Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 czerwca 2022, 11:03

autor: Adam Adamczyk

Głos zmarłych niedługo w Twojej Alexie

Alexa będzie mogła przemówić głosem każdej osoby. Wystarczy do tego próbka dźwiękowa.

źródło: Unsplash | Nicolas J Leclercq

Asystent głosowy o nazwie Alexa to dla jednych gadżet, a dla innych bardzo przydatne urządzenie. Amazon cały czas rozwija możliwości tego sprzętu i trzeba przyznać, że czasami faktycznie robią one wielkie wrażenie. Bywa jednak, że twórcy wpadają na pomysły, które nie spotykają się z jednoznacznie pozytywną reakcją. Tak jest w przypadku prezentacji, na której zapowiedziano, że asystent głosowy będzie mógł przemówić głosem każdej osoby, także zmarłej. Wystarczy do tego jedynie próbka głosu trwająca mniej niż minutę.

Alexa, opowiedz mi bajkę

Fragment dotyczący głosu rozpoczyna się w 1:02:39

Alexa może zostać przeszkolona do naśladowania głosu przy użyciu wcześniej nagranego dźwięku, co oznacza, że dana osoba nie musi być obecna – ani nawet żyć – aby służyć jako źródło. W jednym z segmentów wideo pokazanych podczas konferencji dziecko zapytało Alexę, czy babcia mogłaby dokończyć czytanie Czarnoksiężnika z Krainy Oz. Wówczas Alexa zmieniła głos, aby naśladować babcię dziecka i dokończyć czytanie bajki. Choć była to tylko prezentacja, to trzeba przyznać, że wszystko brzmiało zaskakująco przekonująco, a to rodzi pytanie, czy Alexa nie będzie wykorzystywana do złych celów.

Potencjał do nadużyć wydaje się duży – np. narzędzie to może być wykorzystywane do tworzenia realistycznie brzmiących fałszywek na potrzeby kampanii dezinformacyjnych lub propagandy politycznej.

Kwestia moralna

Rohit Prasad, który kieruje zespołem Alexy w firmie Amazon, powiedział, że celem projektu jest sprawienie, by wspomnienia trwały dalej po tym, jak tak wielu z nas straciło kogoś, kogo kochamy w wyniku pandemii. W tym miejscu pozwolę sobie na kilka słów od serca, z którymi oczywiście nie każdy może się zgodzić. Jestem fanem technologii i popieram ich rozwój, ale mieszanie w to wszystko śmierci z powodu pandemii (lub jakiegokolwiek innego powodu) jest dla mnie niesmaczne. Trudno mi uwierzyć w to, aby wiele osób chciało, by jego asystent głosowy przemówił głosem zmarłej, ukochanej osoby, bo wówczas – piszę to z doświadczenia – coś takiego mogłoby jedynie nasilić cierpienie po utracie kogoś bliskiego.

Głos zmarłych niedługo w Twojej Alexie - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.