Najlepsze gry planszowe dla dorosłych, nasze Top 5

Planszówki są dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu, jednak często ciężko zdecydować się na jakiś tytuł. Dlatego właśnie przygotowaliśmy listę 5 najlepszych gier planszowych dla dorosłych.

Najlepsze gry planszowe dla dorosłych, nasze Top 5
Źródło fot. unsplash.com
i

Gry planszowe pozwalają nam na przyjemne spędzenie wolnego czasu. Są opcją wybieraną na spotkaniach ze znajomymi, w gronie rodzinnym, a nawet w trakcie spędzanego samotnie popołudnia.

Planszówki są dla wszystkich, jednak czasem, aby czerpać z nich więcej przyjemności warto zdecydować się na pozycje kierowane do starszych odbiorców. Takie gry mogą być bardziej skomplikowane lub po prostu poruszać inne tematy. Dlatego przedstawiamy naszą listę pięciu najlepszych gier planszowych dla dorosłych.

5. Nowy wspaniały świat

Najlepsze gry planszowe dla dorosłych, nasze Top 5 - ilustracja #1
Źródło: FoxGames
 1. Ograniczenia wiekowe: od 12 lat
 2. Producent: FoxGames
 3. Czas gry: do 1 godziny
 4. Dla kogo: fanów strategii i gier cywilizacyjnych

Nowy wspaniały świat do gra dla grup do 5 graczy, jednak można grać w nią nawet w pojedynkę. Jej celem jest stworzenie własnego międzynarodowego imperium w dystopijnym świecie. Każdy z graczy może rozwijać w swoim imperium naukę czy zaopatrzyć je w nowoczesne technologie.

Rozgrywka składa się z dokładnie czterech rund, z których każda ma trzy fazy: wyboru, planowania oraz produkcji. W każdej rundzie gracze otrzymują 7 kart. Z nich wybierają jedną, którą zatrzymują, a resztę przekazują innej osobie. Następnie decydują które karty przetworzą, aby otrzymać surowce, a których użyją do produkcji. Z czasem zwiększa się zakres i możliwości wykonywanych przez nas akcji, przez co wybory stają się coraz trudniejsze.

Wygrywa gracz, który po 4. rundzie zbierze najwięcej punktów zwycięstwa.

4. Tajniacy Bez Cenzury

Najlepsze gry planszowe dla dorosłych, nasze Top 5 - ilustracja #2
Źródło: REBEL
 1. Ograniczenia wiekowe: od 18 lat
 2. Producent: Rebel
 3. Czas gry: ok. 15 minut
 4. Dla kogo: grup, które nie boją się podejmować „dorosłych” tematów

Tajniacy są tytułem dobrze znanym wszystkim, którzy lubią wybierać planszówki jako opcję spędzenia czasu ze znajomymi. Mniej popularna jest jednak jej inna odsłona – Tajniacy bez cenzury – przeznaczona dla dorosłych.

Zasady są identyczne jak w podstawowej wersji tej gry. Każda grupa ma swojego szefa, który za pomocą tylko jednego słowa na rundę ma doprowadzić ją do odgadnięcia kryptonimów swoich agentów. Zawsze trzeba jednak uważać na jedno słowo z planszy, pod którym kryje się zabójca. Może on spowodować natychmiastową przegraną całej grupy.

Tajniacy bez cenzury różnią się od oryginału jedynie kryptonimami agentów. Skrywają one w większości podteksty seksualne lub bezpośrednio nawiązują do tej tematyki. To, gdzie potoczy się gra zależy tylko od skojarzeń jej uczestników.

3. Dylematy

Najlepsze gry planszowe dla dorosłych, nasze Top 5 - ilustracja #3
Źródło: REBEL
 1. Ograniczenia wiekowe: od 18 lat
 2. Producent: Rebel
 3. Czas gry: ok. 15 minut
 4. Dla kogo: grup znajomych – również tych, które chcą się lepiej poznać

Gra Dylematy pozwala na zweryfikowanie naszych wartości i podejścia do świata. Opiera się głównie na dyskusji, która z czasem może stawać się coraz bardziej intensywna.

Każdy z graczy po kolei losuje kartę, na której znajduje się opis sytuacji i dwie opcje do wyboru. Zadaniem losującego jest przewidzieć, którą z nich wybierze większość pozostałych osób. Za prawidłowe odgadnięcie otrzymuje punkt, których do zwycięstwa potrzeba 5.

Dylematy mają zachęcać do dyskusji, jednak niewykluczone, że przerodzi się ona w kłótnię – wszystko zależy od powagi dylematu i relacji grających.

Karty zielone poruszają najlżejsze tematy dotyczące głównie moralności i uczciwości, jednak wśród nich mogą znaleźć się też czysto abstrakcyjne sytuacje. Kolor pomarańczowy porusza nieco poważniejsze sprawy. Podobnie jak przy zielonym tematem może być moralność, a także wierność. Najbardziej niebezpieczne są karty czerwone. Dotyczą one dość ekstremalnych sytuacji związanych na przykład ze śmiercią i seksem, ale również prawdziwym zaufaniem.

2. Cywilizacja: Poprzez wieki

Najlepsze gry planszowe dla dorosłych, nasze Top 5 - ilustracja #4
Źródło: REBEL
 1. Ograniczenia wiekowe: od 14 lat
 2. Producent: Rebel
 3. Czas gry: do 4 godzin
 4. Dla kogo: fanów strategii i gier cywilizacyjnych

Cywilizacja: Poprzez wieki jest kolejną odsłoną planszówek luźno bazujących na grach Sida Meiera polegającą na rozwijaniu jednej z kilku społeczności. W tym wypadku podróż w czasie od antyku do współczesności rozgrywa się na przestrzeni czterech epok.

Gracze mogą rozwijać kulturę swojej cywilizacji, przyczyniają się do odkryć naukowych i technologicznych, prowadzą wojny i zawiązują sojusze. Dbają także o swoich poddanych, ich zatrudnienie, wyżywienie czy zadowolenie.

Wraz z zakończeniem ostatniej rundy wyłaniany jest zwycięzca. Wygrywa osoba, która zebrała najwięcej punktów kultury.

Istnieje jednak wiele sposobów, na które gracze mogą prowadzić do coraz to nowych etapów rozwoju. Każdy uczestnik musi myśleć o wielu aspektach naraz. Możliwość przyjęcia licznych taktyk oraz losowość kart sprawia, że rozgrywkę można powtarzać naprawdę wiele razy i zawsze będzie ona różnić się od poprzedniej.

1. Terraformacja Marsa

Najlepsze gry planszowe dla dorosłych, nasze Top 5 - ilustracja #5
Źródło: REBEL
 1. Ograniczenia wiekowe: od 12 lat
 2. Producent: Rebel
 3. Czas gry: do 2 godzin
 4. Dla kogo: miłośników strategii i science fiction

Osadzona w dość dalekiej przyszłości Terraformacja Marsa to gra dla grupy do 5 osób odznaczona polską nagrodą Gry Roku 2017. Dzięki licznym zadaniom czekającym na graczy w świecie przedstawionym przez twórców, blisko dwugodzinna rozrywka nie będzie się nudzić.

Gracze wcielają się w rolę szefów wielkich korporacji, które mają pomóc Rządowi Ziemi przystosować Marsa do emigracji ludzi na Czerwoną Planetę. Aby otrzymać zapowiedziane hojne wynagrodzenie, każdy z nich chce być tym, który w największym stopniu przyczyni się do terraformacji Marsa.

W trakcie gry można realizować różne projekty, podnosić wskaźniki temperatury, poziomu tlenu i liczby oceanów. Z czasem na mapie przedstawiającej Marsa pojawia się coraz więcej kafelków oceanu, zieleni oraz miast. Wszystkie te akcje gwarantują nam punkty zwycięstwa, które przekładają się na późniejszy wynik.

Gra kończy się, gdy na warunki na planecie pozwolą ludziom na bezpieczne zamieszkanie na niej.

Więcej na temat:   Różności

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw
1

Valorant ma problem z nowymi agentami, nikt nie chce nimi grać

Po przeprowadzeniu analizy rankingu agentów z Valoranta stało się jasne, że gracze nie wybierają nowych postaci. Są one zbyt podobne do już istniejących.

Valorant ma problem z nowymi agentami, nikt nie chce nimi grać

Geralt, Lara Croft i inne postacie jako ludziki LEGO, te modele byłyby hitami

Po kocich transformacjach przyszła pora na sprawdzenie, jak wyglądaliby bohaterowie serii Wiedźmin, Metal Gear, Assassin's Creed i Tomb Raider jako klocki LEGO.

Geralt, Lara Croft i inne postacie jako ludziki LEGO, te modele byłyby hitami

W Brazylii kupicie już GTA 6, w dodatku na PS2!

Jeśli komuś śpieszno zagrać w GTA VI, może warto zajrzeć na stragany z grami w Brazylii?

W Brazylii kupicie już GTA 6, w dodatku na PS2!