Takich zestawów LEGO jeszcze nie widzieliście, dostali je tylko wybrani

Dla najwytrwalszych kolekcjonerów LEGO to nie lada gratka. Zestawy pracownicze przez swój unikatowy status są marzeniem niejednego fana marki i przyciągają uwagę. Nie jest to niestety tania zabawa...

Takich zestawów LEGO jeszcze nie widzieliście, dostali je tylko wybrani
Źródło fot. New Elementary
i

Przez lata LEGO projektowało, wydawało i sprzedawało całą masę zestawów, wśród których niewątpliwie znalazło się wiele naprawdę ambitnych i godnych podziwu. W bogatym portfolio marki możemy znaleźć modele wyróżniające się wymiarami, złożonością czy wyjątkowym designem. Duża część z nich kosztuje spore pieniądze.

Zaszczytne miejsce wśród kolekcjonerskich perełek zajmują jednak modele pozornie niezbyt kreatywne czy zachwycające. Oczywiście przykuwają uwagę, ale nie są aż tak imponujące jak wiele innych.

Mimo to, pozory potrafią mylić, bo mowa tu o zestawach pracowniczych, niedostępnych w oficjalnej sprzedaży, co powoduje, że są bardzo rzadkie. Z tego powodu pozostają obiektem marzeń niejednego fana LEGO.

O co tyle krzyku?

O co jednak z nimi chodzi? To nic innego jak zestawy projektowane i produkowane wyłącznie z myślą o pracownikach i partnerach LEGO. Klocki te są im rozdawane przez firmę, na przykład z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Ta interesująca tradycja została zapoczątkowana w 2008 roku – wtedy pojawił się pierwszy zestaw o nazwie “Heart”. Było to składające się z 92 części czerwone serce. Prosty, aczkolwiek uroczy zestaw LEGO, ze względu na swoją unikatowość na rynku wtórnym, wyceniany jest obecnie na niebagatelną sumę niecałych 1300 dolarów (ponad 5500 złotych). Jest to tym samym najdroższy model z pracowniczej serii.

Takich zestawów LEGO jeszcze nie widzieliście, dostali je tylko wybrani - ilustracja #1
Fot.: brickset.com

Ukoronowanie 20-letniej tradycji

Do tej pory LEGO wydało 15 zestawów dla pracowników. Wśród nich można znaleźć wyjątkowe modele, szczególnie przyciągające uwagę. Bez wątpienia zalicza się do nich między innymi “Christmas X-wing".

Model ten pochodzi z 2019 roku i składa się z 1038 części. “Christmas X-wing" powstał z okazji 20. rocznicy rozpoczęcia produkcji zestawów sygnowanych logiem Star Wars przez LEGO. Z tego względu projekt bardzo mocno nawiązuje do klasycznego “X-wing fightera”, który został wprowadzony do sprzedaży w 1999 roku. “Christmas X-wing" to zatem sympatyczny i sentymentalny powrót do gwiezdno-wojennych korzeni.

Ów sentyment kosztuje jednak słono. Obecnie w Polsce jest na sprzedaż jedna, nigdy nieotworzona i zaplombowana sztuka zestawu. Sprzedawca wycenił swojego “Christmas X-winga" na 1900zł. Jeśli ktoś z Was pomyślał, że to bardzo dużo, to uspokajam – w 2021 roku jedna z ofert na Allegro pozwalała na zakup modelu za aż 2500zł.

Takich zestawów LEGO jeszcze nie widzieliście, dostali je tylko wybrani - ilustracja #2
Fot.: brickset.com

Uroczy, mały, ale drogi

Innym, nieco skromniejszym, ale wciąż uroczym i po prostu ładnym pracowniczym zestawem jest wydany w 2014 roku i składający się z 487 elementów “LEGO HUB Birds”. Jak sama nazwa wskazuje, model ten poświęcony jest ptakom.

Posiadacz może złożyć 5 gatunków, w tym między innymi łabędzia czy orła. Trzeba przyznać, że patrząc na dość skromny design oraz małą liczbę części, jego cena robi wrażenie. Aktualnie zestaw ten jest wyceniany na rynku wtórnym na około 252 dolary, co w przeliczeniu na złotówki daje niemal 1100 złotych.

Takich zestawów LEGO jeszcze nie widzieliście, dostali je tylko wybrani - ilustracja #3
Fot.: brickset.com

Najnowszy model

Najnowszym zestawem z serii jest wydany w 2022 roku model o nazwie “LEGO Friends”. Nazwa jak i zawartość nawiązują do 10-lecia serii Friends (nie, nie chodzi o popularny sitcom) w portfolio marki. Zestaw składa się z 1209 części i przedstawia kominek wraz ze świątecznym wystrojem.

“LEGO Friends” można aktualnie kupić z drugiej ręki w Polsce. Istnieje bowiem jedno aktualne ogłoszenie. Właściciel wycenił swoją sztukę na 900 złotych. Można spodziewać się, że z biegiem lat model ten będzie tylko zyskiwał na wartości.

Takich zestawów LEGO jeszcze nie widzieliście, dostali je tylko wybrani - ilustracja #4
Fot.: brickset.com

Unikalność ma swoją cenę

Jak widać, nie wszystko złoto, co się świeci i nie każdy drogi zestaw LEGO musi być imponujący pod kątem designu czy wielkości. Pracownicze modele pokazują, że kolekcjonowanie klocków tej kultowej marki może oznaczać coś więcej niż tylko wyprawę do sklepu i zakup powszechnie dostępnego produktu. Taki rzadki i niespotykany zestaw może w świetny sposób ubogacić zbiory miłośnika LEGO.

O ile oczywiście go na to stać i ma świętą cierpliwość do polowania na oferty sprzedaży, bo ogłoszeń jest jak na lekarstwo. Ale pewnie to właśnie to oczekiwanie, emocje towarzyszące odnalezieniu zestawu na portalu aukcyjnym i wreszcie zakup oraz składanie modelu dają największą i wartą wielu pieniędzy satysfakcję.

Więcej na temat:   Różności   klocki LEGO

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw
6

Valorant ma problem z nowymi agentami, nikt nie chce nimi grać

Po przeprowadzeniu analizy rankingu agentów z Valoranta stało się jasne, że gracze nie wybierają nowych postaci. Są one zbyt podobne do już istniejących.

Valorant ma problem z nowymi agentami, nikt nie chce nimi grać

Geralt, Lara Croft i inne postacie jako ludziki LEGO, te modele byłyby hitami

Po kocich transformacjach przyszła pora na sprawdzenie, jak wyglądaliby bohaterowie serii Wiedźmin, Metal Gear, Assassin's Creed i Tomb Raider jako klocki LEGO.

Geralt, Lara Croft i inne postacie jako ludziki LEGO, te modele byłyby hitami

Gameplay z Valoranta trafił do galerii sztuki

Jeśli myślicie, że grom jest daleko do dzieł sztuki to się mylicie. Pewien student stwierdził, że jego gameplay z Valoranta doskonale nadaje się do wystawienia w galerii. Szybko przeszedł od słów do czynów.

Gameplay z Valoranta trafił do galerii sztuki