Pograła 6 godzin i od razu usunęła konta dzieci, Roblox ją przeraził

Roblox wzbudził dyskusję ze względu na kontrowersyjną zawartość dostępną dla najmłodszych graczy. Wyniki „śledztwa” wykonanego przez jedną z mam mogą budzić niepokój.

Pograła 6 godzin i od razu usunęła konta dzieci, Roblox ją przeraził
Źródło fot. YouTube | Roblox.
i

Weteranka branży gier przewijająca się przez znane przedsiębiorstwa, takie jak Ubisoft, Bioware czy Bethesda postanowiła wejść w nieznany dla siebie rejon. Przeprowadziła „śledztwo” w sprawie Robloxa i kontrowersyjnych treści występujących w grze.

Roblox nie spodobał się mamie

Wielu rodziców interesuje się życiem swoich pociech, a zwłaszcza materiałami do nich docierającymi. Nie inaczej było w przypadku 5-latków deweloperki posługującej się na Twitterze nickiem Carolyn Velociraptor. Postanowiła ona bacznie się temu przyjrzeć i zagrała w ulubioną grę swych dzieci.

Zaledwie sześć godzin w świecie pozornie niewinnego Robloxa wystarczyło, by powiedzieć dość i usunąć dzieciom konta. Wszystko w celu ochrony ich przed „drastyczną” zawartością w postaci gier łazienkowych o podtekstach seksualnych czy widokiem świnki Peppy wbijającej nóż w jelita swojego taty.

Autorkę afery szczególnie poruszyło to, że gracze odgrywają określone role w trakcie rozrywki, gdzie przykładowo jedna postać leży na podłodze, a pozostałe wykonują ruchy kojarzące się z czynnościami intymnymi. Niektóre „zabawy” polegają z kolei na wzajemnym podglądaniu się.

Używasz toalety, a twoja postać ma zdjętą dolną część ubioru. Odbywa się to przy otwartych drzwiach, a pozostali gracze cię obserwują. Toaleta przybiera kolor żółty lub brązowy.

– Carolyn Velociraptor

Platforma jaką jest Roblox oferuje swoim graczom szerokie możliwości realizacji własnych pomysłów. W zasadzie nie występują tu też ograniczenia, bo to użytkownicy kreujący własne koncepcje światów sami ustalają kategorie wiekowe dla społeczności.

Jedną z rzeczy którą muszę wyjaśnić w moim wątku (po rozmowie z pracownikami odpowiedzialnymi za rozwój Robloxa) jest sposób, w jaki Roblox zmienił kontrolę rodzicielską. […] kilka miesięcy temu konta z ograniczeniami mogły wybierać wyłącznie spośród gier wyselekcjonowane przez Robloxa (głównie tycoony, a nie role-playe). Wszystko się zmieniło, gdy Roblox zdecydował się przenieść tę odpowiedzialność na twórców zawartości poprzez oddanie w ich ręce ankiety określającej docelową grupę wiekową […].

- Carolyn Velociraptor

Twórcy Robloxa nie planują zmian

Przydzielenie danej grze innej kategorii niż „dla każdego wieku” oznacza uboższą bazę potencjalnych graczy, a w rezultacie niższe dochody osiągane przez jej twórców. Brak moderacji ze strony przedsiębiorstwa Roblox Corp dodatkowo sprzyja procederowi nadużywania swobodnych ratingów wiekowych, a sama firma nie widzi w tym problemu:

Rozgrywki wyróżnione na Twitterze [przez C. Velociraptor – przyp. red.] zostały oznaczone jako ”dla każdego wieku”, ponieważ prezentowana zawartość jest ogólnie odpowiednia dla każdej grupy wiekowej i może zawierać rzadko spotykaną łagodną przemoc i/lub nieco nierealistycznej krwi.

– rzecznik prasowy Roblox Corp.

Ze względu na specyfikę Robloxa trudno jest zarządzać jednej firmie tak ogromną ilością różnorodnej treści. W końcu społeczność tej gry liczy 61 milionów graczy, którzy każdego dnia uczestniczą w jej rozwoju. Z drugiej strony bierność ze strony producenta może budzić niesmak i ożywiać dyskusję na temat ochrony najmłodszych przed nieodpowiednią zawartością.

Więcej na temat:   Różności

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw
3

Valorant ma problem z nowymi agentami, nikt nie chce nimi grać

Po przeprowadzeniu analizy rankingu agentów z Valoranta stało się jasne, że gracze nie wybierają nowych postaci. Są one zbyt podobne do już istniejących.

Valorant ma problem z nowymi agentami, nikt nie chce nimi grać

W Brazylii kupicie już GTA 6, w dodatku na PS2!

Jeśli komuś śpieszno zagrać w GTA VI, może warto zajrzeć na stragany z grami w Brazylii?

W Brazylii kupicie już GTA 6, w dodatku na PS2!

Geralt, Lara Croft i inne postacie jako ludziki LEGO, te modele byłyby hitami

Po kocich transformacjach przyszła pora na sprawdzenie, jak wyglądaliby bohaterowie serii Wiedźmin, Metal Gear, Assassin's Creed i Tomb Raider jako klocki LEGO.

Geralt, Lara Croft i inne postacie jako ludziki LEGO, te modele byłyby hitami