Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 stycznia 2023, 13:05

autor: Damian Miśta

Android 14 zablokuje instalację starszych aplikacji

Google zaktualizowało wytyczne dla programistów, mające na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników. Oznacza to, że Android 14 nie będzie zezwalał na instalację nierozwijanych aplikacji.

Źródło fot. Pexels | Lisa Fotios.
i

Android słynie przede wszystkim z ogromnej bazy aplikacji, luk bezpieczeństwa i fragmentacji różnych wersji na rynku urządzeń mobilnych. Z tego względu Google stara się wyeliminować jego największe wady, a w tym miesiącu zmieniło wytyczne, mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się złośliwego oprogramowania.

Modyfikacje są dość poważne. Początkowo Android 14 zezwoli na instalację programów minimalnie kompatybilnych z „antyczną” już dziś wersją 6.0 Marshmallow, by z czasem ograniczyć je wyłącznie do aplikacji napisanych pod Androida 12. To bardzo duży przeskok aż o kilka wersji, który z pewnością odetnie użytkownikom instalowanie starszych (i potencjalnie „dziurawych”) programów.

Android 14 zablokuje instalację starszych aplikacji - ilustracja #1
Android występuje na wielu urządzeniach w różnych wersjach. Źródło: Pexels | MOHI SYED.

Deweloperzy nie powinni być jednak zaskoczeni takim obrotem spraw, ponieważ byli w przeszłości wielokrotnie zachęcani do regularnej aktualizacji swoich aplikacji, tak by były one dostępne w sklepie Google Play. Tym razem jednak blokada obejmie również zwykłe pliki .APK, których nie będzie można ręcznie użyć do instalacji wybranej aplikacji.

Ceny smartfonów sprawdzisz tutaj

To nie koniec zmian (choć głównie dla programistów Androida), bowiem Sklep Google Play od stycznia tego roku nie akceptuje aplikacji, które nie są kompatybilne minimum z wersją 12 (z wyłączeniem Wear OS, gdzie przyjmowane są przeznaczone dla Androida 11). Wiele osób pisze w sieci, że na naszych oczach kończy się legendarna „otwartość” systemu Android, a użytkownikom odbiera się wolność wyboru. Duża grupa zauważa jednak, że takie rozwiązanie znacząco poprawi bezpieczeństwo „dziurawego” systemu operacyjnego. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

  1. Oficjalna strona internetowa Androida przeznaczona dla programistów
Android 14 zablokuje instalację starszych aplikacji - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej