Najlepsze gry planszowe dla dzieci

Ewa Ichniowska

20 stycznia 2023, 18:46

reakcje2

Wyprawa do świata zwierząt, a może podróż do krainy fantazji? Akcja ratunkowa czy śledztwo? Przedstawiany najciekawsze gry planszowe dla najmłodszych, które przyniosą mnóstwo emocji i zabawy.

Najlepsze gry planszowe dla dzieci

Jak zainteresować najmłodszych planszówkami w dobie komputerów i telewizji? Idealna gra planszowa dla młodszych graczy powinna nie tylko bawić, ale też pobudzać wyobraźnię i oczarować pomysłem oraz szatą graficzną.

Przedstawiliśmy już propozycje gier planszowych dla dwóch osób; tym razem przybliżymy najlepsze gry planszowe, w które mogą grać dzieci poniżej 10 roku życia. Proste zasady nie muszą oznaczać łatwej ani nudnej gry – pozycje na naszej liście zainteresują i zmuszą do główkowania nawet dorosłych, a przy tym stanowią świetną okazję do zabawy w rodzinnym gronie.

5. Kotobirynt

Najlepsze gry planszowe dla dzieci - ilustracja #1
Fot. REBEL
 1. Ograniczenie wiekowe: od 6 lat
 2. Liczba osób: 1 do 4
 3. Czas gry: ok. 15 minut
 4. Wydawnictwo: Rebel
 5. Dla kogo: kociarzy, fanów łamigłówek przestrzennych

Kotobirynt to gra, obok której miłośnicy kotów – zarówno ci młodsi, jak i trochę starsi - nie będą w stanie przejść obojętnie. Staje przed nimi niezwykle ważne zadanie – doprowadzić grupę kotków zagubionych w miejskim labiryncie do domów i zatroskanych opiekunów. Zapadła ciemna noc, a futrzaki same sobie nie poradzą. Żaden prawdziwy kociarz nie zostawi ich w potrzebie!

Każda rozgrywka w Kotobiryncie jest inna, ponieważ planszę tworzą karty kanałów ułożone losowo w kwadrat 4x4. W rogach planszy gracze umiejszczają dwie karty opiekunów i dwie karty kotów, a pozostałe dzielą na dwie talie. Celem graczy jest stworzyć tunel prowadzący od kota do właściciela poprzez obracanie kart o 90 lub 180 stopni lub zamianę kart tworzących planszę w określony sposób. Każda z kart kotów ma przypisaną liczbę punktów – wygrywa ten, kto zbierze ich najwięcej.

Stosunkowo prosty model rozrywki daje wielkie możliwości dostosowania gry do swoich upodobań. Gracze mogą przyjąć za cel to by pomóc jak największej grupie kotków, przeszkodzić przeciwnikowi w ratowaniu kotów poprzez wprowadzanie zmian na planszy, a nawet zmienić zasady i współpracować. Urocze ilustracje spodobają się nie tylko najmłodszym, zaś strategiczny element sprawi, że i starsi nie będą się nudzić.

4. Lisek urwisek

Najlepsze gry planszowe dla dzieci - ilustracja #2
Fot. GryfGra
 1. Ograniczenie wiekowe: od 5 lat
 2. Liczba osób: 2 do 4
 3. Czas gry: ok. 20 minut
 4. Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
 5. Dla kogo: detektywów-amatorów, fanów klimatów retro, lubiących współpracę

Tytułowy Lisek Urwisek ukrywa się wśród mieszkańców miasteczka przedstawionego na planszy. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś spośród tych lisich dam lub dżentelmenów w szykownych strojach w stylu retro skradł ciasto, ale wypiek znikł, a do graczy należy zadanie odnalezienia winowajcy. Detektywi muszą połączyć siły, aby nie stracić tropu zanim lis – reprezentowany przez pomarańczowy pionek – umknie do swojej nory.

W zidentyfikowaniu złodzieja pomogą żetony wskazówek, a także wykrywacz, który pozwala na sprawdzenie, co ma na sobie poszukiwany, np. kapelusz albo szalik. W danej rundzie, gracze mają do wyboru: szukać wskazówek lub ujawniać podejrzanych. Żeby wykonać ruch, muszą wyrzucić ten sam symbol na trzech kostkach. Jeśli się nie uda, pionek lisa przesuwa się w stronę norki. Kiedy uznają, że mają wystarczająco dużo poszlak, detektywi mogą spróbować odgadnąć tożsamość złodzieja, ale jeśli się pomylą, przegrają.

Gra Lisek Urwisek otrzymała liczne nagrody, w tym III miejsce w konkursie Złoty Pionek 2018, Najlepsza Gra Dziecięca 2018 we Francji, Najlepsza Zabawka i Najlepsza Gra Rodzinna w 2017 w USA.

3. Grzybobranie w Zielonym Gaju

Najlepsze gry planszowe dla dzieci - ilustracja #3
Fot. REBEL
 1. Ograniczenie wiekowe: od 4 lat
 2. Liczba osób: 2 do 4
 3. Czas gry: ok. 30 minut
 4. Wydawnictwo: Trefl
 5. Dla kogo: grzybiarzy, kochających naturę

Co zrobić, gdy pogoda nie dopisuje, a młodzi grzybiarze tęsknią za lasem? Wybrać się na grzybobranie na planszy! Grzybobranie w Zielonym Gaju pozwala wyruszyć na spacer po leśnych pagórkach w poszukiwaniu jadalnych grzybków. Wygrywa ten, kto najszybciej napełni wiaderko, wystrzegając się muchomorów.

