliardowa grzywna za naruszenie prawa

Jose Castaneda, menedżer ds. komunikowania polityki firmy (Policy Communications Manager) w Google, w oświadczeniu wydanym dla Bloomberga broni się przed stawianymi firmie zarzutami.

Warto nadmienić, że firma z Cupertino wprowadziła złącze Lightning pod koniec 2012 roku, stosując je w szerokiej gamie swych produktów, takich jak iPhone, iPad oraz słuchawki AirPods. Od kilku lat firma jednak odchodzi od dotychczas stosowanego standardu, zastępując go złączem USB-C. Takie gniazda znajdziemy m.in., w nowych iPadach.

Z punktu widzenia przeciętnego konsumenta, jeden standard złącza w urządzeniach mobilnych to bardzo duża zaleta. Nie trzeba bowiem szukać właściwego przewodu, aby naładować sprzęt mobilny lub przesłać z niego pliki do komputera. Zniknie też konieczność kupowania nowej ładowarki w momencie przesiadki z Androida na iOS.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Apple kapituluje przed Unią Europejską. iPhoney się zmienią - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.