Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 lutego 2023, 15:00

autor: Kamil "KSulej" Sulej

Android na Samsungach rośnie bez umiaru, jest już większy niż Windows

Gdy wyjmiesz telefon Samsung Galaxy S23 z pudełka, możesz przeżyć niemały szok. Najnowsza wersja Androida pochłania aż 60 GB pamięci wewnętrznej. To znacznie więcej nawet niż standardowy Windows 11.

Źródło fot. Samsung
i

Samsung Galaxy S23 miał swoją premierę w zeszłym tygodniu. Kupujący mogą wybierać spośród wersji z pamięcią wewnętrzną od 128 GB do 1 TB. Wzięcie tej pierwszej i zarazem najmniejszej może być dość ryzykowne, ponieważ Ars Technica donosi, że sam system „zabierze” ponad 60 GB miejsca!

U konkurencji, np. Pixel 7 i 7 Pro od Google, standardowy Android 13 „rozgości się” zaledwie na 15 GB pamięci wewnętrznej. Dlaczego więc w przypadku Samsunga wygląda to tak źle? Przede wszystkim Koreańczycy na czystego Androida nakładają interfejs One UI 5.1, który swoje waży. Nietrudno też zauważyć, że wiele z systemowych aplikacji to mniej popularne duplikaty rozwiązań Google (przeglądarka, sklep z aplikacjami itp.). Niestety przeważnie nie można ich odinstalować.

Dodatkowo Samsung chętnie „sprzedaje” wolną przestrzeń firmom zewnętrznym, takim jak Netflix, Linkedln czy Microsoft, które oczekują, że ich aplikacje będą preinstalowane. Jeśli kupimy telefon u operatora, to możemy się spodziewać jeszcze większej ilości zbędnego oprogramowania – a gdzieś to wszystko trzeba pomieścić.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego 60 GB brzmi szokująco. Samsung jako jedyna duża firma produkująca urządzenia z Androidem nie wykorzystuje „pamięciożernego” systemu aktualizacji A/B. Proces ten polega na tym, że telefon korzysta z dwóch kopii software’u – offline i online. Zadaniem tej drugiej jest utrzymywanie pracy telefonu w trakcie aktualizacji pierwszej kopii. Po całym procesie wystarczy ponowne uruchomienie urządzenia, aby przejść na nowszą wersję. Aktualizacja A/B skraca czas tego zabiegu, jednak wymaga większej przestrzeni na telefonie. W Samsungach system aktualizowany jest „po staremu”, czyli telefon wyłącza się na kilkanaście minut i aktualizuje pliki systemowe.

Konsumenci w takiej sytuacji nie będą także zadowoleni również z tego, że Galaxy S23 nie posiada możliwości rozszerzenia pamięci za pomocą dodatkowych nośników. Wydaje się, że jest to coś, co można rozwiązać w przyszłości, bez konieczności wydawania nowego modelu telefonu. Jednakże skoro system rośnie od wielu lat, to czemu miałby teraz przestać?

Android na Samsungach rośnie bez umiaru, jest już większy niż Windows - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.