Grzybiarze poruszają się po leśnej planszy rzucając kostką. Zatrzymując się na polu, na którym rośnie grzybek, gracz dodaje go do wiaderka. Jeśli jednak natrafi na jedno ze specjalnych pól, czeka go niespodzianka – może to być spotkanie z jednym ze zwierząt zamieszkujących Zielony Gaj, którego nie należy przestraszyć, gęsta mgła, w której można zgubić swój koszyk, czy góra, przez którą trzeba się ostrożnie przeprawić.

Gra Grzybobranie jest kultową pozycją znaną pokoleniom rodziców i dziadków, która przez lata doczekała się wielu odsłon. Wyprawa do Zielonego Gaju może być furtką do świata gier planszowych dla najmłodszych i nostalgiczną przygodą dla starszych.

2. Dobble

Najlepsze gry planszowe dla dzieci - ilustracja #4
Fot. REBEL
 1. Ograniczenie wiekowe: od 6 lat
 2. Liczba osób: 2 do 8
 3. Czas gry: 5-10 minut
 4. Wydawnictwo: Rebel
 5. Dla kogo: spostrzegawczych, lubiących szybką grę

By zwyciężyć w Dobble, nie wystarczy dobry refleks; potrzeba spostrzegawczości i bystrego umysłu. Każdą z 55 kart łączy tylko jeden symbol, ale znalezienie ich nie jest proste. Symbole mogą mieć różne rozmiary i ułożenie, a otaczające je obrazki mylą wzrok.

Gra opiera się na znajdowaniu par symboli na okrągłych kartach. Grać można jednak na wiele sposobów. Twórcy proponują pięć wariantów rozgrywki; w zależności od tego, który wybiorą gracze, ich zadaniem będzie pozbyć się wszystkich kart, albo zebrać ich jak najwięcej. Ruch może wykonać ten, kto najszybciej wskaże i nazwie na głos wspólne symbole na dwóch kartach.

Graczy, którym Dobble przypadnie do gustu ucieszy, że dostępnych jest wiele specjalnych wersji gry, m.in. wykorzystujących motywy z popularnych serii, takich jak Star Wars, Harry Potter, Marvel czy Kraina Lodu. Zabawa może więc trwać i trwać.

1. Dixit

Najlepsze gry planszowe dla dzieci - ilustracja #5
Fot. REBEL
 1. Ograniczenie wiekowe: od 8 lat
 2. Liczba osób: 3 do 8
 3. Czas gry: ok. 30 minut
 4. Wydawnictwo: Rebel
 5. Dla kogo: kreatywnych, lubiących opowiadać, chcących wyrazić siebie

Dixit to gra, która zmienia się w zależności od tego, kto weźmie w ręce karty – przebieg rozgrywki zależy bowiem od tego, jak gracze widzą i interpretują przedstawione na kartach piękne, często abstrakcyjne grafiki. Ta niezwykła gra narracyjna pozwala puścić wodze fantazji, ale trzeba będzie też pogłówkować.

Gracz, który wciela się w rolę „bajarza” wybiera jedną ze swoich kart, i nie pokazując jej pozostałym, próbuje oddać przedstawioną na karcie grafikę za pomocą skojarzenia. Sposób, w jaki wyrazi treść karty zależy tylko od niego. Pozostali gracze spośród swoich kart wybierają jedną, która ich zdaniem pasuje do motywu. Gracze kładą wszystkie karty obrazkiem do dołu, a następnie je tasują i odkrywają. Następnie, wszyscy głosują, która z kart ich zdaniem należała do „bajarza”. Punkty zostają przyznane w zależności od tego, czy karta została poprawnie wytypowana, ale też na które karty głosowali gracze, zaś punktację reprezentują poruszające się po planszy pionki – króliczki.

Autor gry, lekarz Jean Louis Roubira, stosował ją z powodzeniem jako narzędzie pedagogiczne i terapeutyczne w pracy z młodymi pacjentami w szpitalu Poitiers. Gra Dixit otrzymała wiele nagród, m.in. Golden Ace 2009 i French Game of the Year 2009, a także została nominowana do nagrody Gra Roku 2010. Dostępne jest aż 10 dodatków, zachwycających ilustracjami o różnych tematach przewodnich, jak np. Marzenia, Podróże, czy najnowsze Zwierciadła.

Więcej na temat:   Różności

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw
2

Valorant ma problem z nowymi agentami, nikt nie chce nimi grać

Po przeprowadzeniu analizy rankingu agentów z Valoranta stało się jasne, że gracze nie wybierają nowych postaci. Są one zbyt podobne do już istniejących.

Valorant ma problem z nowymi agentami, nikt nie chce nimi grać

Ewa Ichniowska

3 lutego 2023, 14:56

reakcje2

W Brazylii kupicie już GTA 6, w dodatku na PS2!

Jeśli komuś śpieszno zagrać w GTA VI, może warto zajrzeć na stragany z grami w Brazylii?

W Brazylii kupicie już GTA 6, w dodatku na PS2!

Ewa Ichniowska

6 lutego 2023, 11:45

reakcje4

Geralt, Lara Croft i inne postacie jako ludziki LEGO, te modele byłyby hitami

Po kocich transformacjach przyszła pora na sprawdzenie, jak wyglądaliby bohaterowie serii Wiedźmin, Metal Gear, Assassin's Creed i Tomb Raider jako klocki LEGO.

Geralt, Lara Croft i inne postacie jako ludziki LEGO, te modele byłyby hitami

Ewa Ichniowska

3 lutego 2023, 16:15

reakcje1